З розвитком підприємницької діяльності в Україні актуальним є питання створення економічно вигідних умов діяльності підприємств з визначеним законодавчим підґрунтям. Однією з форм існування підприємств є об’єднання їх за організаційно-правовими формами. Дослідити умови існування таких об’єднань є важливим кроком до побудови економічно сильної країни.
Підприємство є самостійним суб’єктом господарювання, діяльність якого пов’язана з отриманням прибутку або є некомерційною. У випадку здійснення підприємництва задля власного економічного збагачення, підприємство використовує різний інструментарій. Одним з таких економічних рішень є об’єднання декількох підприємств. Досягнення справжнього успіху та отримання прибутків, які і є свідченням вдалого провадження бізнесу, залежить від співпраці з іншими суб’єктами господарювання, які здійснюють пов’язану діяльність у відповідній сфері [1].
Важливим аспектом є саме диспозитивний характер прийняття рішення про об’єднання підприємств. Відповідно до ч.1 ст. 70 Господарського Кодексу України – головного документу у сфері діяльності підприємств: «Підприємства мають право на добровільних засадах об'єднувати свою господарську діяльність (виробничу, комерційну та інші види діяльності) на умовах і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими законами» [2]. Проте важливо зазначити, що і державні, і комунальні підприємства можуть об’єднуватися за рішенням відповідних органів.
Об’єднання підприємств створюються не лише для отримання прибутку, а і для зниження витрат, централізації керування або отримання економічних вигод у інший спосіб. Яскравим прикладом є фінансово-промислова група, що є об’єднанням виробничих підприємств різних галузей і фінансових інститутів, утримуючи домінуючі позиції на ринку.
Визначення різних видів організаційно-правових форм об’єднання підприємств є різним у джерелах. Офіційне тлумачення надає Господарський кодекс України, відповідно до ч.1 ст. 120 якого: «Господарські об'єднання утворюються як асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об'єднання підприємств, передбачені законом» [2].
Відповідно до даних, наведених Державною службою статистики України на 1 січня 2021, 2022, 2023 років [3], кількість об’єднання підприємств є наступною (Рис.1):
Рис.1
З наведених даних можна зробити висновок, що кількість об’єднання підприємств з організаційно-правовою формою асоціація є найрозповсюдженішою та кількісно зростає з кожним роком. Офіційним визначенням асоціації є : асоціація - договірне об'єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації [3]. Популярність асоціацій частково пов’язана з тим, що асоціація є договірним об’єднанням підприємств, відповідно засновниками якого можуть бути підприємства усіх форм власності і створені на підставі багатосторонніх установчих договорів.
Об’єднання підприємств діє на підставі установчого договору або статуту. На відміну від розглянутої форми асоціація, що є договірним об’єднанням разом з корпорацією, консорціуми та концерни є статутними об’єднаннями. Різницею є делегування об’єднанню функцій та повноважень. На відміну від статуту засновницький договір регламентує зобов'язальні відносини, що виникають між засновниками з моменту укладення договору до моменту державної реєстрації юридичної особи. Після державної реєстрації юридичної особи як установчий регламентують корпоративні відносини, що виникають між самою юридичною особою, його засновниками (учасниками) і суб'єктами, що здійснюють функції його органів [4].
З огляду на досліджений матеріал можна дійти до висновку, що прийняття рішення про об’єднання підприємств є дійсно самостійним, юридичними підставами є установчий договір або статут. Сферою використання подібного об’єднання зазвичай стає збільшення прибутку, хоча економічне збагачення досягається не тільки матеріальною вигодою. Підняте питання є актуальним для нашою країни, враховуючи статистичні дані, що свідчать про кількісне збільшення об’єднання підприємств.
Список використаних джерел
1. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ГОСПОДАРСЬКИХ ОБ’ЄДНАНЬ В УКРАЇНІ. URL: https://minjust.gov.ua/m/str_24660 (Дата звернення: 10.01.2023)
2. ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15#Text (Дата звернення: 10.01.2023)
3. Кількість зареєстрованих юридичних осіб за організаційно-правовими формами господарювання. URL: https://ukrstat.gov.ua/edrpoy/ukr/EDRPU_2023/ks_opfg/arh_ks_opfg_23.htm (Дата звернення: 10.01.2023)
4. Е.А.Суханов. Цивільне право: У 4 т. Том 4: Зобов'язальне право, 2008. URL: https://yport.inf.ua/uchreditelnyiy-dogovor-ustav-yuridicheskogo.html (Дата звернення: 10.01.2023)
__________________________
Науковий керівник: Очеретяна Олександра Вадимівна, Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського
|