Пробіотики ‒ живі мікроорганізми, застосування яких в адекватних кількостях надає оздоровлюючий ефект на організм дитини.
За останні роки сфера виробництва пробіотичних культур значно зросла і розширився спектр мікроорганізмів, які застосовуються для пробіотичної корекції [1]. Альтернативним та більш перспективним напрямком створення пробіотиків стали наукові пошуки безпосередньої модифікації пробіотичних штамів за допомогою клонування генів противірусних білків – рекомбінантних штамів [2].
Сьогодні позитивні ефекти застосування пробіотиків не обмежуються лише корекцією мікрофлори, з нею пов'язують очікування імуномодулюючого, десенсибілізуючого, морфокінетичного, антитоксикаційного та інших ефектів. Просуваючись по травному тракту, пробіотики мають забезпечувати корисну дію на мікрофлору кишківника, модифікуючи її склад і метаболічну активність [3].
Вже давно в дитячих сумішах і добавках, призначених для немовлят, з'явилися пробіотики. Але що це таке, чи безпечні пробіотики для немовлят і чи мають вони якісь переваги для вашої дитини?
Особливістю пробіотиків є те, що вони широко використовуються не тільки як лікарський засіб, але і як добавка, а також у складі йогуртів та деяких інших молочних продуктів .
Встановлено, що на фармацевтичному ринку представлено 42 торгові назви різних пробіотиків, з урахуванням різних дозувань та фасувань.
Дослідження, показало, що станом на 01.12.2023 року присутні лікарські засоби на основі спори Bacillus clausii – 5 торгових назв, Saccharomyces boulardii – 5, бактерії Bacillus Coagulans спори, бактерії Lactobacillus Sporogenes спори – 1, бактерії Lactobacillus Helveticus живі, бактерії Escherichia coli живі, бактерії Lactobacillus Acidophilus живі, бактерії Streptococus faccabis живі – 1 торгова назва.
25 торгових назв – це різноманітні добавки у вигляді суспензій, порошків, крапель.
Решта 5 торгових назв – йогурти, на основні поширених штамів пробіотиків, які використовуються для їх приготування, а саме Lactobacillus, Bifidobacterium, Saccharomyces boulardii, Streptococus.
При цьому встановлено, що пробіотики, які можна застосовувати для новонароджених становлять 19% (8 торгових назв), дітям віком від 1 місяця - близько 17% (7 торгових назв), 1 пробіотик можна застосовувати двохмісячним діткам, 1 - трьохмісячним немовлятам. У віці з шести місяців ще можна 3 пробіотики застосовувати, що відповідно становить 7%, з одного року можна використати ще 5 торгових назв (12%). Дітям віком 2 роки і старші можна приймати лікарський засіб Хілак форте краплі та Нормагут капсули розчинні. Діти, котрі досягли шестирічного віку можуть отримувати 5 лікарських засобів (12%).
Дослідження показало, що серед лікарських засобів, які присутні на ринку відсутні вітчизняні торгові марки. Серед пробіотиків – добавок – 10 торгових назв українських виробників.
Пробіотики закордонного виробництва представлені торговими марками з Франції - 5, Італії - 4, Польщі – 3, Індії – 3, Великої Британії та Німеччини – по 2, а також по одному із Швейцарії, Канади, Хорватії та Румунії.
В цілому, останні дослідження підтверджують присутність пробіотиків на ринку як лікарських засобів так і у вигляді добавок. Використання пробіотиків у немовлят має свої переваги, але дослідження у цьому напрямку треба продовжувати Необхідно подальші дослідження для визначення оптимальних доз застосування, складу і тривалості пробіотиків у дітей.
Список літератури
1. Gurusamy K, Nagendran M, Davidson BR. Methods of preventing bacterial sepsis and wound complications after liver transplantation [Internet]. Cochrane Database ofSyst.Rev.2014(3).Availablefrom:ttps://www.cochrane.org/CD006660/LIVER_interventions-to-199prevent-bacterial-infective-complications-and-wound-complications-in-liver-transplantation DOI: 10.1002/14651858.CD006660.pub3
2. Калініченко СВ, Коротких ОО, Тіщенко ІЮ. Сучасні напрями створення та удосконалення пробіотиків. Український біофармацевтичний журнал [Інтернет]. 2016;(1):4-10. Доступно: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2016_1_3
3. Чухрай ІЛ. Пробіотики в аптечному асортименті засобів для корекції складу кишкової мікрофлори. Матеріали ІІI наук.-практ. Internet-конференції з міжнародною участю Товарознавчий аналіз товарів обмеженого аптечного асортименту; 2016 квіт. 15; Харків. Харків: НФаУ; 2016, с. 23-4.
|