:: ECONOMY :: ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНГІЦИДІВ ПРОТИ АЛЬТЕРНАРІОЗУ ТОМАТІВ В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ :: ECONOMY :: ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНГІЦИДІВ ПРОТИ АЛЬТЕРНАРІОЗУ ТОМАТІВ В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
:: ECONOMY :: ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНГІЦИДІВ ПРОТИ АЛЬТЕРНАРІОЗУ ТОМАТІВ В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНГІЦИДІВ ПРОТИ АЛЬТЕРНАРІОЗУ ТОМАТІВ В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ

 
26.01.2024 12:54
Автор: Гордієнко Олександра Василівна, кандидат сільськогосподарських наук, Інститут водних проблем і меліорації НААН; Алєксєєва Світлана Анатоліївна, кандидат сільськогосподарських наук, ТОВ «Зелений дім 2025»
[21. Сільськогосподарські науки;]

ORCID: 0000-0001-9488-916X Гордієнко О.В.

ORCID: 0000-0001-8463-4614 Алєксєєва С.А.

В умовах Півдня України на томатах все більшого значення набуває суха плямистість або альтернаріоз. Однією із причин розвитку збуднику є ґрунтово-кліматичні умови - зокрема підвищені температури повітря та нетривалі випадання опадів. Слід відмітити, що на Півдні країни томати переважно вирощуються в умовах зрошення, і це також в певній мірі створює додаткові умови для розвитку та шкодочинності збудника [1]. 

Як відомо, альтернаріоз поділяють на дві форми: ранню суху плямистість, збудником якої є Macrosporium solani (Ell et Mart.), синонім - Alternaria solani, та пізню суху плямистість, збудником якої є гриб Alternaria alternatа (Keissler). Гриб пошкоджує всі вегетативні частини рослини – відповідно на листях, черенках, стеблах з’являються сухі плями. Як наслідок - зменшується асиміляційна поверхня рослини та відмічається її раннє пожовтіння, а здебільшого і передчасне відмирання. Втрати врожаю від альтернаріозу значні та можуть коливатись в середньому до 15-50%. Крім того, плоди, уражені збудником, непридатні або обмежено придатні для подальшого їх використання [2, 3]. 

Стратегія ефективного контролю альтернаріозу потребує комплексного та економічно ефективного підходу. Одним із таких є застосування фунгіцидів. Наукове обґрунтування хімічного захисту за допомогою відомих та нових фунгіцидів є одним із ефективних інструментів захисту насаджень томатів від альтернаріозу, та збереження їх продуктивності та товарності [4].

Мета: вивчити вплив сучасних фунгіцидів на обмеження розвитку альтернаріозу томатів та урожайність плодів в умовах Півдня України.

Методики досліджень: дослідження із вивчення ефективності фунгіцидів проти альтернаріозу проводили впродовж 2019 - 2021 рр. в Херсонській області, ДП «Дослідне господарство «Брилівське». 

В дослід було включено наступні варіанти: 




Перше обприскування згідно схеми  за початкового збудника на рослинах. Обліки щодо ефективності фунгіцидів здійснювали на 14-й та 28 – й день після обробки за загальноприйнятими методиками [5].

Результати досліджень. Дослідженнями, проведеними протягом вегетаційних 2019-2021 рр. встановлено, що в насадженнях томату відмічався значний розвиток альтернаріозу. Перші ознаки ураження спостерігали на листках культури у фазу цвітіння – початок плодоутворення (ВВСН 51-61).

Згідно проведених обліків, ступінь ураження рослин томатів даним збудником коливався від 18% до 55%. Як свідчать результати досліджень, рівень контролю альтернаріозу, залежно від фунгіциду, загалом варіював від 53% до 82,4%. Найбільш ефективним серед досліджуваних варіантів виявився фунгіцид Натіво 75 WG, ВГ 0,35 кг/га – інтенсивність ураження рослин на даному варіанті була найнижчою 4,3%, тоді як на контролі ураження рослин становило 24,5%. При цьому, біологічна ефективність препарату Натіво 75 WG, ВГ становила - 82,4%. Урожайність та товарність плодів  томатів на даному варіанту також була найвищою серед досліджуваних препаратів і складала, відповідно, 76,4 т/га, та 97,3% (табл. 1). 

