:: ECONOMY :: ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ОЦІНКА ВПЛИВУ МЕТАДОКСИНУ ПРИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИЧНОМУ ВВЕДЕННІ НА ДИНАМІКУ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ ТВАРИН НА ТЛІ ДІЇ ЧИННИКА ГОСТРОЇ АЛКОГОЛЬНОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ :: ECONOMY :: ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ОЦІНКА ВПЛИВУ МЕТАДОКСИНУ ПРИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИЧНОМУ ВВЕДЕННІ НА ДИНАМІКУ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ ТВАРИН НА ТЛІ ДІЇ ЧИННИКА ГОСТРОЇ АЛКОГОЛЬНОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ
:: ECONOMY :: ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ОЦІНКА ВПЛИВУ МЕТАДОКСИНУ ПРИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИЧНОМУ ВВЕДЕННІ НА ДИНАМІКУ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ ТВАРИН НА ТЛІ ДІЇ ЧИННИКА ГОСТРОЇ АЛКОГОЛЬНОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ОЦІНКА ВПЛИВУ МЕТАДОКСИНУ ПРИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИЧНОМУ ВВЕДЕННІ НА ДИНАМІКУ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ ТВАРИН НА ТЛІ ДІЇ ЧИННИКА ГОСТРОЇ АЛКОГОЛЬНОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ

 
22.01.2024 18:16
Автор: Карпова Ольга Вікторівна, кандидат біологічних наук, асистент, Одеський національний медичний університет; Рабозей Ірина Дмитрівна, студентка 6 курсу фармацевтичного факультету, Одеський національний медичний університет
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0009-0003-5164-1967 Olha Karpova

Актуальність. За результатами загальнонаціонального дослідження STEPS, проведеного в Україні у 2019 році МОЗ України та ВООЗ у рамках спільного проєкту, дві третини чоловіків і майже половина жінок вживали алкоголь протягом останніх 30 днів, кожна п’ята особа (19,7 %) вживала шість і більше доз алкоголю за епізод вживання, кожен восьмий (13,2 %) аби полегшити симптоми алкогольного абстинентного синдрому приймав алкоголь уранці [1]. Існуючі на сьогодні методи фармакотерапії психічних розладів, спричинених вживанням алкоголю, своєю кінцевою метою мають модуляцію функціонування дофамін- та серотонінергічної систем. Переважній більшості критеріїв ефективного нейропротектора відповідає метадоксин (піридоксин–L–2–пірролідон–5–карбоксилат), який як протиалкогольний засіб застосовують у наркологічний практиці. Проте роль метадоксину у профілактиці алкогольної інтоксикації на сьогодні вивчена недостатньо.

Мета дослідження: на підставі експериментальних досліджень визначити профілактичну дію метадоксину на динаміку поведінкових показників спонтанної рухової, орієнтовно-дослідницької активності та емоційного реагування у щурів, на частоту розвитку міорелаксації та потягу до блювання у мишей, на фізичну та розумову працездатність у щурів за умов дії чинника гострої алкогольної інтоксикації.

Матеріали та методи дослідження. Експериментальні дослідження проведено на 33 білих нелінійних самцях мишей масою 18−23 г та 105 самцях щурів лінії Вістар масою 200−240 г. Експериментальну модель гострої алкогольної інтоксикації відтворювали шляхом внутрішньошлункового ведення 40 %-ного водного розчину етанолу мишам у дозі 1 г/кг (1/3 від LD100) та щурам у дозі 6 г/кг (1/2 від LD100). Водний розчин метадоксину вводили тваринам дослідної групи внутрішньоочеревинно у дозі 200 мг/кг за 1 год до введення етанолу. Тваринам контрольної групи внутрішньоочеревинно вводили стерильну дистильовану воду. Свіжоприготований водний розчин метадоксину або стерильну дистильовану воду вводили із розрахунку 0,01 мл/г маси тіла тварини. Метод «Відкрите поле» використовували для визначення спонтанної рухової активності, орієнтовно-дослідницької поведінки та емоційного реагування, метод «Натягнута проволока» ‒ для оцінки частоти розвитку міорелаксації, «Ротор-тест» ‒ для оцінки фізичної працездатності, метод «Умовна реакція пасивного уникнення» ‒ для оцінки розумової працездатності тварин.

