:: ECONOMY :: АПРОБАЦІЯ КОРОТКОЇ СКРИНІНГОВОЇ ШКАЛИ БРЕСЛАУ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ ПТСР У ДОРОСЛИХ УКРАЇНЦІВ :: ECONOMY :: АПРОБАЦІЯ КОРОТКОЇ СКРИНІНГОВОЇ ШКАЛИ БРЕСЛАУ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ ПТСР У ДОРОСЛИХ УКРАЇНЦІВ
:: ECONOMY :: АПРОБАЦІЯ КОРОТКОЇ СКРИНІНГОВОЇ ШКАЛИ БРЕСЛАУ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ ПТСР У ДОРОСЛИХ УКРАЇНЦІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АПРОБАЦІЯ КОРОТКОЇ СКРИНІНГОВОЇ ШКАЛИ БРЕСЛАУ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ ПТСР У ДОРОСЛИХ УКРАЇНЦІВ

 
21.11.2023 16:54
Автор: Ширяєва Тетяна Михайлівна, студентка, Національний університет «Острозька академія»
[4. Психологічні науки;]


Пройшло понад півстоліття відтоді, як пост-травматична симптоматика була зібрана у діагноз ПТСР, для роботи з яким розроблялися відповідні протоколи. На сьогоднішній день існує чимала кількість діагностичних інструментів для діагностики пост-травматичного стресового розладу. Однак, зважаючи на його поширеність та серйозність природи та наслідків, перевірка якості цих інструментів є доволі актуальною. Важливо зазначити, що деякі методики є популярними, втім практично не володіють або мають обмежені психометричні показники, які необхідні для віднесення методики до  психодіагностичного інструментарію. У нашій статті ми розглянемо детально коротку скринінгову шкали Бреслау, яка використовується для експрес-діагностики ПТСР у дорослих.

В Україні коротка скринінгова шкала Бреслау внесена до переліку методик, що рекомендовані до використання у закладах надання первинної медичної допомоги та зазначена в Уніфікованому клінічному протоколі первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Скринінгова шкала Бреслау використовується психологами-дослідниками для проведення первинного скринінгу та виявлення ознак ПТСР чи супутніх симптомів ПТСР [2, с. 76], а в працях деяких дослідників коротка скринінгова шкала Бреслау використовується з метою перевірки валідності авторських методик [1] тощо. 

Шкала Бреслау є популярним інструментом для швидкого скринінгу ПТСР в українській спільноті, однак у жодному із наявних у відкритому доступі джерел не вказана інформація про процедуру апробації цієї методики та про її психометричні властивості. Важливо також зазначити, що оригінальна методика авторства N. Breslau та її колег, була опублікована в 1999 році. В основу її створення було взято детройтський опитувальник травми (Detroit Area Survey of Trauma). Оцінка наявності ПТСР здійснювалась на основі діагностичних критеріїв ПТСР, що були зазначені у актуальному на той час DSM-IV.  З появою DSM-5, втім, діагностичні критерії ПТСР були дещо переформульовані. Зважаючи на відсутність інформації щодо апробації короткої скринінгової шкали Бреслау в Україні, мета нашого дослідження полягала у здійсненні апробації вищезазначеної шкали. 

У DSM-5 діагноз ПТСР було переміщено з розділу «Тривожні розлади» у категорію під назвою «Травматичні та стресові розлади». На противагу трьом кластерам, які перелічені в попередній версії DSM-IV-TR, до основних кластерів симптомів ПТСР у новому DSM-5 віднесено: (1) рецидивуючу природу мимовільних та нав'язливих спогадів про травматичну подію, (2) уникнення подразників, що пов'язані з травмою, (3) негативні зміни в настрої або відчуття оніміння (або обидва симптоми), і (4) зміни в збудженні та реактивності, що включає підвищену чутливість до потенційної загрози [4, с. 24].

Втім, не всі особи, які переживали травматичний досвід, мають ознаки ПТСР. У науковій літературі, присвяченій дослідженню факторів ризику ПТСР йдеться про емпірично підтвердженні факторів, які були виявлені у різних групах респондентів [5; 8]. На Рис. 1. зображено схему систематизованих факторів ризику розвитку ПТСР, що були емпірично виявлені у ряді клінічних досліджень [10]. У різних групах респондентів було виявлено кілька дотравматичних факторів ризику ПТСР: жінки мають вищий ризик розвитку ПТСР, ніж чоловіки; у більшості травматичних подій жінки продемонстрували більші показники ризику розвитку ПТСР, ніж чоловіки; вік, расова приналежність, соціально-економічний і сімейний стани не мали сильного зв’язку з ризиком ПТСР; когнітивні особливості (наприклад, низький IQ або попередня історія травми голови) виявилися пов'язаними з підвищеною вразливістю до ПТСР; вплив життєвих стресорів (наприклад, погане поводження з дітьми або інші стресові фактори життя дорослих) що передували травмі, яка розглядається людиною як тригерна стресова подія, був пов'язаний з підвищеним ризиком ПТСР; дотравматична історія психічних розладів, особливо розладів настрою та тривоги та розладів поведінки, є тісно пов'язана з розвитком ПТСР [6]. Особистісні фактори, такі як невротизм та уникнення як копінг-стратегія довели наявність зв’язку з підвищеним ризиком розвитку ПТСР, тоді як екстраверсія виявилася фактором захисту. Щодо генетичних факторів ризику, то на сьогоднішній день чимало генетичних маркерів, включаючи серотоніновий транспорте та ген гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі активно досліджуються вченими на наявність зв’язку із ПТСР [9, с. 493]. 





