:: ECONOMY :: ГЛИБОКА УТИЛІЗАЦІЯ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ КОТЕЛЕНЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТИХ ТЕПЛОУТИЛІЗАЦІЙНИХ УСТАНОВОК :: ECONOMY :: ГЛИБОКА УТИЛІЗАЦІЯ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ КОТЕЛЕНЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТИХ ТЕПЛОУТИЛІЗАЦІЙНИХ УСТАНОВОК
:: ECONOMY :: ГЛИБОКА УТИЛІЗАЦІЯ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ КОТЕЛЕНЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТИХ ТЕПЛОУТИЛІЗАЦІЙНИХ УСТАНОВОК
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ГЛИБОКА УТИЛІЗАЦІЯ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ КОТЕЛЕНЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТИХ ТЕПЛОУТИЛІЗАЦІЙНИХ УСТАНОВОК

 
06.12.2023 20:11
Автор: Боженко Михайло Федорович, кандидат технічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, Україна; Мельниченко Ігор Олегович, студент 4 курсу, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, Україна; Мітленко Марія Віталіївна, студентка 4 курсу, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, Україна
[26. Технічні науки;]

ORCID: 0000-0003-2649-0901 Mykhailo Bozhenko

В багатьох промислово-опалювальних котельнях систем централізованого теплопостачання встановлені водогрійні і парові котли типів КВ-ГМ і ДЕ відповідно. Температура відхідних димових газів при спалюванні природного газу (tг') за водогрійними котлами складає (140 – 190) о С, а ККД (ηк.а) -  (90,5  - 92,5) %. Для парових котлів tг'= (140 – 157) о С, а ηк.а = (90,3  - 92,8) % [1].

Зниження температури відхідних газів та підвищення ККД котлів можливе при використанні поверхневих чи контактних утилізаторів теплоти, в яких за рахунок охолодження димових газів можна нагрівати, наприклад, воду власних потреб котельні (сиру чи хімічно підготовлену) та зовнішніх споживачів. Поверхневі утилізатори експлуатуються зазвичай в так званому «сухому» режимі, а в контактних – здійснюється глибоке охолодження димових газів до температур, які менші за температуру точки роси.

Одним з ефективних теплоутилізаторів є так звана екологічно чиста теплоутилізаційна установка  контактного типу ЕКТ [2]. Теплоутилізаційна установка являє собою комбінований контактний теплообмінник,  що   складається   із   розміщених   в    одному  корпусі  один   над   одним   контактного теплоутилізатора (КТУ) і контактного повітронагрівача (КПН), об’єднаних у загальний циркуляційний контур насосом. 

Димові гази з котла надходять в контактну камеру КТУ, де при контакті з водою охолоджуються і димососом відводяться в димову трубу. Нагріта в КТУ вода частково подається на контактний повітронагрівач і після нагрівання та зволоження повітря повертається до  КТУ. Решта нагрітої води спрямовується у проміжний  теплообмінник, де нагрівається вода зовнішніх споживачів.

Нагріте і зволожене у КПН повітря подається до дуттьового вентилятора котла, а інколи до нього підмішується сухе повітря з верхньої зони котельні.

Надходження в топку котла додаткової кількості водяної пари з дуттьовим повітрям сприяє зниженню температури в ядрі факела і зменшенню викидів NOx з димовими газами. Окрім цього, за рахунок збільшення вологовмісту дуттьового повітря зростає ентальпія димових газів на виході з котла, що призводить до підвищення ефективності утилізатора.

Як приклад, розглянемо промислово-опалювальну пароводогрійну котельню в м. Тернополі, в якій для покриття навантажень на опалення, вентиляцію і гаряче водопостачання споживачів у 24,4 МВт встановлено 3 водогрійні котли КВ-ГМ-6,5. Парове навантаження на технологію 14,4 т/год покривають 4 парові котли ДЕ-4-14ГМ.

Для природного газу заданого складу за методикою [3] визначили теоретичний об’єм повітря для його спалювання  Vпо = 9,91 м3/м3 і  масу сухих димових газів Gгс= 13,83 кг/м3. 

В подальших розрахунках брали наступні вихідні дані:

- коефіцієнт надлишку повітря в топці ат = 1,05 і в відхідних димових газах авідх = 1,15; 

- вологовміст повітря і природного газу dпов = dп.л = 0,01 кг/кг; 

- параметри димових  газів  на  виході  з  КТУ: температура  = 30 о С, відносна  вологість φг″= 100 %, ентальпія hг″= 91,46 кДж/кг ;

- коефіцієнт байпасування димових газів поза КТУ 0г = 0,25; 

- параметри повітря: зовнішнього – температура tз  = tср.о = - 0,2 о С, відносна вологість φз = 85 % [4]; після КПН - температура tк.п = 40 о С, відносна вологість φк.п = 100 %; в верхній зоні котельні - температура tв.з = 30 о С, відносна вологість φв.з = 30 %; 

- коефіцієнт байпасування повітря поза КПН 0п = 0,20;

- температури потоків води: циркуляційного контуру  –  перед  КТУ tу.п = 15 о С, після  КТУ tу.к = 50 о С; зовнішніх споживачів – на вході в теплообмінник tсп.п = 5 о С, на виході з теплообмінника tсп.к = 40 о С.

• За h-d – діаграмою за наведеними вище температурою tз та відносною вологістю φз визначили ентальпію зовнішнього повітря на вході в КПН, яка склала hп'= 6,7 кДж/кг.

