Війна в Україні – це, в першу чергу, час постійних небезпек та руйнувань, а, по-друге, це фундамент нових повоєнних можливостей. Під час війни руйнуються підприємства, інфраструктура, а також бачення та мислення, соціально-економічні моделі. Руйнування дає можливість в Україні почати все з «нуля», враховуючи минулий досвід. Україна має всі підстави стати одним з експериментальних майданчиків, де світ почне моделювати та випробовувати нову реальність, нову етику та нову раціональність, де творитиметься один із трендів нової цивілізації [1].
Україна – це перша країна, в якій перетворили більшість офіційних та державних документів було діджиталізовано. Також варто відзначити, що в Україні близько 240 тисяч фахівців, зайнятих в ІТ-сфері. І саме сектор ІТ зазнав найменших втрат від війни – зберіг 95% обсягів контрактів [4]. Позитивними змінами, які покращили бізнес-клімат в Україні, є надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, скасування мит та квот на український експорт, «транспортний безвіз». Серед негативних факторів – це повномасштабне вторгнення росії в Україну, атаки на українську енергосистему [3].
За офіційними даними Міністерства економіки на початку жовтня 2022 року до уряду щодо майбутніх інвестицій в Україну надійшло понад 250 заявок [2]. За три місяці роботи інвестиційної платформи Advantage Ukraine надійшло більше ніж 500 запитів стосовно можливостей інвестування в Україні, а також пропозицій проєктів та торгівельної співпраці [3].
Інвестувати в Україну вигідно, навіть попри війну: інвестори пояснили чому. Кількість керівників бізнесів, які вважають вигідними інвестиції в Україну, зросла майже вдвічі з 2022 року, попри війну.
Це показало дослідження Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) "Індекс інвестиційної привабливості України.
"Попри те, що оцінка СЕО членських компаній Асоціації поточного стану інвестиційного клімату у 2023 році залишається переважно негативною, кількість топ-менеджерів, які вважають, що нові інвестиції в Україну будуть вигідними, зросла майже вдвічі", – йдеться в повідомленні ЄБА.
Повномасштабна військова агресія Росії проти України продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, на другому та третьому місцях – корупція та слабка судова система.
Серед позитивних змін бізнес-лідери найвище оцінили надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, дерегуляційні ініціативи та діджиталізацію державних послуг.
Наразі більшість, а саме 84% опитаних директорів членських компаній Асоціації, вважають інвестиційний клімат несприятливим. Втім серед них зменшилась кількість респондентів, що вважають його вкрай несприятливим – з 37% до 24%. Нейтрально оцінюють поточний інвестиційний клімат 7% топ-менеджерів, і ще 9% вважають його скоріше сприятливим.
Попри війну, 32% вважають, що новим інвесторам буде вигідно заходити в Україну (рік тому так вважали 17% респондентів). При цьому 57% опитаних нами компаній, що вже присутні на українському ринку, збираються інвестувати в Україну під час війни, а 79% готові долучатися до процесу відбудови.
Оцінка динаміки інвестиційного клімату за попередній рік залишається стриманою. Майже половина респондентів, а саме 48% вказують на погіршення інвестиційного клімату, 39% вважають, що суттєвих змін не відбулось, і 13% вважають, що інвестиційний клімат поліпшився, також 14% топ-менеджерів прогнозують покращення ситуації у першій половині 2024 року.
Як повідомляється на «Урядовому порталі», Україна виконала один зі структурних маяків Міжнародного валютного фонду у сфері інвестицій.
Зазначається, що "Схвалено протокольним рішенням проєкт Дорожньої карти реформування управління публічними інвестиціями. Таким чином забезпечено виконання структурного маяка, передбаченого Меморандумом про економічну та фінансову політику з МВФ".
Дорожня карта є рамковим документом, що розроблений з урахуванням рекомендацій Світового банку та МВФ та європейських практик, а також потреб у швидкому відновленні й післявоєнній відбудові. Метою Дорожньої карти є формування основних принципів та напрямів побудови системи управління публічними інвестиціями. Зокрема, Дорожньою картою передбачено: прийняття рішень про здійснення публічних інвестицій в рамках стратегічного та середньострокового бюджетного планування та створення Стратегічної інвестиційної ради; поширення процедур управління публічними інвестиціями на всі інвестиційні проєкти, пов’язані з відбудовою, відновленням та розвитком, через єдине визначення публічного інвестиційного проєкту; уніфікацію підходів до оцінки та відбору публічних інвестиційних проєктів, незалежно від джерел та механізмів фінансування, та створення єдиного проектного портфеля для забезпечення пріоритезації та отримання доступу до фінансування; оцінку Мінфіном фінансової сталості публічних інвестицій та посилення управління відповідними фіскальними ризиками; створення на основі оновленої методологічної бази управління публічними інвестиціями єдиної ІТ-екосистеми; розбудову спроможностей з управління публічними інвестиціями на центральному та місцевому рівні. Надалі доручено Мінфіну за участі Мінекономіки, Мін’юсту, Мінінфраструктури та інших заінтересованих сторін розробити та внести на розгляд Кабінету Міністрів план заходів щодо реалізації Дорожньої карти до 1 червня 2024 року.
Війна в країні призвела до багатьох складнощів у напрямі інвестицій, погіршила ситуацію та вщент змінює умови інвестування. При цьому такі країни, як США, Німеччина, Великобританія, Польща та Туреччина найбільш зацікавлені інвестиційними можливостями в Україні в наступних напрямках: інноваційні технології, сільське господарство, фінансовий сектор, логістика, енергетика, корисні копалини та оборонна промисловість. Отже, це означає, що наша держава і зараз залишається досить привабливою для інвесторів багатьох країн (7, с. 137)
Список літератури
1. Не спізнитися на «український потяг».
URL: https://www.epravda.com.ua/columns/2022/07/18/689232/.
2. Чому варто інвестувати в Україну?
URL:https://www.epravda.com.ua/columns/2022/11/3/693386/.
3. Інвестування в Україну під час війни. URL:
https://trans.info/ua/investuvannya-v-ukrayinu-pid-chas-viyny-327240.
4. Країна можливостей: чому інвестор прийде в Україну. URL:
https://www.epravda.com.ua/columns/2022/09/29/691997.
5. https://www.epravda.com.ua/news/2023/12/26/708137/
6. https://www.epravda.com.ua/news/2023/12/25/708086/
7. А. В. Василенко, М. С. Пучок. Інвестування в Україну під час війни: тенденції та перспективи. Бізнес, інновації, менеджмент: проблеми та перспективи. Збірник тез та доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції. К.: 2023. С. 137.
|