Рис.1. Емпірично виявлені фактори ризику розвитку ПТСР.


Щодо факторів ризику, пов’язаних з травмою, багато досліджень вивчали тип та тяжкість перебігу травми у якості факторів ризику розвитку ПТСР [7, с. 388]. Дисоціація також була внесена у список факторів ризику ПТСР. 


До посттравматичних факторів ризику ПТСР вченими віднесено високий пульс (> 95 уд/хв.) при первинній транспортації до відділення невідкладної допомоги є фактором ризику ПТСР серед людей з фізичною травмою [11, с. 92]. Існує значна кількість доказів того, що ПТСР та біль часто коморбідні через взаємне підтримання. Більше того, Г. Асмундсон [3] припускає, що саме біль є нагадуванням про травматичну подію, яка викликає флешбеки. Симптоми ПТСР, такі як безсоння, знижують поріг болю. Було підтверджено, що рівень фізичної непрацездатності неможливість повернутися до роботи пов’язані з підвищеним ризиком розвитку ПТСР. Соціальна підтримка протягом посттравми була зазначена у якості захисного фактору розвитку ПТСР. Фінансовий стрес та юридична наслідки травми були важливими показниками ризику ПТСР [11].


Коротка скринінгова шкала Бреслау є ефективним методом скринінгу ПТСР в клінічних умовах. Процедура розробки самої методики засвідчує її високі психометричні показники. Однак, ця методика має часові обмеження, оскільки дослідження проводилося у далекому 1999 році, та обмеження, викликані особливостями місцевості проведення дослідження (США, Мічиган, м. Детройт).  


Визначення психометричних характеристик короткої скринінгової шкали Бреслау для діагностики ПТСР у дорослих українців передбачало визначення показників надійності, валідності та дискримінативності опитувальника. Надійність опитувальника за внутрішньою узгодженістю обчислювалась за допомогою коефіцієнта Кьюдера – Річардсона і становив rkr= 0,788, що вказує на відповідність критеріям надійності тесту. Визначення дискримінативності опитувальника вимірювалось за допомогою показника δ Фергюсона, який становив δ=0,93, що показником досить високої дискримінативності опитувальника та його здатності диференціювати респондентів. Визначення валідності опитувальника здійснювалося шляхом перевірки 2 гіпотез:


1.Шкала Бреслау буде демонструвати сильну (0,8 і вище) кореляцію з Опитувальником скринінгу ПТСР О. А. Блінова;


2.Шкала Бреслау не повинна демонструвати кореляції з опитувальником мотивації Реана.


В результаті застосування коефіцієнта множинної кореляції Пірсона ми отримали наступні дані:


•Показники респондентів за опитувальником ПТСР О. А. Блінова демонструють сильний зв'язок з показниками за шкалою Бреслау (r=0,891, p=0,0001).


•Результати респондентів за опитувальником Реана не корелюють з показниками за шкалою Бреслау (r=0,212, p=0,781)


Отже, може підсумувати, що шкала Бреслау в нашому варіанті перекладу володіє високим показником конструктної валідності, що робить її адекватним інструментом для оцінки симптомів ПТСР. 


В результаті психодіагностичного дослідження ПТСР у дорослих українців із використанням апробованої скринінгової шкали Бреслау, нами було виявлено, що більше 45% респондентів мають відповідно до ключів методики мають діагноз ПТСР. Показники, що були нами виявлені мали наступний вигляд: найвищий показник отримали групи жінок у віці 20-40 та 40-60 років (M=4,2), дещо нижчим був показник у групі чоловіків, віком 40-60 років (М=4,1) та 20-40 років (М=3,7); найнижчий показник мають жінки пізнього юнацького віку (М=2,5) та чоловіки (М=2,9) цього ж вікового періоду.


Особливо цікавими були виявлені нами відмінності у скаргах, з якими звертаються особи за допомогою: як для чоловіків, так і для жінок найтиповішим симптомом ПТСР виявилася дратівливість; водночас, чоловіки страждають від неможливості формулювати плани на майбутнє (81%), а жінки мають очевидні складнощі зі сном (78%). 


