Повномасштабна війна в Україні активізувала закриття бізнесу та гостріше стало питання промисловості, в тому числі і науково-технічного прогресу, інновацій, формуванні національних стратегій розвитку та обороноздатності. Воєнна агресія РФ 2022 року призвела до посилення криз в усіх сферах економічної діяльності нашої країни, особливо у сфері інновацій у промисловому середовищі. Якщо до війни інноваційний потенціал був на позначці 18% промислових підприємств, то із початком війни на даний показник суттєво вплинула релокація або закриття бізнесу (39,7% підприємств Сходу України) [1, 2].
Основними чинниками повільного економічного відновлення на даний час залишаються ціни на сировину, логістичні проблеми, брак обігових коштів [3]. В той же час для виживання промислових комплексів застосовуються стратегії скорочення витрат на статті, що є менш суттєвими. На жаль, саме інноваційні інтернаціональні програми, що стосувалися хімічної промисловості, металургії та машинобудування, в першу чергу зупинили свою діяльність. В період «виживання» промислових підприємств дотації на інновації припинились. Першочерговими проблемами виробництва стали нестабільність ситуації, сильне падіння попиту, несприятливий регуляторний клімат, зростання ціна на сировину, збільшення логістичних витрат.
Проте, навіть враховуючи зниження усіх економічних показників на тлі військового конфлікту 20% найбільших промислових підприємств не відмовились від стратегії інновацій у своїй діяльності [1, 2, 3]. Крім цього, це стало каталізатором інновацій у сфері наукових розробок у військовій сфері, що стимулювало індустріальний розвиток країни у високотехнологічне русло з опорою на якісний людський капітал та інновації шляхом підвищення продуктивності праці, зниження втрат і усунення перешкод економічного, технологічного та соціального характеру. В період глибокої кризи залучення іноземних інвестицій та державних дотацій стало запорукою системного розвитку матеріально-технічної бази, стимулювання конкуренції на ринку, підвищення рівня життя у країні тощо. Залучення іноземних інвестицій, в порівнянні з традиційними джерелами фінансування, дає додаткові можливості, які полягають у використанні зарубіжного організаційного та управлінського досвіду, доступі до новітніх технологій, розвитку експортного потенціалу підприємницьких структур та економіки в цілому [4, 5].
Від ефективності інвестиційної політики багато в чому залежить успіх подолання економічних та соціальних наслідків війни та післявоєнна відбудова країни. Війна призвела до втрати національною економікою 29,2% реального ВВП [4, 5]. Інноваційні ж процеси будуть сприяти зростанню виробництва, і як наслідок збільшенню ВВП, підвищенню продуктивності праці та посиленню інвестування у виробничу сферу.
Висновки. В період глобальних історичних викликів інноваційний розвиток стає пріоритетним для промислових підприємств країни. Україна має високий інтелектуальний потенціал для впровадження високотехнологічних інновацій, що дозволять стати на шлях відновлення, забезпечення сталого прискореного розвитку зростання ВВП, створення умов для розвитку виробництва та промислової модернізації.
Саме під час війни країна може здійснити інноваційний стрибок до якісного відновлення і розвитку за допомогою системної роботи з розвитку інтелектуального капіталу, постійного науково-технічного пошуку, збільшення обороноздатності країни, вивчення запитів ринку, що сприяє винайденню актуальних інновацій, що спрямовані на підвищення ефективності діяльності підприиємтва і його взаємодії у загальній економічний системі країни. Таким чином, ефективне впровадження інновацій є важливим чинником ефективного функціонування, розвитку та відновлення економіки країни.
Список використаних джерел:
1. Леус М.М. Суть та класифікація іноземних інвестицій. Вісник Національного Університету «Львівська політехніка». 2008. No 635. С. 181−187.
2. Данилишин В. Про роль національної науки у відродженні України. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lb.ua/blog/bogdan_ danylysyn/515894_pro_rol_natsionalnoi_nauki.html
3. Ольшанська О. В. Регіон як просторова соціально-економічна система. Актуальні проблеми економіки. 2011. №3. С. 184- 191.
4. Офіційний сайт Центру розвитку інновацій. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://cid.center/
5. Офіційний сайт Державної служби статистики України. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.ukrstat.gov.ua/
6. Бєлялов Т. Е. Інноваційний розвиток підприємництва в умовах війни та в післявоєнний період. Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми інтеграції освіти, науки та бізнесу в умовах глобалізації» : тези доповідей, м. Київ, 7 жовтня 2022 року. Київ : КНУТД, 2022. С. 66-67.
|