У сучасній економічній теорії та практиці розвинутих країн світу вже звичним стало поняття «маркетинг».
Термін «маркетинг» (marketing) походить від англ. слова «market» (ринок) і означає «процес просування на ринок», «діяльність у сфері ринку». Вперше його застосували американські фермери в середині XIX ст., які, шукаючи ринок збуту продукції, ввели поняття «Market Getting», що означало оволодіння ринком. Пізніше це словосполучення дало єдине слово – «маркетинг».
Маркетинг як наука і економічна категорія сформувався порівняно недавно. Разом з тим перші категорії, які сформували сутність маркетингу, існують уже порівняно давно. Його перші елементи (збут, реклама) з’явилися ще в середині XVII ст., коли в Токіо був відкритий перший праобраз універмагу. Якщо розглядати ціну як елемент маркетингу, тоді можна стверджувати про його древність – з моменту виникнення обміну. Однак як наука він з’явився значно пізніше. [2].
Загалом, корені сучасного маркетингу можна пов’язувати з ім’ям С. Маккорміка (1809–1884) і створенням осиних інструментів маркетингу – організації сервісної політики, встановлення принципів визначення цін, дослідження та аналізу ринку. Початком теоретичних досліджень у сфері маркетингу вважають запропоновану Д. Маккарті модель «чотирьох Р» – товар (product), ціна (price), збут (place), просування (promotion). Бурхливий розвиток маркетингу припадає на 50–60-ті рр. ХХ ст.
Сучасний маркетинг поєднує у собі здобутки економічної теорії, психології, соціології, менеджменту, а також свої власні надбання. Їх поєднання дає можливість розробляти і реалізовувати ефективні заходи управління ринковим середовищем підприємства і його маркетинговою політикою. [3, с.10-11].
Нині в літературі з маркетингу налічується понад 2500 його визначень.
Кожне з них відображає його призначення, функції, завдання та основний зміст (табл.1).
Таблиця 1.1
Деякі з варіантів трактувань терміну «маркетинг»
Кожне із наведених визначень є цілком правильним, а їх велика кількість пояснюється, з одного боку, – актуальністю ролі маркетингу в сучасній науці та підприємництві; з іншого, – застосуванням різних методологічних підходів вченими при визначенні маркетингу.
Таким чином, термін «маркетинг» враховує чотири основні аспекти:
– «соціальний процес, спрямований на задоволення потреб споживачів;
– управлінський процес, у ході якого за дотримання зорієнтованого на ринок підприємницького стилю мислення (філософії бізнесу) здійснюється розроблення й реалізація маркетингової стратегії і тактики;
– наукова дисципліна, що вивчає методи розпізнавання, формування та задоволення потреб споживачів;
– система інститутів, що здійснюють практичну та/або наукову діяльність у сфері маркетингу» [1].
Варто зауважити, що в основі розуміння маркетингу стоять поняття «потреба» та «бажання», які спонукають споживача до дій, тобто до купівлі тих чи інших товарів або послуг. При чому механізм мотивації споживача до покупки різний у залежності від того, яку потребу він здатний задовольняти.
Таким чином, незалежно від того, якому визначенню маркетингу ми надамо перевагу, сьогодні вже немає жодних сумнівів щодо того, що маркетинг необхідно розглядати не просто як сукупність різноманітних заходів, спрямованих на просування продукції, але як специфічну функцію управління.
Список літератури:
1. Маркетинг: навч. посібник / за наук. ред. С. В. Ковальчук. - Львів : Новий світ- 2000, 2012. - 679 с.
2. Маркетинг: навч. посібник / І. Д. Падерін, К. О. Сорока, К. В. Комарова. - 2-ге вид., перероб. і доп. - Дн-ськ : ДДФА, 2015. - 260 с.
3. Сенишин О. С., Кривешко О. В. Маркетинг : навч. посібник. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2020. 347 с.
|