Муковісцидоз (МВ) - найпоширеніше моногенне захворювання європеоїдної раси, спричинене мутаціями в гені регулятора трансмембранного білка. Характеризується ураженням всіх екзокринних залоз життєво важливих органів, має важкий перебіг і несприятливий прогноз.
Основними симптомами МВ є: хронічний обструктивний процес у дихальних шляхах, з рецидивуючими бактеріальними інфекціями; розлади травлення з екзокринною недостатністю підшлункової залози; підвищений вміст електролітів у потовій рідині; шлунково-кишкові розлади з панкреатичною недостатністю; чоловіча азооспермія внаслідок вродженої двосторонньої агенезії сім'явивідних проток.
Частота МВ коливається (в середньому 1:2500 –1:3500 новонароджених, з коливанням від 1:1700 в Північній Ірландії і Данії до 1:40000 у Фінляндії). У латиноамериканців МВ розповсюджений з частотою 1:5000, у афроамериканців ця цифра становить 1:17000, дуже рідко МВ зустрічається у представників монголоїдної раси. Різниця розповсюдження в залежності від статі несуттєва.
В Україні, за даними неонатального скринінгу, частота МВ становить приблизно 1:8400. Ці дані слід вважати попередніми в зв’язку з тимчасовим припиненням з 2015 року неонатального скринінгу на МВ та недостатністю даних щодо популяційної частоти МВ в Україні.
На кафедрі педіатрії Одеського національного медичного університету триває дослідження щодо з'ясуванні оптимальних шляхів профілактики низки хронічних захворювань, у тому числі муковісцидозу, пов'язаних з геопатогенними зонами Одеського регіону. Для дослідження використовується новий методичний підхід до вивчення здоров'я населення, з урахуванням Географічних Інформаційних Систем (Geographic Information System), чи ГІС. Географічна інформаційна система (ГІС) — це система, яка збирає, зберігає, аналізує та відображає географічно пов'язані дані. Цей підхід ефективно покращує моніторинг захворювань, поєднуючи поля біомедичних і соціальних наук.
Дослідження проводилось в КНП «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня» ООР. На даний момент в Одеський області зареєстровано 54 дитини, що хворіють на муковісцидоз. Виходить, що поширеність МВ в області складає 1 на 5096 дітей.
Одеська область складається з трьох природних фізико-географічних зон, серед яких лісостеп, степ і Придністров'я. Дані щодо поширеності муковісцидозу були накладені на карту даних еколого-геофізичного шару. Перерахунок значень показника по геофізичних зонах Одеського регіону виявив переважне поширення у Задністровській – 14,61 та Лісостеповій – 11,96 зонах. Мінімальний показник відзначений у Степовій зоні – 5,97. Для Одеси цей показник становив – 9,21. Найбільш високі значення поширеності МВ виявлено в Саратському – 110,99 та Лиманському районах Задністровської зони, а також у Кодимському – 36,39 та Подільському – 38,28 районах Лісостепової зони.
Щоб зрозуміти причини нерівномірного розподілу захворювання у різних геофізичних зонах Одеської області проведено аналіз. Поширеність муковісцидозу порівнювали з територіальними кадастрами та картами с геофізичних, екологічних і медичних аномалій, розроблених Чорноморською геофізичною експедицією. Екогеофізичний шар локальної ГІС Одеської області має кілька геофізичних і гідрогеологічних аномалій, змінені магнітні та гравітаційні поля, забруднення ґрунтових вод з аміаком, нітратами та пестицидами. Є й такі райони з високим вмістом урану, радону, радію, ртуті, і свинцю, а також дефіцит у ґрунті цинку, кобальту, молібдену. Таким чином, ми припустили, що ці проблеми зі здоров’ям можуть бути пов’язані з еколого-геофізичними факторами.
З’ясовано, що для Лісостепової зони географічні особливості включають гідрогеологічні аномалії, змінені магнітні та гравітаційні поля, точкові підвищення вмісту урану, радону, радію, ртуті, свинцю та дефіциту Zn, Co, Mo. А для Задністровської зони характерна наявність структурно-тектонічних та гідрогеологічних аномалій з аміачним та нітратним забрудненням підводних вод та забрудненням ґрунту отрутохімікатами.
Висновки:
1. Використання методу Географічних Інформаційних Систем (Geographic Information System), для епідеміологічної оцінки дозволяє визначити розповсюдженість муковісцидозу в Одеській області по лісостеповій, степовій і фізико-географічній зонах Придністров'я, а також 26 адміністративних районах.
2. Стійке перевищення середньообласного показника загальної захворюваності МВ у Балтському, Кодимському, Подільському, Саратському та Арцизькому районах Одеської області відповідає картографії раніше відомих територіальних структурно-геологічних, геофізичних, ландшафтно-геологічних та гідрогеохімічних аномалій.
3. Необхідні подальші дослідження для розробки ефективних профілактичних програм охорони здоров'я, спираючись на виявлене за допомогою методу ГІС явище неоднорідності розподілу хворих на МВ у різних фізико-географічних зонах та адміністративних районах Одеської області
Список літератури
1. Aryayev M., Senkіvska L., Biryukov V., Pavlova V., Streltsov M., Kengelyan T. (2023). Geographic information system in monitoring the orphan and socially significant diseases in children. CHILD`S HEALTH, 18(6), 405–409. https://doi.org/10.22141/2224-0551.18.6.2023.1626
2. Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при муковісцидоз : Наказ МОЗ України від 15.07.2016 № 723. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.moz.gov.ua/ua/print/dn_20151221_0.html.
3. Anisimov AM, Batechko SA, Kenc VV, et al. Kadastry i atlas kart mediko-geologicheskih anomalii na territorii Odesskoi oblasti [Inventories and atlas of maps of medical and geological anomalies in the Odessa region]. Odessa; 1991. 175 p.
4. Ashutosh M, Kumar J. Medical geographic information systems (medical gis): a review. Agricultural Science: Research and Reviews. 2022;1:71-78
|