:: ECONOMY :: ВПЛИВ ЕНДОГЕННИХ ТА ЕКЗОГЕННИХ  ФАКТОРІВ НА РОЗВИТОК РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ :: ECONOMY :: ВПЛИВ ЕНДОГЕННИХ ТА ЕКЗОГЕННИХ  ФАКТОРІВ НА РОЗВИТОК РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
:: ECONOMY :: ВПЛИВ ЕНДОГЕННИХ ТА ЕКЗОГЕННИХ  ФАКТОРІВ НА РОЗВИТОК РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВПЛИВ ЕНДОГЕННИХ ТА ЕКЗОГЕННИХ ФАКТОРІВ НА РОЗВИТОК РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

 
08.12.2023 00:38
Автор: Кузнецова Мілена Олександрівна, кандидат медичних наук, Харківський національний медичний університет, м Харків, Україна; Щербак Софія Андріївна, здобувач освіти I медичний факультет, Харківський національний медичний університет, м. Харків, Україна
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0009-0001-8255-4837 Milena Kuznetsova

Рак молочної залози (РМЗ) – найчастіше онкологічне захворювання серед жіночого населення більшості розвинених країн світу, в тому числі й України. Захворюваність і смертність від пухлин молочної залози мають щорічну тенденцію до збільшення. Так за статистичними даними, в Україні захворюваність на рак молочної залози займає перше місце серед усіх злоякісних пухлин, що виявляють у жінок.  За даними Національного канцер-реєстру, у 2020 році в Україні зареєстровано 12 824 випадків раку молочної залози (12 736 жінки та 88 чоловіків), а 4 998 людей померли внаслідок цієї недуги (4 960 жінок і 38 чоловіків) — без урахування даних Донецької, Луганської областей та автономної республіки Крим [1].

Загальновідомим є факт, про те, що пухлини є гетерогенним процесом з різними факторами ризику та етіологією. Саме тому вкрай важливим є розуміння лікарями  механізмів розвитку пухлинного процесу, що необхідно для ранішньої діагностики  та відповідно на лікування та прогноз. Це й обумовлює актуальність досліджень направлених на встановлення етіологічних чинників та патогенетичних механізмів і факторів ризику розвитку пухлинного росту. 

Метою даного дослідження було встановлення сучасних поглядів на вплив різноманітних ендогенних та екзогенних чинників в розвитку раку молочної залози.  

Матеріали і методи дослідження. Для досягнення встановленої мети дослідження було проведено збір та аналіз статей опублікованих в фахових вітчизняних та закордонних виданнях розміщених в базах SCOPUS та Web of Science, Pubmed. В цілому було проаналізовано 10 статей, за допомогою яких було проведене визначення основних факторів ризику виникнення пухлинного росту та глибшого визначення впливу зокрема, ожиріння, як етіологічного чинника.

Результати. За даними опублікованими в літературних джерелах всі фактори ризику поділяють на основні групи: спадкові, стать та вік, гормональні фактори, фактори способу життя, наявність супутніх захворювань. Потенційно на розвиток РМЗ, впливають: гіпотиреоз, дотримання висококалорійної дієти, наявність захворювань  печінки, ожиріння, цукровий діабет. Проте деякі автори, пов’язують зростання ризику розвитку  РМЗ з віковим фактором, а саме вищій 55-65 років. Крім того, ризик розвитку канцеру зростає у два з половиною рази при початку менструації раніше 13 років. Сприяють розвитку РМЗ пізня менопауза (після 55 років) та тривалий клімактерій. Також ризик утворення РМЗ підвищується втричі при мастопатії з атиповою проліферацією епітелію. Водночас застосування оральних контрацептивів призводить до розвитку -  тільки при безперервному використанні протягом десяти років, а також за наявності раку яєчника - зростає в два рази. Щоденне вживання алкоголю підвищує ризик РМЗ в 1,7 раз. Доведено, що ризик виникнення РМЗ у родичів по материнській лінії - вищий в 2 рази, а генетична схильність забезпечується генами BRCA1 і BRCA2 [2]. 

Науковими дослідженнями встановлена важлива роль в етіології раку молочної залози -  ожиріння. Так, визначено, що жирова тканина людей із ожирінням виробляє цитокіни та медіатори запалення, створюючи середовище, яке сприяє інвазії та метастазування раку. Хронічна активація NF-κB (транскрипційний фактор) в жировій тканині з ожирінням не тільки викликає запалення, опосередковане ожирінням, але також стимулює антиапоптичні гени та проліферацію, інвазію, ангіогенез і метастази раку молочної залози. В останніх опублікованих дослідженнях показано, що NF-κB опосередковує прогресування пухлини через прозапальні цитокіни. Доведено, що кілька прозапальних/проангіогенних цитокінів, у тому числі IL-6, IL- 8 , CCL2 , CCL5 і VEGF, які підвищуються при ожирінні та свідчать про поганий прогноз при їх надмірній експресії при первинному раку молочної залози [2].