Результати. Введення метадоксину прискорює відновлення до вихідного рівня зниженої під впливом етанолу спонтанної рухової активності у щурів. Так, у тварин контрольної патології через 24 год після введення етанолу значення досліджуваних показників спонтанної рухової активності «кількість пересічень секторів поля» та «кількість вертикальних стійок» є статистично вірогідно нижчими на 42 та 53 % відповідно порівняно до вихідних значень (р0,05), в той час як у тварин дослідної групи на тлі застосування метадоксину значення досліджуваних показників, які були статистично вірогідно нижчими за вихідні рівні через 1 год після введення етанолу, через 24 год сягають вихідних рівнів (р0,05). Відновлення рухової активності щурів, ймовірно, забезпечується як прямою антиалкогольною, дезінтоксикаційною дією метадоксину, так і його нейромедіаторною активністю.

Оцінити профілактичний вплив метадоксину на орієнтовно-дослідницьку активність та емоційне реагування тварин за показником «кількість актів грумінгу» виявилося неможливим через відсутність статистично вірогідного патологічного впливу етанолу на досліджувані поведінкові показники у відтвореній моделі гострої алкогольної інтоксикації. З огляду на дані літератури щодо здатності метадоксину нормалізувати психоемоційний фон тварин за рахунок катехолергічної активності, зокрема при середньому та тяжкому ступені тяжкості алкогольної інтоксикації [2], відсутність позитивного впливу метадоксину на емоційну компоненту поведінки тварин «кількість актів дефекації та уринації» через 1 год після введення етанолу можна пояснити нечутливістю досліджуваного показника до дії метадоксину у відтворених умовах його профілактичного введення.

Застосування метадоксину знижує частоту розвитку етаноліндукованої міорелаксації та потягу до блювання у мишей в 5 разів та 3 раза відповідно (р<0,05). Нейропротекторний ефект метадоксину щодо попередження розвитку етаноліндукованої міорелаксації та його протиблювальна дія, ймовірно, забезпечуються прямою антиалкогольною, дезінтоксикаційною та дофаміновою активністю метадоксину.

Профілактичне введення щурам метадоксину не попереджує етаноліндуковане зниження фізичної працездатності у тварин. Проте з огляду на протективну дію метадоксину при його попередньому введенні щодо етаноліндукованого зниження спонтанної рухової активності, розвитку етаноліндукованої міорелаксації та потягу до блювання, а також з урахуванням даних літератури щодо нейромедіаторного профілю дії метадоксину [3], отримані результати можна пояснити нечутливістю досліджуваного показника до ефектів метадоксину у відтворених умовах його профілактичного введення.

Введення метадоксину попереджує порушення формування умовних реакцій, що забезпечують процеси навчання у щурів. Так, у тварин контрольної патології тривалість латентного періоду після навчання є довшою в 1,6 раз порівняно до латентного періоду до навчання, в той час як у тварин дослідної групи на тлі дії метадоксину тривалість латентного періоду після навчання перевищує в 3,5 раза тривалість латентного періоду до навчання (р<0,05). Попередження розвитку етаноліндукованої загальмованості пізнавальних психічних процесів у тварин при профілактичному введенні метадоксину, ймовірно, обумовлено прямою антиалкогольною та дезінтоксикаційною дією метадоксину, а також його здатністю підвищувати вивільнення дофаміну, γ-аміномасляної кислоти та ацетилхоліну у головному мозку.