• За заданими температурою tк.п  та відносною вологістю φк.п  повітря після КПН спочатку визначили його вологовміст dк.п  = 48,3 г/кг с.п, а потім за відомою залежністю – ентальпію, яка склала hп″= 164,4 кДж/кг.

• За h-d – діаграмою за заданими температурою tв.з  та відносною вологістю φв.з  повітря в верхній зоні котельні визначили його вологовміст dв.з  = 8 г/кг с.п. 

• За рівнянням суміші при заданому коефіцієнту байпасування 0п  та визначених вологовмістах повітря dк.п  і dв.з обчислили вологовміст зволоженого повітря, що надходить на пальники котлів, який складає dп.к  = 40,3 г/кг с.п.

• За методикою [3] визначили дійсний об’єм водяної пари в димових газах при використанні в пальниках зволоженого повітря (VН2О = 2,77 м33) та з урахуванням густини водяної пари при нормальних умовах (ρH2Oо= 0,804 кг/м3) і при наведеній вище величині Gгс обчислили вологовміст димових газів на виході з котлів – на вході в контактні теплоутилізатори, який складає dг'= 0,16 кг/кг с.г.

В процесі розрахунків також обчислювали середню густину повітря і середні густини димових газів (для водогрійних та парових котлів) , які були в подальшому враховані при визначенні об’ємних витрат потоків повітря в КПН та димових газів в КТУ.

Параметри встановлених котлів, а також основні результати розрахунків 

ЕКТ, які виконані за методикою [3], наведені в табл. 1.

Таблиця 1 – Результати розрахунків ЕКТ




Як було зазначено вище, окрім використання нагрітої  в КТУ циркуляційної води для нагрівання і зволоження повітря в КПН, її частина надходить на нагрівання води зовнішніх споживачів, при цьому загальну кількість утилізованої теплоти для цих потреб за опалювальний сезон, ГДж/рік, визначили за формулою 





де  ΣQсп – сумарний тепловий потік для нагрівання води зовнішніх споживачів,   МВт; tвн – температура   внутрішнього   повітря  опалюваних 

приміщень,   о С;   tср.о    -   середня    температура    зовнішнього    повітря    за 

опалювальний період, о С;  tр.о - розрахункова температура зовнішнього повітря на опалення, о С; nо – тривалість опалювального періоду, діб. 

В розрахунках брали за даними табл. 1 величину ΣQсп = 3,835 МВт (при роботі всіх встановлених котлів), tвн  =  20 о С, а  за кліматологічними даними для м. Тернополя визначили tср.о  = - 0,2 о С, tр.о = - 22 о С, nо = 184 доби, тоді величина енергетичного ефекту становитиме Qут = 29322 ГДж/сезон. З урахуванням вартості одиниці теплоти за даними Тернопільміськтеплокомуненерго  2146 грн/ГКал (512,17 грн/ГДж) економічна ефективність утилізації теплоти димових газів в котельні складе 15017848  грн/сезон.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Алабовський О.М. Проектування котелень промислових підприємств: курсове проектування з елементами САПР : навч. посібник для студентів вузів із спец. «Промислова теплоенергетика» / О.М. Алабовський, М.Ф. Боженко, Ю.В. Хоренженко. – Київ : Вища школа, 1992. – 207 с.

2. Экологически   чистая   теплоутилизационная   установка   с контактними    теплообменниками:  отчет   о   НИР (заключит.) : 25-11 / Институт проблем энергосбережения НАН Украины; рук. Л.Г.Семенюк; исполн. : А.А.Михайлов и др.  – Киев, 1994. – 64 с. – Инв.№ 1194. 

3. Боженко М.Ф. Енергозбереження  в теплопостачанні : навч. посіб./ М.Ф.Боженко, В.П.Сало. -  Київ. : НТУУ «КПІ», 2008. – 268 с.  

4. ДСТУ – Н Б В. 1.1 – 27:2010. Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія. – Чинний від 2011 – 11 – 01. Київ: Мінрегіонбуд України, 2011. – 123 с.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
LOGICAL METHOD FOR DETERMINING THE FAILURES DUE TO ENGINE OIL DEGRADATION, IN TASKS OF EXPERTISE OF AUTOMOTIVE ENGINE TECHNICAL CONDITION
27.11.2023 22:26
EXPLORING AIR POLLUTION DATA THROUGH MULTIVARIATE STATISTICAL ANALYSIS
15.12.2023 19:20
FEATURES OF THE MAGNETORHEOLOGICAL DAMPER IN COMPARISON WITH OTHER TYPES OF MAGNETIC DAMPERS
15.12.2023 18:31
УПРАВЛІННЯ ЕЛЕКТРОПРИВОМ ПЕРЕМІЩЕННЯ КОЗЛОВОГО КРАНА
14.12.2023 19:34
СИСТЕМА КЕРУВАННЯ ПОГЛЯДОМ НА ОСНОВІ МЕТОДУ ЕЛЕКТРООКУЛОГРАМИ
13.12.2023 22:38
АНАЛІЗ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ СИСТЕМИ КОНТРОЛЮ ДИЗЕЛЬНОГО ПАЛИВА
11.12.2023 15:15
ПРОЕКТУВАННЯ СИСТЕМИ КОНТРОЛЮ МІКРОКЛІМАТУ ЦЕХУ ШТАМПУВАННЯ ПЛАСТМАСОВИХ ДЕТАЛЕЙ
10.12.2023 21:19




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.237 сек. / Mysql: 1599 (0.183 сек.)