:: ECONOMY :: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОЛОДІ З РІЗНИМ РІВНЕМ СХИЛЬНОСТІ ДО АЛКОГОЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ :: ECONOMY :: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОЛОДІ З РІЗНИМ РІВНЕМ СХИЛЬНОСТІ ДО АЛКОГОЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ
:: ECONOMY :: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОЛОДІ З РІЗНИМ РІВНЕМ СХИЛЬНОСТІ ДО АЛКОГОЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 3



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОЛОДІ З РІЗНИМ РІВНЕМ СХИЛЬНОСТІ ДО АЛКОГОЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ

 
28.11.2023 20:13
Автор: Рогаль Ніна Іванівна, кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри соціальної психології, Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Синельников Роман Юрійович, кандидат психологічних наук, доцент кафедри загальної психології, Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Плис Марія Олександрівна, студентка 3 курсу ОС «Бакалавр» спеціальності 053 «Психологія» факультету психології, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
[4. Психологічні науки;]

ORCID: 0000-0002-6937-7485 Ніна Рогаль

ORCID: 0000-0003-1634-7458 Роман Синельников

ORCID: 0009-0006-5649-9674 Марія Плис

Проблема поширення різних форм адиктивної поведінки на сьогоднішній день стає все більш актуальною. Оскільки, молодь все частіше схильна вживати психоактивні речовини для зміни психічного стану, пристосування до мінливої реальності, для того, щоб впоратися із складними життєвими обставинами тощо. Тематика алкогольної залежності, адиктивної поведінки, чинників її виникнення, форм прояву та інтенсивності, взаємозв’язків тощо цікавила та продовжує цікавити як вітчизняних, так і зарубіжних психологів у різні вікові періоди життя особистості (Н. Калька, Н. Коляденко, Н. Максимова, О. Чеверікіна, О. Черкасова, К. Яхін, C. Donaldson, C. Jones, A. Lac, G. Marlatt, D. Rohensow, M. Sruthi). 

Зокрема, у роботі Н. Коляденко та О. Черкасової виявлено, що серед студентів переважає низький та середній рівні сформованості показників алкогольної залежності. Водночас, переважна більшість має показники побутового пянства (46,1%), майже половина (43,2%) – показники здоров’я (відсутності алкогольної залежності), та для 10,7% властивий стійкий рівень алкоголізму [1]. 

Серед чинників становлення адиктивної поведінки дітей виділяються: порушені, дисгармонійні внутрішньосімейні стосунки, соціально-психологічні чинники, такі як: неповна сім’я, відсутність довіри у стосунках із дитиною, гіпо/гіперопіка, суперечливість батьківських настанов, надмірна вимогливість, поєднана із жорстокістю тощо, прояви насилля у сім’ї, гедоністичні установки та ін. [2].

Метою роботи є емпіричне дослідження психологічних особливостей молоді з різним рівнем схильності до алкогольної залежності. 

У роботі використано авторську анкету для вивчення особливостей вживання алкоголю; методику діагностики схильності до різних залежностей (Г. Лозова) та шкалу імпульсивності Баррата. 

У дослідженні взяла участь 51 особа, віком від 16 до 23 років. 

В результаті аналізу встановлено, що схильність до алкогольної залежності на низькому рівні спостерігається у 47,1% української молоді, у 33,3% середній рівень та 19,6% мають низький рівень. 

Таблиця 1

Середні значення показників імпульсивності та проблем із алкоголем залежно від рівнів схильності до алкогольної залежності





За допомогою однофакторного дисперсійного аналізу та таблиці Шеффе виявлено статистично значущі відмінності між трьома групами залежно від рівнів схильності української молоді до алкогольної залежності (низький, середній, високий) за шкалою імпульсивності, частоти вживання алкоголю (де, 1 – 2-3 рази на тиждень і частіше; 2 – 1 раз на тиждень; 3 – 1-2 рази на місяць; 4 – декілька разів на рік) та частоти провокування вживання алкоголю сваркою. Зокрема, молодь із високим рівень схильності до алкогольної залежності має вищі показники імпульсивності, частіше вживає алкоголь та у неї частіше сварки стають причиною такої поведінки, порівняно із молоддю, яка має низький рівень схильності до алкогольної залежності. Також, у попередніх роботах було виявлено, що імпульсивність молоді прямо корелює із схильністю до алкогольної залежності, що підтверджує отримані результати [3]. 

За частотою вживання алкоголю членами сім’ї, наявністю у членів сім’ї проблем із алкоголем, досвідом фізичного та/або психологічного насилля від п’яного родича значущих відмінностей залежно від рівнів схильності до алкогольної залежності молоді не виявлено. Однак, якщо проаналізувати показники середніх значень то видно, що молодь, яка має високий рівень схильності до алкогольної залежності має вищі показники частоти вживання алкоголю членами сім’ї; найнижчі показники серед трьох груп наявності у членів сім’ї проблем із алкоголем та досвіду фізичного та/або психологічного насилля від п’яного родича. Водночас, молодь, яка має середній рівень схильності до алкогольної залежності має вищі показники середніх значень наявності у членів сім’ї проблем із алкоголем та досвіду фізичного та/або  психологічного насилля від п’яного родича, порівняно із молоддю, що має низький та високий рівні схильності до алкогольної залежності. 

Таким чином, з отриманих емпіричним шляхом даних можна зробити висновок, що характерним для молоді, яка має високий рівень схильності до алкогольної залежності є імпульсивність, часте вживання алкоголю та те, що сварки є чинником, який провокує таку поведінку, порівняно із молоддю, яка має низький рівень схильності до алкогольної залежності. 

Перспективний напрямком подальших досліджень може бути емпіричне вивчення більш широкого спектру чинників адиктивної поведінки в різні вікові періоди особистості. 

Список літератури:

1.Коляденко Н. В., Черкасова О. О. Психологічні особливості формування алкогольного синдрому у студентів. Науковий журнал «Психологія». 2018. Режим доступу: http://medpsyhology.pp.ua/formuvannya-alkoholnoho-syndromu-u-studentiv

2.Мельничук М. М., Рева М. М. Психологічні особливості формування адиктивної поведінки підліткової та юнацької молоді. «Молодий вчений». 2023. №5 (117). С. 70–72. DOI: https://doi.org/10.32839/2304-5809/2023-5-117-13

3.Rohal N. І., Synelnykov R. Yu., Plys M. O. The psychological characteristics of young people consuming alcohol. Український психологічний журнал. 2023. №2 (20). С. 134–151.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ПРОФДІАГНОСТИКА HR-МЕНЕДЖЕРОМ ПРОФВІДПОВІДНОСТІ ПРАЦІВНИКІВ ТОРГОВИХ МЕРЕЖ
05.12.2023 20:22




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.769 сек. / Mysql: 1630 (0.688 сек.)