Локальна гіпоксія в жировій тканині при ожирінні посилює секрецію лептину та VEGF (ендотеліальний фактор росту) і знижує адипонектин. Високі рівні певних цитокінів і лептинів, що виділяються жировою тканиною при  ожирінні, опосередковують інфільтрацію прозапальних імунних клітин, які збільшують кількість преадипоцитів та збільшують вивільнення вищих жирних кислот і активують шлях NF-κB як в адипоцитах, так і в імунних клітинах, щоб підтримувати хронічний запальний процес. Розширення популяції преадипоцитів створює високі рівні IL-6, IL-8, CCL2, CCL5 і VEGF для подальшого посилення NF-κB і виробництва цитокінів. Крім того, контакт між адипоцитами та інвазією ракових клітин синергічно посилить секрецію цитокінів. TNF-α та IL-6 послаблюють активацію рецептора інсуліну опосередковуючи резистентність до інсуліну та високі рівні інсуліну та IFG-1, які стимулюють ріст раку молочної залози. Шлях NF-κB, TNF-α та IL-6 також стимулюють експресію ароматази в стромальних фібробластах молочної залози та адипоцитах для активації виробництва естрогену. Ці зміни у співвідношенні лептин: адипонектин і секреція прозапальних цитокінів, IGF-1 і естрогену створюють локальне мікрооточення, сприятливе для розвитку раку молочної залози. Крім того, прозапальні та проангіогенні адипокіни, що виділяються жировою тканиною при ожирінні, разом з порушенням протипухлинного імунітету при ожирінні сприяють прогресуванню пухлини та появі метастазів, що призводить до погіршення результатів лікування у пацієнтів з комбінацією ожиріння і раку молочної залози [3].

Висновки. Врахувавши всі отримані під час дослідження дані, можна зробити висновки, що рак молочної залози це мультифакторіальна патологія, в виникненні якої певну роль відіграє ожиріння. Розуміння механізмів розвитку асоціації між ожирінням та раком молочної залози допоможе значно знизити смертність, розробити ефективне лікування і профілактичні заходи. Хоча ожиріння  пов’язане з розвитком рецептор-позитивного раку молочної залози до менопаузи, воно також є фактором ризику постменопаузального раку молочної залози з позитивним рецептором гормонів. Отримані дані, дозволяють розглядати ожиріння як фактор ризику рецидиву захворювання та збільшення смертності як у пременопаузі, так і в постменопаузі. 

Використані джерела: 

1. Центр громадського здоров’я, МОЗ України, 20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози, 20.10.2022.

2. Manuel Picon‐Ruiz, PhD, Cynthia Morata‐Tarifa, PhD,  Janeiro J. Valle‐Goffin, Obesity and adverse breast cancer risk and outcome: Mechanistic insights and strategies for intervention, 2017 Aug 1.

3. Anna Morra, Audrey Y. Jung, Sabine Behrens, Breast cancer risk factors and survival by tumor subtype: pooled analyses from the Breast Cancer Association Consortium, 2021 Jan 26.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АКТУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ В ЗАКЛАДАХ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
30.11.2023 13:03
ВПРОВАДЖЕННЯ ІНСТРУМЕНТІВ АНТИКРИЗОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ У СФЕРІ МЕДИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
30.11.2023 12:41
РОЛЬ УНІВЕРСИТЕТСЬКИХ КЛІНІК У РОЗВИТКУ ВИЩОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
29.11.2023 22:12
СЕЗОННІСТЬ СМЕРТНОСТІ В УКРАЇНІ В 2015-2021 РОКАХ
16.12.2023 10:20
АВТОМАТИЗОВАНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ ТА ТЕЛЕМЕДИЦИНА В УНІВЕРСИТЕТСЬКИХ КЛІНІКАХ
15.12.2023 18:59
ОЦІНКА ВПЛИВУ ЛІКУВАННЯ ПРОТИБОТУЛІНІЧНОЮ СИРОВАТКОЮ НА РИЗИК СМЕРТІ ХВОРИХ НА ХАРЧОВИЙ БОТУЛІЗМ У 2017-2021 РОКАХ
15.12.2023 16:17
THE ROLE OF GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS METHODS IN STUDYING THE EPIDEMIOLOGY OF DISEASES OF THE URINARY SYSTEM
14.12.2023 23:20
ІНСУЛІНОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ ЗА УМОВ РОЗВИТКУ СИНДРОМУ ПОЛІКІСТОЗНИХ ЯЄЧНИКІВ
14.12.2023 20:10
ВПЛИВ КАДРОВОЇ МІГРАЦІЇ НА ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ ГОСПІТАЛЬНИХ ОКРУГІВ ТА КЛАСТЕРНОЇ МЕРЕЖІ МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДІВ
14.12.2023 20:00
FROM DRUG SAFETY TO PATIENT SAFETY IN CARDIOVASCULAR PRACTICE: A FOCUS ON POLYPHARMACY
13.12.2023 22:16




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.326 сек. / Mysql: 1630 (0.263 сек.)