Оцінити профілактичний вплив метадоксину на консолідацію слідів пам’яті у щурів на тлі дії чинника гострої алкогольної інтоксикації виявилося неможливим через відсутність впливу етанолу на даний показник (р<0,05).

Висновки. Метадоксин, введений попередньо тваринам на тлі дії чинника гострої алкогольної інтоксикації, зменшує вираженість нейротоксичної дії етанолу. Метадоксин прискорює відновлення зниженої спонтанної рухової активності, знижує частоту розвитку міорелаксації, потягу до блювання, попереджує порушення розумової працездатності у тварин.

Список літератури:

1. Дослідження STEPS: поширеність факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні у 2019 році. Копенгаген, Європейське регіональне бюро ВООЗ; 2020. Ліцензія: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.

2. Effect of metadoxine on striatal dopamine levels in C57 black mice / 

F. Fornai, Alessandri M. Grazia, U. Bonuccelli, V. Scalori, G. U. Corsini. Journal of Pharmacy and Pharmacology. 1993. Vol. 45, No. 5. P. 476–478. URL: https://doi.org/10.1111/j.2042-7158.1993.tb05579.x (дата звернення: 21.01.2024)

3. Metadoxine (Pyrrolidone carboxylate of pyridoxine) antagonizes the locomotor-stimulatory effect of ethanol in mice / B. Garau, F. Fadda, F. Melis, 

E. Gelso, G. L. Gessa. Alcohol and Alcoholism. 1992. Vol. 27, No. 5. P. 501–504. https://doi.org/10.1093/oxfordjournals.alcalc.a045285 (дата звернення: 21.01.2024)



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
HYPOTHYROIDISM AND DISORDERS OF THE RESPIRATORY SYSTEM
26.01.2024 15:00
ПОШИРЕНІСТЬ ТА ВЗАЄМОЗВЯЗОК ЗУБО-ЩЕЛЕПНИХ АНОМАЛІЙ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ПАРОДОНТА У ОСІБ МОЛОДОГО ВІКУ
26.01.2024 14:21
ПОРІВНЯННЯ СУЧАСНИХ ЕКСПРЕС-МЕТОДІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ЧУТЛИВОСТІ МІКРООРГАНІЗМІВ ДО АНТИМІКРОБНИХ ПРЕПАРАТІВ
26.01.2024 11:16
ДОСВІД ЛІКУВАННЯ ПОСТТРАВМАТИЧНОЇ ЕНЦЕФАЛОПАТІЇ, В НАСЛІДОК МІННО-ВИБУХОВОЇ ТРАВМИ
25.01.2024 12:29
ОЦІНКА РІВНЯ ОХОПЛЕННЯ ЩЕПЛЕННЯМИ БЦЖ СЕРЕД НОВОНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ В ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ ЗА 2022-2023 РОКИ: АНАЛІЗ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
24.01.2024 21:41
ПОШИРЕННІСТЬ МУКОВІСЦИДОЗУ У ДІТЕЙ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ПРИРОДНИХ ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ ЗОН
23.01.2024 18:35
МІКРОБІОТА ВОГНИЩА ЗАПАЛЕННЯ ПРИ ГОСТРОМУ АПЕНДИЦИТІ
23.01.2024 17:39
ВИКОРИСТАННЯ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В ЕПІДЕМІОЛОГІЇ: ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ
23.01.2024 14:13
ВАЖЛИВІСТЬ СТВОРЕННЯ МАРШРУТУ ПАЦІЄНТА, ЩО ВІДНОСИТЬСЯ ДО ГРУПИ РИЗИКУ ПО ВИНИКНЕННЮ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ
23.01.2024 13:29
ІНТЕГРАЦІЯ МІЖНАРОДНИХ ПІДХОДІВ У ВІТЧИЗНЯНУ СИСТЕМУ ЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ ПЕСТИЦИДІВ
23.01.2024 13:15




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.212 сек. / Mysql: 1599 (0.165 сек.)