За даними МОЗ України [1] кількість смертей, яка була пов’язана з надмірним вживанням антибіотиків та їх неконтрольованим прийомом, у світі перебільшує мільйон людей, і з кожним роком лікувати інфекційні хвороби бактеріального походження стає все важче [1].Тому однією з найважливіших задач фармацевтичної хімії є розробка нових методик кількісного визначення антибіотиків різного походження, у тому числі макролідів.
У Державній фармакопеї України регламентовано кількісно визначати азитроміцин методом рідинної хроматографії [2, с. 48]. Метод рідинної хроматографії є, безперечно, сучасним та чутливим методом кількісного дослідження, але, на нашу думку, основним недоліком цього методу є дороговартісність обладнання та дефіцит компетентних дослідників. При ознайомленні з науковими розвідками у напрямку кількісного визначення азитроміцину ми дійшли висновку, що антибіотик можна визначати і іншими способами, і у цьому ми солідарні з авторами роботи [2, с.48], які пропонують методику визначення азитроміцину у лікарських засобах спектрофотометрично.
При розробці та частковій валідації методики кількісного визначення азитроміцину у таблетках ми спирались на наукові дослідження авторів роботи [2, с.48] та об`єктами дослідження обрали тверді лікарські форми (зразок 1 та зразок 2), до складу яких входить азитроміцин у кількісті 500 мг. Безумовно, до складу таблеток входять і допоміжні речовини, але, спираючись на власні висновки та висновки авторів [2, с.48], можна стверджувати, що присутність інших речовин при спектрофотометричному визначенні азитроміцину у твердих лікарських формах не впливає на результат. Слід відмітити, що реактиви та обладнання для проведення спектрофотометричної методики кількісного визначення азитроміцину не є дефіцитним та дороговартісним, для проведення аналізу ми використовували 2-нітробензальдегід (для проведення фотометричної реакції), фармакопейний зразок ДФУ азитроміцин (реєстраційний номер 117772-70), кислоти льодяну етанатну та хлористоводневу, ваги лабораторні MettlerToledo XS204, спектрофотометр Jenway 6305. Визначення оптичної густини проводили при оптимальній довжині хвилі 490 нм, яку встановлювали після побудови спектра поглинання розчину з концентрацією азитроміцину 0,5 мг/мл.
Кількість діючої речовини у твердій лікарській формі встановлювали за методом градуювального графіка. Для цього готували серію стандартних розчинів з відомою концентрацією. Нижче наведено результати кількісного визначення азитроміцину у твердих лікарських формах:
Висновок: В результаті роботи нами була апробована нова методика кількісного визначення азитроміцину у таблетках.
Список літератури:
1. https://moz.gov.ua/article/news/stijkist-do-antibiotikiv-chim-zagrozhue-ta-jak-ii-zupiniti.
2. С.А. Шкляєв, О.О. Цуркан, О.П. Колядич, О.О. Кулікова(2019). Визначенняазитроміцину в лікарських формах за реакцією з 2-нітробензальдегідом та валідація методики відповідно до вимог Державної Фармакопеї України. Фармацевтичний журнал, (6), 48-52.
|