Однією з основних умов стійкого фінансового стану підприємств в сучасних умовах господарювання є стабільне надходження грошових коштів, що забезпечує покриття його поточних зобов’язань. Відсутність такого мінімально необхідного запасу грошових коштів свідчить про фінансові труднощі підприємства. В той же час, надмірна величина грошових коштів свідчить про те, що реально підприємство несе збитки, пов’язані з інфляцією та знеціненням грошей. В зв’язку з цим виникає необхідність оцінити раціональноості управління грошовими потоками на підприємствах.
До основних формалізованих методів аналізу грошових потоків включається і розрахунок відповідних коефіцієнтів, серед яких виділяють [1]:
- коефіцієнт достатності чистого грошового потоку (КДЧГП );
- коефіцієнт ліквідності грошового потоку (КЛГП );
- коефіцієнт ефективності грошового потоку (КЕГП);
- коефіцієнт ефективності грошового потоку (КЕГП);
- коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку (КРЧГП).
Як видно з обчислених для ТОВ «Технопростір» показників, коефіцієнт достатності грошових потоків збільшився у звітному році порівняно з минулим на 1,39 і становив 0,68, при цьому суттєво перевищує його значення 2022р. Досліджуючи рівномірність і синхронність формування грошового потоку підприємства зауважимо, що обсяги чистого грошового потоку збільшилися лише в 2021р. на 1536,4 тис. грн., тоді як в 2022р. – зменшилися на 575 тис. грн.; аналогічні тенденції характерні й для позитивного і негативного грошових потоків підприємства. Варто відзначити, що коефіцієнт ліквідності грошового потоку є більшим за одиницю, але відслідковується його зменшення в 2022р. до критичної межі на 0,85, тоді як в попередньому році відбувалося його зростання на 0,54. Відтак, починаючи з 2022р. товариству необхідно вже думати про можливі шляхи додаткового залучення інвестиційних ресурсів (щоб коефіцієнт ліквідності грошового потоку не став меншим за одиницю).
Таблиця 1. Аналіз грошових потоків ТОВ «Технопростір» у 2020-2022рр.*
*Примітка. Складено автором за даними фінансової звітності підприємства.
Коефіцієнт ефективності грошового потоку дозволяє нам оцінити співвідношення надходження і вибуття грошових коштів підприємства за звітний період за умови, що абсолютним результативним показником є прибуток, а чистий грошовий потік. Отримані позитивні значення коефіцієнта ефективності грошового потоку засвідчують те, що надходження грошових коштів впродовж досілджуваного періоду перевищують їхнє витрачання, тобто на 1 грн. грошових виплат збільшилась величина чистого грошового потоку на кінець звітного періоду на 77%. Коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку має від’ємні значення, тому що підприємство не мало приросту реальних і фінансових інвестицій (балансова вартість основних засобів зменшується).
Отже, проведений аналіз грошових потоків досліджуваного товариства дає можливість керівництву контролювати його поточну платоспроможність, приймати оперативні рішення щодо її стабілізації, а також оцінювати можливість здійснення додаткових інвестицій в найближчій перспективі. Акціонери та потенційні інвестори, володіючи інформацією про рух грошових потоків на підприємстві, можуть оцінювати, наскільки стабільним є фінансовий стан підприємства, в яке вони вклали свої кошти, більш обґрунтовано підійти до розробки політики розподілу й використання прибутку [2]. Аналіз руху грошових коштів дає можливість зробити більш обґрунтовані висновки про те, в якому обсязі та з яких джерел відбулося надходження на підприємство грошових коштів, та які основні напрямки їх використання; чи достатньо власних коштів підприємства для здійснення інвестиційної діяльності; чим пояснюються розбіжності величини одержаного прибутку та нарахування грошових коштів.
Список літератури:
1. Лапіна І.С. Фінансовий менеджмент : навчальний посібник. Одеса : Атлант, 2016. 313с.
2. Драчук Я. І. Ефективність управілння грошовими потоками підприємства. Ефективна економіка. 2017. №2. URL. http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5456
_______________________________
Науковий керівник: Фрадинський Олександр Анатолійович, кандидат економічних наук, доцент, Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова
|