:: ECONOMY :: ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ :: ECONOMY :: ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ
:: ECONOMY :: ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ

 
04.12.2023 21:48
Автор: Найдьон Юрій Олегович, здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти, Державний податковий університет
[1. Економічні науки;]

Сучасні умови економічного розвитку суттєво впливають на результати страхових компаній і визначають необхідність додаткового стимулювання, яке можна забезпечити за допомогою залучення інвестицій. Інвестиційна діяльність виступає як ключовий елемент, що дозволяє отримувати додатковий прибуток, необхідний для успішної реалізації страхової діяльності. У розвинених країнах від 20% до 30% сукупного прибутку страховиків формується саме за рахунок інвестиційної діяльності, в той час як в Україні цей показник становить всього 2-3%. Таким чином, існує потреба в активізації інвестиційної діяльності страхових компаній.

Страхові компанії у своїй діяльності мають значні чисті грошові потоки, які можна використати для цілей інвестування. Ці кошти формуються за рахунок поточних активів або інвестиційного доходу і є результатом отриманих від клієнтів нових страхових премій. Наявні можливості та потреба в інвестиціях допомагають страховикам стати потужними джерелами постачання стабільного фінансування для урядів, суб’єктів підприємництва та домогосподарств. Проте дослідження показує, що суб’єкти вітчизняного страхового ринку займаються переважно власне страховим бізнесом і незначна частка становить – інвестиційного [1].

Від успішного та правильного розміщення страхових резервів залежить їх збереження та примноження. Цей процес є дуже важливим для забезпечення стійкості страховика на страховому ринку та в цілому, але так як управління страховими резервами не виступає ключовим видом діяльності страхової компанії, то правильнішим буде співпраця з компаніями з управління активами.

Якщо говорити, про галузі інвестування, то варто відмітити таку сферу, як колективні інвестиційні схеми (CIS), до прикладу у Німеччині близько 30% активів інвестується у цей вид інвестицій. Такий сектор як нерухомість в розвинених країнах давно відійшов на другий план як напрямку вкладення коштів та становить не більше 2%, це пояснюється низькою дохідністю та високими ризиками, на відміну від України, де цей показник знаходиться на рівні близько 7% активів. На сьогоднішній день інвестиційна діяльність страховиків в нашій державі залишається недостатньо розвинутою, а її потенціал нереалізованим, але в перспективі вона здатна забезпечити піднесення економіки України [3]. 

Експертні дослідження вказують, що найпершим стримуючими фактором розвитку інвестиційної діяльності страхових компаній належить насамперед політичній та економічній нестабільності в країні, його негативний вплив оцінюється на рівні близько 80% експертів, в зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в нашій державі цей відсоток може бути більшим. Наступним чинником, що негативно впливає на інвестиційну діяльність страхових компаній це обмежений  низка інвестиційних інструментів, в які страховики можуть інвестувати свої кошти (48,3, % експертів).

Найбільше відсотків належать таким факторам як надмірне регулювання страхового ринку - 35,3%, характерний інвестиціям високий ризик та низької рентабельності - 35,3%, також мають значний вплив на інвестиційний розвиток страхового ринку високий рівень корупції  - 29,4%. Показники цих чинників має постійну тенденцію до зростання, тому потрібно приділити цьому питанню більш детальної уваги експертів та законодавчих органів. Щодо інших факторів, таких як брак професійних спеціалістів, низький рівень рентабельності інвестицій, а також недостатня кількість інформації, що безпосередньо здійснює  вплив на прийняття інвестиційних рішень практично мають однаковий ступінь впливу більше 17%. Найменшого впливу за оцінками експертів мають низька ліквідність об'єктів інвестування - 11,8% та колізії законодавства приблизно - 6% [2, с.670-671].

Тому для зменшення впливу зазначених вище факторів та активізації інвестиційної діяльності вітчизняних страховиків, на нашу думку необхідно здійснити ряд таких заходів:

1. Розширити перелік фінансових інструментів, які зможуть бути доступними для інвестування страхових резервів. Діючі обмеження на інвестиційну діяльність страховиків не демонструють оперативної ситуації на фінансовому ринку та потенціалу страхових компаній. Тому в даному випадку, на нашу думку найбільш перспективними інструментами можуть бути інвестиційні сертифікати та похідні цінні папери.

