Реконструкція виробничої будівлі цеху, необхідна для відповідності сучасним діючим нормам (нормативним навантаженням), оскільки при будівництві діяли інші норми, котрі на сьогоднішній день втратили статус діючих.
Виробнича будівля, кроквяні конструкції якої підлягали дослідженню, була побудована в кінці минулого століття. Конструктивна схема – рамна. Каркас складається з залізобетонних колон прямокутного перерізу та залізобетонних ферм, з попереднім напруженням арматурних стержнів, довжиною 18м, в якості покрівельних конструкцій використано ребристі плити, з розміром 3х6м.
У зв'язку з тим, що будівлю було споруджено згідно норм які вже не діють і не відповідають сучасним нормативним навантаженням, було прийнято рішення про реконструкцію з метою забезпечення безпеки та ефективності.
Головна задача даної роботи полягає в перевірці чи витримають конструкції покриття нове навантаження, котре було розраховане згідно діючих на сьогоднішній день норм.
Зміни в будівельних нормах включили в себе оновлені стандарти безпеки, норми навантажень. Відповідно до [15] снігове навантаження в районі розташування будівлі збільшилося з 71,4кг/м2 до 180кг/м2. Це вплинуло на величину та тип навантажень, які будівля повинна витримувати, згідно норм.
Рис. 1. Схема ферми з існуючим краном
Рис. 2. Геометрична схема ферми
В ході дослідження виявилось, що снігове навантаження яке було розраховане згідно діючих норм збільшилось на 27,8%, що вплинуло на деякі елементи конструкції – ферми, а конкретніш на нижній пояс.
Виходячи із результатів перевірочних розрахунків, стало очевидним, що наявні елементи не відповідають критеріям міцності.
Рис. 3. Схема ферми після розрахунку згідно діючих норм
Було прийнято рішення про зменшення навантаження від ваги покрівлі, шляхом демонтажу існуючої рулонної покрівлі, та влаштуванням нової покрівлі що влаштовується по профільованим листам.
Під час повторного розрахунку встановлено, що кроквяні конструкції з існуючими перерізами та армуванням витримують діюче навантаження. За рахунок проведеної заміни покрівлі з більш легких матеріалів, граничне навантаження зменшилося майже на 30%, а саме 29,7%.
Вертикальний прогин кроквяних конструкцій після реконструкції становить 0,48см що знаходиться в межах норми (7,7см).
Табл. 1.
Зведена таблиця величин переміщень, зусиль, критичних факторів в елементах ферм
Список використаних джерел:
1. ДБН В.1.2-2:2006. Навантаження і впливи. Норми проектування;
2. ДБН В.1.2-6:2021 Основні вимоги до будівель і споруд. Механічний опір та стійкість;
3. ДБН В.1.2-12-2008 Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об’єктів.
|