Управління ІТ структурою в теперішній час є основною складовою успішної роботи будь-якої організації. З розвитком технологій та постійним зростанням обсягів даних, більшість організацій переходять на хмарні рішення.
Сьогодні хмарне сховище стало одним із найзручніших і найефективніших методів зберігання даних в Інтернеті. Ця сфера послуг швидко розвивається, і надає багато переваг:
Хмарні послуги стають все популярнішими і необхідними для користувачів.
Хмарні послуги (англ. cloud services) - це послуги, які надаються через хмарну інфраструктуру, тобто через доступ до обчислювальних ресурсів, мережевих ресурсів та зберігання даних, які знаходяться на серверах, розташованих у віддалених дата-центрах. [1].
Перш ніж вибрати хмарний провайдер, необхідна інформація про моделі надання хмарних послуг.
Існує кілька моделей надання хмарних послуг, які визначають, як саме провайдери надають доступ до обчислювальних ресурсів, програмного забезпечення та інш рис(1).
Рисунок 1- Гібридна, приватна та публічна хмари.
Публічна хмара (PUBLIC): це модель, в якій хмарні ресурси надаються провайдером для загального користування. Прикладами провайдерів публічних хмар є AmazonWebServices (AWS), MicrosoftAzure, GoogleCloudPlatform (GCP) та інші. У публічній хмарі користувачі можуть отримувати доступ до віртуальних машин, зберігання даних, баз даних, аналітичних інструментів, штучного інтелекту та інших сервісів через платформу провайдера хмарних послуг. Основною перевагою публічної хмари є її масштабність та економічність. Однак, публічна хмара може бути менш безпечною, бо дані зберігаються на серверах провайдера, що можуть створювати потенційну загрозу безпеці.
Приватна хмара (PRIVATE): ця модель передбачає наявність окремої хмарної інфраструктури, присутньої тільки в межах одного користувача. Особливість приватної хмари полягає у тому, що вона забезпечує додатковий рівень конфіденційності та безпеки.
Однією з переваг використання приватної хмари є те, що дані зберігаються у контрольованому середовищі, що забезпечує додатковий рівень безпеки. Крім того, вона дозволяє користувачам зберігати, організовувати та керувати своїми даними незалежно від третьої сторони.
Однак, приватна хмара також може мати свої недоліки. Вона може вимагати додаткових витрат на обладнання та підтримку інфраструктури. Крім того, вона може бути складнішою у використанні порівняно з публічними хмарними сервісами [2].
Гібридна хмара (HIBRIT): ця модель комбінує публічну та приватну хмари, дозволяючи використовувати комбінацію з обох моделей. Головне призначення гібридної хмари полягає в тому, що певні складові інфраструктури, додатки або дані можуть бути розміщені в приватній хмарі (локально на місцевих серверах) або в публічній хмарі (на серверах постачальника хмарних послуг). Гнучкість означає, що можна легко переміщати дані із приватної хмари в публічну і навпаки залежно від потреб.
Можна використовувати приватну хмару для конфіденційних та важливих даних, а публічну хмару для решти завдань.
Гібридні хмари потребують високої експертизи у впровадженні та управлінні, а також можуть бути менш ефективними з точки зору витрат порівняно з іншими типами хмарних рішень. Це потребує ретельного планування та аналізу перед впровадженням гібридної хмарної інфраструктури.
Моделі надання хмарних послуг дозволяють користувачам знизити витрати на інфраструктуру, покращити масштабованість та забезпечити доступ до послуг з будь-якого пристрою з підключенням до Інтернету. Кожна з цих моделей має свої переваги та недоліки і вибір конкретної моделі залежить від потреб та вимог користувачів.
Список літератури
1. Що називають хмарними технологіями: їх переваги та недоліки режим доступу до ресурсу :https://newsworld.com.ua/shho-nazivayut-khmarnimi-tekhnologiyami-kh-perevagi-ta-nedoliki/ (дата звернення: 01.12.2023)
2. Вакалюк Т.А. Огляд існуючих моделей хмарних послуг для використання у вищих навчальних закладах/Т.А. Вакалюк // Тези доповідей VII Міжнародної науково-технічної конференції «Інформаційно-комп’ютерні технології -2016».– Житомир:ЖДТУ, 2016. – С.215-217