:: ECONOMY :: ХРОНІЧНІ ПСИХОСОМАТИЧНІ КОМОРБІДНОСТІ НА ТЛІ ІДІОПАТИЧНОЇ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПОТЕНЗІЇ В СТУДЕНТОК :: ECONOMY :: ХРОНІЧНІ ПСИХОСОМАТИЧНІ КОМОРБІДНОСТІ НА ТЛІ ІДІОПАТИЧНОЇ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПОТЕНЗІЇ В СТУДЕНТОК
:: ECONOMY :: ХРОНІЧНІ ПСИХОСОМАТИЧНІ КОМОРБІДНОСТІ НА ТЛІ ІДІОПАТИЧНОЇ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПОТЕНЗІЇ В СТУДЕНТОК
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ХРОНІЧНІ ПСИХОСОМАТИЧНІ КОМОРБІДНОСТІ НА ТЛІ ІДІОПАТИЧНОЇ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПОТЕНЗІЇ В СТУДЕНТОК

 
08.01.2024 10:29
Автор: Солтисік Леся Миколаївна, старша викладачка кафедри медицини катастроф та військової медицини, Івано-Франківського національного медичного університету
[18. Медичні науки;]


Актуальність. В останні десятиліття серед молодих людей спостерігається значна тенденція до поширеності ідіопатичної артеріальної гіпотензії (ІАГ), зокрема в дівчат юнацького віку – від 20 до 60 % випадків [1]. Хронічно знижений артеріальний тиск часто супроводжується певними розладами з боку різних органів та систем. При цьому, не створюючи безпосередньої загрози для життя, але погіршує його якість і процес навчання в студенток.

Комбінований вплив факторів зовнішнього середовища, тривале психоемоційне напруження, хронічна гіподинамія, генетичні особливості організму часто сприяють розладам адаптаційних і регуляторних механізмів організму людини, що супроводжується порушеннями нейрогормональної регуляції, метаболічного забезпечення окремих ділянок головного мозку, лімбікоретикулярної системи, гіпоталамуса. Подібні зміни поглиблюються в умовах хронічного стресорного напруження та гіпоксії [2].

Порушення нейровегетативної регуляції вісцеральних систем, виснаження компенсаторних механізмів на тлі психоемоційного напруження, обумовлюють розвиток вегетовісцеральних порушень з боку різних органів та систем, які виявляються лікарями під час амбулаторно прийому і належним чином не оцінюються. Подібні скарги є мультисимптомними і можуть проявлятись з різною інтенсивністю [3].

Мета дослідження. Вивчити наявність психосоматичної патології, її частоту та специфічність скарг в студенток з ідіопатичною артеріальною гіпотензією.

Матеріал і методи дослідження. В дослідженні шляхом рандомізації було виявлено 156 студенток Івано-Франківського національного медичного університету, віком 18-22 роки, які періодично лікувались відносно первинної артеріальної гіпотензії без тривалого ефекту – вони склали основну групу обстежуваних. Критеріями включення хворих були анамнез захворювання, дані амбулаторних карток, результати попереднього об’єктивного та інструментального обстеження.

Діагноз «Ідіопатична артеріальна гіпотензія» верифікували відповідно до критеріїв рубрики МКХ-10, розділ I 95.0 «Інші та неуточнені хвороби системи кровообігу». Контрольну групу склали 30 студенток-одноліток з «фізіологічною» артеріальною гіпотензією – без наявної суб’єктивної симптоматики.

Для виявлення ступеня вегетативних порушень та оцінки суб’єктивної симптоматики в балах використали стандартизований опитувальник А.М. Вейна. Опитування проводилось в режимі онлайн за допомогою програми Microsoft Teams. Оцінювання проводили за стандартними вимогами. Сума балів більше 15 свідчить про наявність дисфункції вегетативної нервової системи.

Результати та їх обговорення.

За даними стандартизованого опитування встановлено, що на фоні ідіопатичної артеріальної гіпотензії, серед студенток основної групи була виявлена симптоматика з боку різних органів та систем, при відсутності коморбідної органічної патології.

