:: ECONOMY :: МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ОЦІНИК ВЕЛИЧИНИ АДАПТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА :: ECONOMY :: МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ОЦІНИК ВЕЛИЧИНИ АДАПТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
:: ECONOMY :: МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ОЦІНИК ВЕЛИЧИНИ АДАПТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ОЦІНИК ВЕЛИЧИНИ АДАПТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 
13.12.2023 19:48
Автор: Мельниченко Дмитро Олегович, аспірант, Національний університет «Одеська політехніка»
[1. Економічні науки;]

Суб'єкти господарювання як соціально-економічні виробничі системи є відкритими, що зумовлює їхню взаємодію із зовнішнім оточенням у процесі досягнення ними цілей діяльності. Наявність взаємодії між суб'єктами господарювання та їх зовнішнім оточенням детермінує появу вони такої якості, як адаптивність. В умовах трансформаційної економіки України володіння високим рівнем адаптивності є необхідним чинником не лише досягнення підприємством високого рівня ефективності функціонування, а й збереження його існування як цілісної системи. У національній економічній стратегії України до 2030 р. за напрямом 3 – Регуляторне середовище – визначено наступні стратегічні цілі: забезпечення прозорого та ефективного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, забезпечення прозорого та ефективного регулювання ринкових відносин [1, с. 11].

Адаптація підприємства - це динамічний процес, що являє собою сукупність його реакцій на фактори адаптації, що індукують, що відбувається в системі «підприємство - зовнішнє оточення», завдяки якому рухливі системи підприємства, незважаючи на мінливість зовнішніх умов і внутрішніх цільових установок, підтримують стійкість, необхідну для відповідності його діяльності її ідеалу.

Процес адаптації реалізується щоразу, як у системі «підприємство-зовнішнє оточення» виникають значні зміни, які можуть ініціювати кожній із сторін взаємодії. Він забезпечує формування нового гомеостатичного стану, який дозволяє досягати максимальної ефективності діяльності підприємства в умовах зовнішнього оточення і при заданому рівні цільових установок.

Підприємство здатне здійснювати процеси адаптації тільки в тому випадку, якщо воно має властивість адаптивності. Реалізація процесів адаптації підприємства відбувається шляхом актуалізації потенцій адаптивності, якими воно має [2, с. 23 – 24].

Адаптивність підприємства - економічна категорія, що позначає відносну властивість підприємства, виникнення та існування якого де термінується потенціалом, здатністю до цілепокладання і продукуючої здатністю підприємства, його цілями і мотивацією персоналу, а також взаємодією із зовнішнім оточенням; що має актуальну та потенційну форми існування; наявність якого зумовлює здатність підприємства ефективно здійснювати процес підтримки стану гомеостатичної рівноваги у системі «підприємство - зовнішнє оточення» у відповідь на зміни внутрішніх цільових установок та/або зовнішнього оточення за допомогою актуалізації потенцій зазначеної властивості у вигляді поведінкової, параметричної та структурної адаптації; у ході якого можуть змінюватися всі якісні характеристики сторін цієї взаємодії; яке дозволяє підприємству відповідати ідеалу діяльності та досягати поставлених цілей в умовах нестабільного, складного та ворожого зовнішнього оточення.

Основними способами актуалізації потенцій адаптивності як властивості підприємства (способами адаптації до умов зовнішнього оточення, що змінюються, і внутрішнім цільовим установкам) є: адаптація шляхом трансформації досягаються цільових установок; адаптація у вигляді трансформації стратегії діяльності підприємства (поведінкова адаптація); адаптація за допомогою актуалізації потенцій гнучкості (параметрична адаптація, що здійснюється шляхом актуалізації  параметрів, як зв'язків, так і елементів, що входять у функціональні підсистеми підприємства); адаптація за допомогою актуалізації потенцій розвитку (структурна адаптація, що здійснюється шляхом зміни якісної сутності існуючих або введення нових джерел потенцій, функціональних підсистем підприємства і зв'язків між ними).

Методика оцінки величини адаптивності підприємства в актуальній формі її існування (ретроспективного рівня адаптивності підприємства) ґрунтується на оцінці величини результатів актуалізації потенцій адаптивності, що є результатами досягнення підприємством поставлених цілей діяльності в існуючих умовах зовнішнього оточення і при існуючих цільових установках, що вимірюються темпами зростання відповідності показників досягнення поставлених цілей.

Побудовані регресійні моделі [3, c. 70-71] пов'язують ретроспективний рівень адаптивності підприємств верстатобудівної галузі України та показники, що характеризують величину потенцій адаптивності зазначених підприємств та факторів їх актуалізації, дозволили зробити висновок про те, що найбільш значущими факторами, що детермінують ретроспективний рівень адаптивності необ'єктивованих знань працівників підсистеми загальне управління; рівень диверсифікованості постачальників; рівень диверсифікованості покупців; ступінь стабільності зовнішнього оточення; ступінь різноманітності зовнішнього оточення; ступінь інтенсивності конкурентної протидії; інтегральний показник ступеня інтенсивності мотивації персоналу підприємства.

Література

1 Національна економічна стратегія на період до 2030 року. Затверджено постановою КМ України від 03.03.2021р. №179. Урядовий курʼєр, 2021. Nº45. С. 8-36.

2. Бачевський Б. Є, Заблодська І. В., Решетняк О. О. Потенціал і розвиток підприємства: навчальний посібник. Київ: ЦУЛ, 2009. 400 с.

3. Захарченко В. І. Коректність використання інструменту регресійного аналізу в економічних дослідженнях. Економічний журнал ОПУ, 2019. Nº4(10). С. 68-75.

________________________________________________________________________________

Науковий керівник: Захарченко В. І., професор, доктор економічних наук, Національний університет «Одеська політехніка»

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ МИТНИЦІ ЯК НАПРЯМ ПІДВИЩЕННЯ МИТНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
27.11.2023 21:54
НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА В УМОВАХ ГІБРИДНИХ ВІЙН
14.12.2023 13:00
ОГЛЯД ОКРЕМИХ ПИТАНЬ ПРИ ОРГАНІЗАЦІЇ УПРАВЛІННЯ МЕРЕЖАМИ ВІДДІЛЕНЬ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
14.12.2023 12:36
СТРАТЕГІЧНІ ПІДХОДИ ДО КОНКУРЕНТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ЗРОСТАЮЧОЇ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ
14.12.2023 12:20
ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ ЯК АСПЕКТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ У ПЕРІОД ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА
14.12.2023 12:09
WEB 3.0: НАСТУПНА СХОДИНКА ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ГЛОБАЛЬНИХ МЕРЕЖ
14.12.2023 11:22
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ЯК ЧИННИК ЗРОСТАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
13.12.2023 21:17
ТРАНСФОРМАЦІЯ СИСТЕМИ ФІНАНСУВАННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я – ПОЧАТОК ЗНАЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ
13.12.2023 11:22
ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО ТА ДИВЕРСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
13.12.2023 11:09
HOW DO INNOVATION AND TECHNOLOGICAL ADVANCEMENTS INFLUENCE COMPETITION IN INTERNATIONAL MARKETS?
11.12.2023 23:16




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.222 сек. / Mysql: 1630 (0.173 сек.)