Таблиця 1. Ефективність фунгіцидів проти альтернаріозу в насадженнях томату (2019-2021 рр., сорт Балерина)




Досить ефективними в контролі альтернаріозу виявились фунгіциди Танос 50, ВГ та Ревус Топ 500 ЕС, КС, відповідно, дані препарати пригнічували розвиток хвороби на культурі до 72,6% та 78,7%. Урожайність плодів томату складала 73,7 т/га та 74,8 т/га, при цьому товарність плодів сягала – 88,6% та 92,3%.

Серед досліджуваних фунгіцидів найменшу ефективність проти альтернаріозу проявили: Ридоміл Голд MZ 68 WG, ВГ, Дітан М-45, ЗП та Квадріс 250 SC, КС відповідно 53,0%, 64,4% та 65,3%, урожайність на даних варіантах також була нижчою порівняно до інших фунгіцидів і становила, відповідно, 73,1 т/га, 73,4 т/га та 74,5 т/га. Якість плодів томату на даних варіантах також дещо поступалась іншим фунгіцидами досліду і коливалась залежно від препарату в межах від 83,% до 89,5%.

Отже, підсумовуючи, можна зробити висновок, що загалом застосування фунгіцидів є ефективним способом у обмеженні розвитку альтернаріозу на томатах. Найбільш ефективними у контролі альтернаріозу та збереженні урожайності та якості плодів томату виявились фунгіциди Натіво 75 WG, ВГ та Ревус Топ 500 ЕС, КС, проте інші препарати досліду також виявили значну ефективність у обмеженні розвитку та шкідливості альтернаріозу.

Список літератури

1. Альтернаріоз томатів: заходи щодо обмеження його шкідливості / І.Л. Марков // ж. Агробізнес сьогодні / 2023. URL: https://agro-business.com.ua/agro/ahronomiia-sohodni/item/26824-alternarioz-tomativ-zakhody-shchodo-obmezhennia-ioho-shkidlyvosti.html.

2. Поспєлова Г. Д. Ефективність фунгіцидного контролю домінуючих хвороб томатів / Г. Д. Поспєлова, Н. П. Коваленко, та ін. // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2020. – 4 (4). – С. 80-85.

3. Райчук Т.М. Альтернаріоз томата, викликаний Alternaria solaniEll. et Mart / Т.М. Райчук // Захист і карантин рослин. – 2008. – №12. – С. 28.

4. Бєреснєва Ю.С. Шляхи контролю популяцій збудників фітофторозу та альтернаріозу на томатах / Ю.С. Бєреснєва, Г.Д. Поспєлова // Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Сучасні аспекти і технології у захисті рослин», Полтава 2021. – С. 38-41.

5. Методики випробування і застосування пестицидів / [Трибель С.О., Сігарьова Д.Д., Секун М.П., Іващенко О.О. та ін.]; за ред. С.О. Трибеля. К.: Світ, 2001, 448 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПОПЕЛИЦЬ (HOMOPTERA: APHIDIDAE) НА ЗРОШУВАНИХ ПОСІВАХ КУКУРУДЗИ В УМОВАХ ЦЕНТРАЛЬНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
26.01.2024 14:03
ВИКОРИСТАННЯ ФІТОПЛАНКТОНУ ЯК БІОІНДИКАЦІЙНОГО ТЕСТ-ОБ’ЄКТУ ЯКІСНИХ ПОКАЗНИКІВ ВОДНИХ ЕКОСИСТЕМ
24.01.2024 19:42




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.250 сек. / Mysql: 1630 (0.201 сек.)