Список літератури


1.Блінов О.А., Максименко С.Д., Черненко І.О. Опитувальник скринінгу посттравматичного стресового розладу (ОС ПТСР): наук.-метод. видання / О.А. Блінов, С.Д. Максименко, І.О. Черненко.  К.: Талком, 2019. – 23 с


2.Руденко О.В., Хараджі Л.О. Специфіка прояву ознак посттравматичного стресового розладу особистості військовослужбовців – учасників операції об’єднаних сил // Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Психологія. 2020. Том 31 (70), № 4. С. 73-78. DOI https://doi.org/10.32838/2709-3093/2020.4/10


3.Asmundson G.J., Coons M.J., Taylor S. PTSD and the experience of pain: research and clinical implications of shared vulnerability and mutual maintenance models. Psychiatry. 2002. Vol. 47. Pp. 930–937.


4.Bonanno G. A. Loss, trauma, and human resilience: Have we underestimated the human capacity to thrive after extremely aversive events? American Psychologist. 2004. Vol. 59. Pp. 20-28. doi: 10.1037/0003-066X.59.1.20.


5.Brewin C.R., Andrews B., Valentine J.D. Meta-analysis of risk factors for posttraumatic stress disorder in trauma-exposed adults.  Clinical Psychology. 2000. Vol. 68. Pp. 748–766.


6.Cameron C.M., Purdie D.M., Kliewer E.V. Mental health: a cause or consequence of injury? A population-based matched cohort study. BMC Public Health. 2006. Vol. 6. P 114.


7.O’Donnell M.L., Bryant R.A., Creamer M. Mental health following traumatic injury: toward a health system model of early psychological intervention. Clinical Psychological Review. 2008. Vol. 28. Pp. 387–406. 


8.Ozer E.J., Best S.R., Lipsey T.L. Predictors of posttraumatic stress disorder and symptoms in adults: a meta-analysis. Psychological Bulletin. 2003. Vol. 129. Pp. 52–73.


9.Ressler K.J., Mercer K.B., Bradley B. Post-traumatic stress disorder is associated with PACAP and the PAC1 receptor. Nature. 2011. Vol. 470. Pp. 492–497. 


10.Sareen, J. Posttraumatic stress disorder in adults: impact, comorbidity, risk factors, and treatment. Canadian Journalof Psychiatry. 2014. Vol. 59, no.9. Pp. 460-476. doi: 10.1177/070674371405900902


11.Zatzick D.F., Russo J., Pitman R.K. Reevaluating the association between emergency department heart rate and the development of posttraumatic stress disorder: a public health approach. Biological Psychiatry. 2005. Vol. 57. Pp. 91–95.



________________________________________________________________________

Науковий керівник: Нікітчук Уляна Ігорівна, кандидат психологічних наук, доцент,  Національний університет «Острозька академія»

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ ТОЧНОСТІ МЕТАКОГНІТИВНОГО МОНІТОРИНГУ
21.11.2023 19:48
ОСОБЛИВОСТІ СТРЕСОСТІЙКОСТІ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ
21.11.2023 18:21
ТЕОРЕТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ПРОФЕСІЙНОГО ДОБОРУ ПЕРСОНАЛУ НА КЕРІВНІ ПОСАДИ
21.11.2023 12:23
ДОСЛІДЖЕННЯ ТРИВОЖНОСТІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ЗАСОБИ ПОДОЛАННЯ ЇЇ У ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
21.11.2023 12:10
ТЕОРЕТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ РОЗВИТКУ ЕМОЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТУ У ПІДЛІТКІВ
21.11.2023 11:41
КІБЕРБУЛІНГ ЯК СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ПРОБЛЕМА
21.11.2023 11:32
ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ КОПІНГ-СТРАТЕГІЙ ПОДОЛАННЯ ГОСТРОГО СТРЕСУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМИ
21.11.2023 02:22
ПРОФЕСІЙНЕ САМОВИЗНАЧЕННЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ У ПРИЗМІ ДІЯЛЬНОСТІ ШКІЛЬНОГО ПСИХОЛОГА
21.11.2023 02:09
РОЛЬ ВДЯЧНОСТІ В ФОРМУВАННІ СТРЕСОСТІЙКОСТІ ПІДЛІТКІВ ПІД ЧАС НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ В УКРАЇНІ
21.11.2023 00:32
СOVID-19 ТА ВОЄННИЙ СТАН ЯК СЕРЙОЗНИЙ ВИКЛИК САМОРЕГУЛЬОВАНОМУ НАВЧАННЮ В УКРАЇНІ
20.11.2023 23:45




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.218 сек. / Mysql: 1630 (0.172 сек.)