:: ECONOMY :: ТЛУМАЧЕННЯ ПОНЯТЬ «КОНОПЛЯ» І «КАНАБІС» У ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ НА ФОНІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ НОВЕЛ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ :: ECONOMY :: ТЛУМАЧЕННЯ ПОНЯТЬ «КОНОПЛЯ» І «КАНАБІС» У ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ НА ФОНІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ НОВЕЛ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ
:: ECONOMY :: ТЛУМАЧЕННЯ ПОНЯТЬ «КОНОПЛЯ» І «КАНАБІС» У ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ НА ФОНІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ НОВЕЛ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ТЛУМАЧЕННЯ ПОНЯТЬ «КОНОПЛЯ» І «КАНАБІС» У ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ НА ФОНІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ НОВЕЛ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ

 
22.02.2024 13:43
Автор: Максименко Валерія Володимирівна, аспірантка кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка
[5. Юридичні науки;]


У контексті суттєвих змін в законодавстві України, пов’язаних із регулюванням обігу рослин роду коноплі, виникає необхідність ретельного вивчення та аналізу визначень ключових термінів, які формулюють нові норми. Однією з таких істотних інновацій є впровадження нового поняття «коноплі для медичних цілей» в Законі Україні від 21 грудня 2023 року № 3528-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування» (далі – Закон № 3528-IX), що юридично передбачає легалізацію медичного канабісу в Україні та 13 лютого 2024 року був підписаний Президентом України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», поняття «конопля» або «рослини роду коноплі» (лат. cannabis) охоплює рослини будь-якого виду роду канабіс, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини, проте обіг яких допускається лише для промислових цілей [1]. Крім того, рослини (чи їх частини) конопель, що містять наркотичні засоби, являється предметом злочину відповідно до статті 310 Кримінального кодексу України щодо посіву або вирощування снотворного маку чи конопель. 

В свою чергу канабіс та його похідні, такі як смола канабісу, екстракти та настойки канабісу, визнаються в Україні особливо небезпечними наркотичними засобами, обіг яких заборонений. Виключення складають такі психотролпні речовини як Набілон (синтетичний канабіноїд, що імітує дію тетрагідроканабінолу) та Набіксімолс (стандартизований екстракт канабісу з однаковим вмістом тетрагідроканабінолу та канабідіолу), обіг яких допускається, але лише в формі лікарських препаратів чи субстанцій, призначених для виготовлення цих лікарських засобів.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 травня 2000 року №188 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу», поняття «канабіс» включає цілі або різного ступеня подрібнення будь-якої частини рослини роду коноплі або їх суміш (за винятком власне дозрілого насіння), незалежно від того, чи піддавались вони екстракції, деструкції, гниттю чи враженню пліснявою [2]. 

Варто також звернути увагу на поняття «марихуана», що не знаходить свого визначення в законодавстві України, хоча широко вживається в суспільстві, включаючи засоби масової інформації, публікації органів державної влади та судові рішення. Марихуана - це суміш висушених або невисушених верхівок рослин з листям і залишками стебла будь-яких сортів конопель без центрального стебла, інколи з певною кількістю насіння [3]. Тобто, марихуана, розглядається як наркотичний засіб, що має високий вміст концентрації тетрагідроканабінолу (далі – ТГК). Проте, у законодавстві використовуються лише поняття «конопля» та «канабіс» для визначення рослин роду коноплі, які містять наркотичні та/або психотропні речовини, в тому числі для визначення предмета кримінального злочину в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

З метою стандартизації та правового врегулювання обігу рослин роду коноплі, Закон № 3528-IX (в затвердженій підписом Президентом України редакції) додає до Закону України від 15 лютого 1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби» та визначає наступні терміни, що пов’язані з коноплею та канабісом:

1. Коноплі для медичних та промислових цілей - це рослини роду коноплі, вирощені з кондиційного та сертифікованого насіння не нижче другої генерації. Коноплі для медичних цілей належать до групи культур лікарських рослин та включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які використовуються для виробництва лікарських засобів, за умови, що вміст концентрації ТГК у висушеній соломі дорівнює або перевищує 0,3 відсотка. Коноплі для промислових цілей належать до групи культур сільськогосподарських рослин та використовуються для промислових цілей, при цьому вміст концентрації ТГК у висушеній соломі не перевищує 0,3 відсотка.

2. «Канабіс» означає верхівки рослини канабісу з квітами або плодами (за винятком насіння та листя, якщо вони не містять верхівок), з яких не відділена смола, незалежно від назви, якою вони позначені. Тобто, це поняття застосовується до конкретних частин рослини з квітами або плодами, з яких може бути видобуто смолу.

3. «Рослина канабіс» визначає будь-яку рослину роду коноплі.

4. «Рослинна субстанція канабісу» це активний фармацевтичний інгредієнт, який вироблений з конопель для медичних цілей або імпортований в Україну. Це може бути екстракт, концентрат або будь-яка інша форма, яка містить активні речовини канабісу та використовується для виробництва лікарських засобів у встановленому законом порядку [4]. 

Варто зауважити, що в тексті Закону № 3528-IX також використовується поняття рослини роду коноплі, канабіс та його похідні через визначення їх в Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770 (далі - Перелік). Окремо виділяється «рослинна субстанція канабісу» в медичній сфері та «конопля» в промисловій сфері в контексті врегулювання їх обігу. Такий підхід спрямований на диференціацію регулювання залежно від сфери використання, де враховуються особливості медичного та промислового використання рослин роду коноплі.

