В рамках проекту «Україна в умовах війни» Cоціологічною групою «Рейтинг» було проведене дослідження психологічних маркерів війни: стратегій адаптації до стресових станів, рівнів життєстійкості та психологічного виснаження. Критично низький рівень життєстійкості мають лише 2% опитаних українців. Більша частка громадян (59%) має середній рівень втоми від воєнних дій з Росією [1].
Психологічна життєстійкість українців пов’язана з:
•інтересом до життя;
•відчуттям себе корисним;
•здатністю приймати рішення;
•наявністю планів на майбутнє;
•відсутністю жалю за минулим.
Українці для підтримання бойового духу нормально харчуються (про це повідомили 83% респондентів), цікавляться тим, що відбувається навколо (92%), та навіть будують плани на майбутнє (82%). На жаль, нормальний сон має лише 40% українців. Найменш стійкими та найбільш уразливими є мешканці сходу, пенсіонери та ті, хто втратили роботу [2].
Метою роботи є дослідження взаємозв'язку між віком, кількістю сну та продуктивністю пересічних українців.
Гіпотеза дослідження полягає в тому, що кількість сну та продуктивність можуть змінюватися з віком. За певних обставин, молодші люди можуть мати кращий сон та вищу продуктивність порівняно зі старшими людьми. Перевіримо наступну гіпотезу, а також результати аналітики Cоціологічної групи «Рейтинг» власним статистичним дослідженням.
Було проведено опитування серед 66 пересічних громадян України. Учасникам були задані наступні питання:
1.Ваш вік.
2.Скільки годин ви спите на добу?
3.Скільки разів за останній тиждень ви відчували втому або мали труднощі з концентрацією уваги?
Маємо наступні результати.
Рис. 1. Структура втомленості респондентів статистичного дослідження по групам за віковою ознакою.
Виходячи з аналізу даних опитування (рис. 1), найчастіше відчувають втому або мають труднощі з концентрацією уваги українці віком 31 – 40 років (24%), та 67 – 76 років (23%), що повністю співпадає з результатами дослідження Cоціологічної групи «Рейтинг», які свідчать про те, що найбільш уразливими є мешканці пенсіонери та ті, хто втратили роботу [1].
Таблиця 1.
Аналітичне групування дослідження залежності між віком, тривалістю сну (год/добу) та втомою (разів/тиждень)
Висновок: дані аналітичного групування демонструють відсутність залежності між віком опитаних тривалістю сну та втомою (труднощі з концентрацією уваги). Проте, результати дослідження демонструють групи ризику за втомою та втратою концентрації уваги. Це українці віком 31 – 40 років та 67 – 76 років. Загалом, за даними проведеного дослідження пересічний українець спить 7 годин на добу, та відчуває втому та труднощі з концентрацією уваги в середньому 5 разів на тиждень.
Результати дослідження співпадають з аналітикою Cоціологічної групи «Рейтинг»: «Варто також відзначити, що війна внесла корективи до емоційного стану українців. У спокійному емоційному стані перебувають лише 8% опитаних. До війни цей показник складав 22-26%» [3].
ЛІТЕРАТУРА
1.Рейтинг – соціологічна група – URL: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/stresovi_stany_naselennya_ukrainy_v_konteksti_viyni.html
2.Українська правда – URL: https://life.pravda.com.ua/society/2022/04/12/248212/
3.Портал Соціологічної асоціації України – URL: https://sau.in.ua/research/stresovi-stany-naselennya-ukrayiny-v-konteksti-vijny-rezultaty-vseukrayinskogo-opytuvannya/
|