За даними опитувальника було встановлено, що серед 76,81 % обстежених студенток з ІАГ суб’єктивна симптоматика охоплює не менше 3-х систем організму і характеризується поліморфізмом клінічних проявів. Представлені симптоми формують синдроми характерні для соматоформної вегетативної дисфункції, які включають: астеновегетативний, кардіоваскулярний, респіраторний, нейрогастральний, цереброваскулярний, синдром психічних порушень і ангіодистонічний синдром та їх комбінації.

Найбільш частими (79,41%) симптомами в студенток з ідіопатичною артеріальною гіпотензією були прояви астенічного синдрому. В більшості випадків картина астеновегетативного синдрому поє’днувалась з іншими симптомами соматоформної вегетативної дисфункції (табл. 1)

Таблиця 1

ПОЄДНАННЯ КЛІНІЧНИХ СИНДРОМІВ У СТУДЕНТОК НА ФОНІ ІДІОПАТИЧНОЇ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПОТЕНЗІЇ




Висновки. Встановлено, що в частини дівчат юнацького віку з ІАГ відмічаються прояви вегетативної регуляції вісцеральних систем, що свідчить про розлади процесів адаптації, пов’язаних з дисфункцією надсегментарних структур. Своєчасна діагностика психосоматичних розладів може дозволити попередити перехід функціональних порушень в органічну патологію.

Список літератури:

1. Сороківський М.С., Черняга-Ройко У.П. Добовий моніторинг артеріального тиску: практичні аспекти та клінічне значення. Кардіологія, Ревматологія, Кардіохірургія. 2021. №74 т.1

2. Ісаєва І.М., Маракугин Д.І., Кармазіна І.С., Глоба Н.С. Стан та перспективи вивчення артеріальної гіпотензії як фактора, який обумовлює адаптаційні можливості сучасної молоді // Український журнал медицини, біології та спорту. 2018. Т. 3, № 6 (15). С. 245–253.

3. Чередніченко Т., Середа В., Свиридова Н., Парнікоза Т., Чуприна Г., Ханенко Н. та ін. Вегетосудинна дистонія: етіопатогенез, клініка, діагностика, лікування (клінічна лекція). Східноєвропейський журнал неврології. 2017. № 1, 34-39.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
HYPOTHYROIDISM AND DISORDERS OF THE RESPIRATORY SYSTEM
26.01.2024 15:00
ПОШИРЕНІСТЬ ТА ВЗАЄМОЗВЯЗОК ЗУБО-ЩЕЛЕПНИХ АНОМАЛІЙ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ПАРОДОНТА У ОСІБ МОЛОДОГО ВІКУ
26.01.2024 14:21
ПОРІВНЯННЯ СУЧАСНИХ ЕКСПРЕС-МЕТОДІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ЧУТЛИВОСТІ МІКРООРГАНІЗМІВ ДО АНТИМІКРОБНИХ ПРЕПАРАТІВ
26.01.2024 11:16
ДОСВІД ЛІКУВАННЯ ПОСТТРАВМАТИЧНОЇ ЕНЦЕФАЛОПАТІЇ, В НАСЛІДОК МІННО-ВИБУХОВОЇ ТРАВМИ
25.01.2024 12:29
ОЦІНКА РІВНЯ ОХОПЛЕННЯ ЩЕПЛЕННЯМИ БЦЖ СЕРЕД НОВОНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ В ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ ЗА 2022-2023 РОКИ: АНАЛІЗ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
24.01.2024 21:41
ПОШИРЕННІСТЬ МУКОВІСЦИДОЗУ У ДІТЕЙ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ПРИРОДНИХ ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ ЗОН
23.01.2024 18:35
МІКРОБІОТА ВОГНИЩА ЗАПАЛЕННЯ ПРИ ГОСТРОМУ АПЕНДИЦИТІ
23.01.2024 17:39
ВИКОРИСТАННЯ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В ЕПІДЕМІОЛОГІЇ: ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ
23.01.2024 14:13
ВАЖЛИВІСТЬ СТВОРЕННЯ МАРШРУТУ ПАЦІЄНТА, ЩО ВІДНОСИТЬСЯ ДО ГРУПИ РИЗИКУ ПО ВИНИКНЕННЮ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ
23.01.2024 13:29
ІНТЕГРАЦІЯ МІЖНАРОДНИХ ПІДХОДІВ У ВІТЧИЗНЯНУ СИСТЕМУ ЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ ПЕСТИЦИДІВ
23.01.2024 13:15




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.392 сек. / Mysql: 1570 (0.326 сек.)