У сучасних умовах розвитку інформаційних технологій набула значного поширення криптовалюта. Ключовим елементом, який стоїть за криптовалютами, у тому числі і Bitcoin, є блокчейн.
Що являє собою блокчейн? Технологія блокчейн – це така система запису та передавання інформації, в якій дані зберігаються у вигляді ланцюжка блоків. У кожному блоці знаходяться дані про кількість транзакцій і хеш попереднього блоку. Саме тому кожен блок пов’язаний з попереднім блоком, утворюючи ланцюжок.
Виділяють такі переваги блокчейн-технології:
– децентралізація (інформація зберігається на різних комп’ютерах, що забезпечує захищеність від зламу);
– прозорість (користувач може слідкувати за транзакціями у режимі реального часу);
– надійність (технологія блокчейн базується на математичних принципах та протоколах. Кожен блок містить унікальний хеш-код, який неможливо змінити без впливу на всю мережу);
– швидкість (за ціною криптовалюти можна слідкувати посекундно);
– ефективність (зменшення витрат на проведення транзакцій завдяки відсутності посередників).
На думку науковців, технологія блокчейн має значний потенціал у таких сферах людської діяльності:
– Фінанси. Блокчейн може бути використано для створення прозоріших та ефективніших фінансових систем [3].
– Охорона здоров’я. Блокчейн може бути використано для зберігання даних про пацієнтів у безпечному та доступному місці, спростивши доступ до медичної допомоги і підвищивши якість медичного обслуговування [1].
– Логістика. Блокчейн може бути використано для слідкування за товарами та послугами на їх шляху від виробника до споживача. Завдяки цьому можна покращити логістику та зменшити витрати [2].
– Керування. Технології блокчейн можна застосовувати для створення більш прозорих і ефективних систем керування (збереження реєстрів виборців, облік податків, керування державними контрактами).
Висновки. Технологія блокчейн має значні перспективи щодо застосування її в багатьох сферах людської діяльності.
Список використаних джерел
1. Hasselgren, A., Kralevska, K., Gligoroski, D., Pedersen, S. A., & Faxvaag, A. Blockchain in healthcare and health sciences. International Journal of Medical Informatics, 2020, №134, р.104040.
2. Perboli G., Musso S., Rosano M. Blockchain in logistics and supply chain: A lean approach for designing real-world use cases. Ieee Access, 2018, №6, р.62018-62028.
3. Varma J.R. Blockchain in finance. Vikalpa, 2019, 44.1, р. 1-11.
|