:: ECONOMY :: ОКРЕМІ АСПЕКТИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ОПИТУВАННЯ ЗА П.1 Ч. 11 СТ. 232 КПК УКРАЇНИ :: ECONOMY :: ОКРЕМІ АСПЕКТИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ОПИТУВАННЯ ЗА П.1 Ч. 11 СТ. 232 КПК УКРАЇНИ
:: ECONOMY :: ОКРЕМІ АСПЕКТИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ОПИТУВАННЯ ЗА П.1 Ч. 11 СТ. 232 КПК УКРАЇНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОКРЕМІ АСПЕКТИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ОПИТУВАННЯ ЗА П.1 Ч. 11 СТ. 232 КПК УКРАЇНИ

 
20.03.2024 18:59
Автор: Малярчук Назар Вікторович, кандидат юридичних наук, юридичний факультет, Приватний вищий навчальний заклад «Європейський університет»
[5. Юридичні науки;]


Angaria causa fit legis habenula laxа, що в перекладі з латинської мови означає – слабосильний закон стає причиною безправ’я. Один з видів діяльності науковців – правників полягає у пошуку, виявленні, аналізі прогалин, неточностей, неузгодженості у нормах законодавства. Цей вид діяльності є без перебільшення надважливим, адже потребує системних знань науково-експертного рівня, автономності та прагнення до пошуку з метою вдосконалення національного законодавства. Домогтися довести свою позицію та наукову думку до законодавця, законотворців, щоб відповідні гідні наукові погляди, наукові розробки в контексті вдосконалення правового регулювання суспільних відносин в різних системах законодавства нашої держави були враховані, що є безумовно, титанічною інтелектуальною діяльністю. Перманентна практика склалася така, що вчені зазвичай «не знаходять дороги» до законодавця, а тому прокладають її самі (аut inveniam viam, aut faciam). 

Відповідна стаття також покликана звернути увагу законодавця на певні недоліки окремих положень статті 232 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України).

Так, згідно зі ст. 135 КПК України слідчий або прокурор мають законне право запросити на допит або участь у будь-якій іншій процесуальній дії особу, яка може бути підозрюваною, свідком, потерпілим чи іншим учасником кримінального провадження, згідно з передбаченими у КПК України випадками [1]. Це може стосуватися спеціалістів, експертів, перекладачів, цивільних позивачів, цивільних відповідачів та інших осіб. Виклик в свою чергу мав би бути необхідний з метою допиту. Враховуючи думку проф. Капліної О.В., яка визначає, що допит – це передбачена кримінальним процесуальним законом слідча дія, яка полягає в одержані слідчим від свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, експерта показань про обставини, що мають значення для кримінального провадження [2, с. 556]. Тож, поки не виникла необхідність у проведенні опитування, особа, яка з поважних причин не може з'явитися до слідчого або прокурора, перебуває в процесуальному статусі, наприклад, свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, експерта. Натомість з настанням чи наявності відповідно до п.1 ч.11 ст. 232 КПК України таких обставин, як: знаходження у віддаленому від місця проведення досудового розслідування місці, хворобу, зайнятість або з інших причин, що впливають на можливість вчасно прибути без зайвих труднощів до слідчого, прокурора [1], при цьому особа, яка може бути опитана за її згодою так і лишається у вище зазначеному статусі. В той же час, така особа не інформується про можливу кримінальну відповідальність згідно з її процесуальним статусом. На наш погляд, виникає неоднозначна ситуацію, яка вимагає уваги з урахуванням положень кримінального провадження. 

На нашу думку виходить щось цікаве і не зрозуміле з урахуванням положень кримінального провадження. Відбувається, якщо можна так сказати, якась юридична трансформація чи мутація, коли, наприклад, особу викликали як свідка для надання показань, тобто для проведення слідчої (розшукової) дії і у разі не можливості її прибуття за викликом мали б бути перепризначенні в іншій час чи проведенні в режимі відеоконференції, а за розсудом слідчого, прокурора може юридично видозмінитися у спробу проведення опитування цієї особи. Вбачається, що мала бути проведена слідча (розшукова) дія за загальними правилами КПК України, але з’явилися обставини, які цьому перешкоджають і натомість, щоб провести тоді допит у режимі відеоконференції, що певно так само сприяло забезпечення оперативності у кримінальному провадженні слідчий, прокурор можуть вирішити провести опитування особи, що вже не є слідчою (розшуковою) дією, а більше підпадає під ознаки процесуальної дії, яка не буде мати доказового значення, а ще й потребує згоди потенційної особи, яку можуть опитати. При цьому, у разі необхідності отримання показань від опитаної особи слідчий, прокурор проводить їх допит п. 3 ч. 11 ст. 232 КПК України [1]. Здається, що такий можливий алгоритм дій не сприяє оперативності у кримінальному провадженні, а навпаки може його у більшості випадків обтяжити. 

Список літератури:

1. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 р. № 4651-VI / Верховна Рада України.  URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 (дата звернення: 03.03.2024).

2. Кримінальний процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар: у 2 т/ О.М. Бандурка, Є.М. Блажівський, Є.П. Бурдоль та ін.; редкол.: В.Я. Тацій, О.В. Капліна, О.Г. Шило. Т1. Харків: Право, 2013. 768 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
МІЖНАРОДНЕ СПІВПРОБІТНИЦТВО, ЯК ПЕРСПЕКТИВА ПРОТИДІЇ СУЧАСНІЙ ОРГАНІЗОВАНІЙ ЗЛОЧИННОСТІ У ФІНАНСОВІЙ СИСТЕМІ
20.03.2024 17:12
ДЕЯКІ КРОКИ ДО УНИКНЕННЯ, АБО ПОДОЛАННЯ КОРУПЦІЇ НА ШЛЯХУ НАДХОДЖЕННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ
20.03.2024 15:05
ПРАКТИКА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ МОДЕЛІ «БАРНАХУС»
05.03.2024 13:43




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.327 сек. / Mysql: 1570 (0.259 сек.)