2. Заснування фонду гарантування виплат по такому виду як страхування життя. Суб’єкти вітчизняного ринку страхування очікують на позитивних вплив від впровадження механізму забезпечення стабілізації діяльності компаній, що займаються страхуванням життя. Розроблено законопроєкт, який чітко регламентує, основні види джерел активів цього фонду, а саме:

- внески його учасників - вступні, на регулярній основі й спеціалізовані;

- відповідно визначення пеня, в разі недотримання правил сплати внесків – відсутність внесків або несвоєчасна сплата поточних внесків, та ін.

3. Залучення до більш активної співпраці вітчизняних страхових інститутів з компаніями з управління активам. Метою яких виступатиме передача частки страхових резервів в управління активами або договір на управління цінними паперами.

4. Запровадження подвійного лістингу. Оскільки національний фондовий ринок не є достатньо розвинутим, він може забезпечити провідні українські компанії необхідною сукупністю фінансових ресурсів на умовах прийнятних для обох сторін, через те вони користуються послугами іноземних фондових бірж. Для вітчизняних страхових компаній введення подвійного лістингу надасть можливість вкладати кошти у високоліквідні цінні папери, це сприятиме якісній та кількісній диверсифікації інвестиційного портфеля страховика [3], а також включення до нього фінансових інструментів з високим інвестиційним рейтингом [4, C. 56].

Зі зміною законодавства та регулятора, спостерігаємо тенденцію поступової зміни інвестиційного портфеля до європейського зразка, але для цілковитих змін потрібно щоб пройшло ще багато часу. Можемо визначити ключові проблеми здійснення інвестиційній діяльності страховиків, зокрема: відсутність збалансованої структури страхового портфеля окремих страховиків, результатом якого є нерівності в розвитку різних видів страхування; обмеження в частині надійних та ліквідних фінансових інструментів для вкладення коштів страхових компаній. В той же час страхові компанії (особливо страховики, які займаються довгостроковим страхуванням життя) за рахунок своєї ефективної інвестиційної політики, при умові розвитку страхового та фінансового ринків мають можливість суттєво впливати на рівень економічного розвитку країни.

Список використаних джерел:

1. Павленко О. Перспективи і тенденції інвестиційної діяльності страхових компаній в Україні. Наука і техніка сьогодні. 2023. №8(22). С.117- 128. URL: https://dspace.dsau.dp.ua/handle/123456789/8235 

2. Рекуненко І., Чорна С.В. Особливості інвестиційної діяльності страхових компаній. Економіка і суспільство. 2017. № 8. С. 666-672. URL: https://essuir.sumdu.edu.ua/bitstream/123456789/54231/3/Rekunenko_Chorna.pdf 

3. Єфименко К. Перспективи розвитку інвестиційної діяльності страхових компаній. Актуальні проблеми сучасного бізнесу: обліково-фінансовий та управлінський аспекти. 2023. С. 173-175. URL: http://surl.li/njgqs 

4. Фінансовий ринок: підруч.; у 2-х ч. / Коваленко Ю. М., Ковернінська Ю. В., Онишко С. В., Кужелєв М. О. та ін. Ірпінь: УДФСУ, 2018. Т. 1 . 442 с.

________________________________________________________________________

Науковий керівник: Коваленко Юлія Михайлівна, доктор економічних наук, професор, професор кафедри фінансових ринків та технологій, Державний податковий університет

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ МИТНИЦІ ЯК НАПРЯМ ПІДВИЩЕННЯ МИТНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
27.11.2023 21:54
НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА В УМОВАХ ГІБРИДНИХ ВІЙН
14.12.2023 13:00
ОГЛЯД ОКРЕМИХ ПИТАНЬ ПРИ ОРГАНІЗАЦІЇ УПРАВЛІННЯ МЕРЕЖАМИ ВІДДІЛЕНЬ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
14.12.2023 12:36
СТРАТЕГІЧНІ ПІДХОДИ ДО КОНКУРЕНТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ЗРОСТАЮЧОЇ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ
14.12.2023 12:20
ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ ЯК АСПЕКТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ У ПЕРІОД ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА
14.12.2023 12:09
WEB 3.0: НАСТУПНА СХОДИНКА ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ГЛОБАЛЬНИХ МЕРЕЖ
14.12.2023 11:22
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ЯК ЧИННИК ЗРОСТАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
13.12.2023 21:17
МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ОЦІНИК ВЕЛИЧИНИ АДАПТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
13.12.2023 19:48
ТРАНСФОРМАЦІЯ СИСТЕМИ ФІНАНСУВАННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я – ПОЧАТОК ЗНАЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ
13.12.2023 11:22
ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО ТА ДИВЕРСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
13.12.2023 11:09




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.549 сек. / Mysql: 1570 (0.479 сек.)