Запалення, як загальнобіологічна реакція на різні патогенні подразники, є центральною проблемою патології багатьох захворювань [1]. Поряд з синтетичними протизапальними препаратами, через численні їх протипоказання і побічні ефекти [2], широко використовуються лікувальні фактори природного походження.
В даний час продовжує зростати інтерес до лікарських рослин і препаратів на їх основі, які мають досить виражений вплив на біологічні процеси організму при мінімальних побічних токсичних ефектах. В даний час затребувані зовнішні лікарські засоби, що містять в якості діючих речовин екстракти з рослинної сировини. Практичний досвід показує, що такі препарати виявляються ефективнішими, їм властива пролонгована і різнобічна фармакологічна дія [3].
В літературі є посилання, що свідчать про широкий спектр фармакотерапевтичних ефектів нищих рослин. Полісахариди, що входять до складу ісландського моху (ліхенін, ізоліхенін і галактоманан), мають муколітичні, імуномодулюючі, протизапальні, протипухлинні, протимікробні, антіульцерогенні властивості [4].
Метою роботи була розробка технології одержання комплексного екстракту на основі ісландського моху та розробка лікарської форми з протизапальною активністю на його основі.
В результаті роботи було отримано водний та спиртово-водний екстракти. Водний екстракт отримували шляхом вичерпної екстракції (здійснювали тричі) зі зворотним холодильником при підігріві протягом 30 хв. Спиртово-водний екстракт отримували методом настоювання протягом 14 днів при співвідношенні сировина:екстрагент 1:10, з подальшим відгоном екстрагенту на вакуумному роторному випаровувачі. Після цього екстракти об’єднували та отримували комплексний екстракт.
Гідрогелеві пов’язки – відмінний спосіб зволоження та загоєння осередку запалення або рани. Крім того, їх дуже зручно застосовувати.
Основною особливістю гідрогелів є їх унікальна пориста структура, що забезпечує високу проникність для низько- й високомолекулярних сполук. Використання гідрогелів допомагає підтримувати поранення у вологому стані, що є однією з оптимальних умов для процесу регенерації шкіри.
При розробці складу лікарської форми у вигляді пов’язки як допоміжні речовини було обрано гліцерин та 1,2-пропіленгліколь, які вводили до суміші екстрактів в різній кількості для визначення оптимального їх співвідношення. Всього було виготовлено 10 різновидів лікарських форм, які відрізнялись пластифікатором (гліцерин або 1,2-пропіленгліколь) та його вмістом – було використано 5 варіантів співвідношення комплексного екстракту та пластифікатору 10:0,2; 10:0,5; 10:1; 10:2; 10:3.
Основними вимогами було визначення оптимальної допоміжної речовини та її оптимального співвідношення з комплексним екстрактом цетрарії ісландської, що у підсумку мало б забезпечувати необхідну гнучкість та еластичність пов’язки.
Після введення пластифікатору одержану суміш перемішували до однорідної консистенції та рівномірно наносили на марлеву основу розміром 5*5 см. Залишали на декілька діб висихати до постійної ваги.
Встановлено, що використання 1,2-пропіленгліколю призводить до пересихання лікарських форм, вони позбавлені гнучкості та пластичності, крім того, на марлевій основі не утворюється плівкове покриття.
Натомість, використання гліцерину задовольняє очікуваним результатам. Використання гліцерину навіть при найменшій його масовій частці в лікарській формі забезпечувало їм пластичність. Оптимальним було обрано співвідношення комплексного екстракту та гліцерину, як 10:1 - лікарська форма мала вигляд чітко структурованої пов'язки з плівковим покриттям.
Список літератури:
1. Атаман О. В. Патологічна фізіологія в запитаннях і відповідях: навч. посібник. Вінниця: Нова книга, 2007. 512 с.
2. Нековаль І.В., Казанюк Т.В. Фармакологія: підручник.- 2-е вид.перероб. та доп. – К.: Медицина, 2008. – 504 с.
3. Henriksen H.H., Grand A.G., Viggers S., Baer L.A., Solbeck S., Cotton B.A., Matijevic N., Ostrowski S.R., Stensballe J., Fox E.E., Chen T.A., Holcomb J.B., Johansson P.I., Cardenas J.C. & Wade C.E. Impact of blood products on platelet function in patients with traumatic injuries: a translational study. The Journal of surgical research. – 2017. vol. 214. – Р.154-161.
4. Зузук Б.М. Цетрарія ісландська (ісландський мох): Cetraria Islandica L. / Б.М. Зузук, Р.В. Куцик// Провізор. – 2007. – № 12. – С. 36-39.
|