У науковій літературі термін «канабіс» визначає рослину, що входить до роду коноплі, і відрізняється своїми властивостями, зокрема, здатністю до виділення психоактивних речовин. Це стосується видів канабісу, таких як Cannabis sativa або Cannabis indica [5]. На офіційному вебсайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками також вказується, що термін «канабіс» є загальним та використовується для позначення кількох психоактивних препаратів, що походять від рослин роду коноплі. [6] У світлі наданих визначень, канабіс можна розглядати як рослину роду коноплі з певними характеристиками, основною з яких є здатність до виділення психоактивних сполук, відповідно, використання якого обмежується переважно медичною, науковою та науково-технічною сферами.

У свою чергу, термін «рослини роду коноплі» в контексті українського законодавства є загальним поняттям, що охоплює всі види рослини коноплі, незалежно від їхніх біологічних характеристик, такі як Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis та інші, тобто, в тому числі і рослини канабісу. Ці рослини можуть використовуватися для різноманітних цілей, включаючи лікування, промислове виробництво та дослідження у науково-технічних областях.

Необхідно акцентувати на тлумаченні та визначенні вказаних термінів в міжнародному законодавстві з метою забезпечення їх узгодженості. Так, наприклад, в законодавстві США застосовується терміни «конопля» або «промислова конопля» (англ.  «hemp») та «марихуана» (англ «marihuana»), де конопля означає рослину Cannabis sativa L. і будь-яку частину цієї рослини, включаючи її насіння та всі її похідні, з концентрацією ТГК не більше 0,3 відсотка, а марихуана класифікується як заборонений наркотичний засіб, що включає усі частини рослини Cannabis sativa L., включаючи її насіння, всі її похідні та препарати виготовлені з неї, окрім коноплі та зрілих стеблів, насіння та похідних виготовлених з цих частин рослини (за винятком видобутої з них смоли) [7]. 

Згідно з Єдиною конвенцією про наркотичні засоби 1961 року «канабіс» (англ. «cannabis») означає квітучі або плодоносні верхівки рослини канабісу (за винятком насіння і листя, якщо вони не супроводжуються верхівками), з яких не була вилучена смола, незалежно від того, як вони можуть бути названі, тобто наркотичний засіб, а конопля (англ.  «hemp») окремо в директивах ЄС визначається як вид родини коноплевих, в якому рівень ТГК низький, відповідно до положень спільної сільськогосподарської політики.

Тобто, в англомовних країнах терміни «канабіс» та «марихуана» застосовується для опису виду рослини коноплі, що містить наркотичні та психотропні речовини, тоді як «конопля» відноситься до ненаркотичного виду (з мінімальним вмістом ТГК), який використовується в промисловості.

Проблемою є те, що термін «cannabis» на українську мову перекладається і як «конопля», і як «канабіс», що призводить до неузгодженості в їх тлумаченні та виникнення розбіжностей з міжнародною практикою їх визначення. Наприклад, у тексті Закону № 3528-IX використовується поняття «рослинна субстанція канабісу» для опису обігу рослин роду коноплі у медичній сфері, а термін «конопля» - у промисловій сфері. З урахуванням зазначеної термінології та міжнародної практики виникає необхідність перегляду визначення «конопля для медичних цілей», оскільки за змістом це поняття передбачає використання виду рослини коноплі, що містить наркотичні та психотропні речовини, тому, відповідно, має бути визначена як «канабіс для медичних цілей».

Отже, оновлені норми в українському законодавстві, які набудуть чинності 16 серпня 2024 року, враховують особливості використання рослин роду коноплі в різних сферах, таких як медицина, промисловість та наука. Ці нові норми створюють основу для розвитку медичного та промислового використання коноплі, зокрема з метою поліпшення доступу пацієнтів до ефективного лікування, розвитку нових виробничих технологій та сприяння науковим дослідженням в цій області. Проте, для забезпечення узгодженості тлумачення та єдиного застосування досліджуваних понять, важливо врахувати міжнародну практику їх визначення. Відповідно, Закон України № 3528-IX передбачає розроблення нових нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, а також внесення змін до вже існуючих, що створює підґрунтя для додаткового дослідження щодо того, як норми будуть узгоджені між собою, включаючи застосування таких понять як «конопля» та «канабіс».

Список літератури:

1. Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів : Постанова Каб. Міністрів України від 06.05.2000 р. № 770 : станом на 11 берез. 2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/770-2000-п#Text;

2. Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу : Наказ МОЗ України від 01.08.2000 р. № 188 : станом на 1 берез. 2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0512-00#Text;

3. Дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. Тернопільський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр. URL: https://ndekc.te.ua/news/dosldzhennya-narkotichnih-zasobv-psihotropnih-rechovin-h-analogv-ta-prekursorv;

4. Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування : Закон України від 21.12.2023 р. № 3528-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3528-IX#Text;

5. David Gloss. An Overview of Products and Bias in Research. Neurotherapeutics. 2015. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4604179/;

6. Канабіс: потужний лікарський засіб чи звичайний наркотик? Держлікслужба. 2023 URL: https://www.dls.gov.ua/for_subject/канабіс-потужний-лікарський-засіб-чи/;

7. United States Code, Title 21 URL: https://www.govinfo.gov/content/pkg/USCODE-2014-title21/html/USCODE-2014-title21-chap13-subchapI.htm.

_______________________

Науковий керівник: Гревцова Радмила Юріївна, кандидат юридичних наук, доцент,  Навчально-науковий інститут права Київського національного університету імені Тараса Шевченка 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.254 сек. / Mysql: 1570 (0.198 сек.)