:: ECONOMY :: ДОСЛІДЖЕННЯ ПОЛІПРАГМАЗІЇ У ХВОРИХ СТАРШОЇ ВІКОВОЇ ГРУПИ :: ECONOMY :: ДОСЛІДЖЕННЯ ПОЛІПРАГМАЗІЇ У ХВОРИХ СТАРШОЇ ВІКОВОЇ ГРУПИ
:: ECONOMY :: ДОСЛІДЖЕННЯ ПОЛІПРАГМАЗІЇ У ХВОРИХ СТАРШОЇ ВІКОВОЇ ГРУПИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 3



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ДОСЛІДЖЕННЯ ПОЛІПРАГМАЗІЇ У ХВОРИХ СТАРШОЇ ВІКОВОЇ ГРУПИ

 
21.11.2023 00:42
Автор: Тарасенко Ольга Олександрівна, кандидат медичних наук, доцент, Національний фармацевтичний університет
[18. Медичні науки;]


Актуальність. Комбінована лікарська терапія внаслідок поліморбідності у людей похилого та старечого віку нерідко стає причиною поліпрагмазії [1, с. 5]. В цьому випадку завжди необхідно пам’ятати, що від кількості вживаних лікарських засобів (ЛЗ) напряму залежить частота розвитку несприятливих по-бічних реакцій (НПР) терапії [2, с. 15]. З іншого боку, внаслідок вікових змін в організмі людини змінюється фармакодинаміка та фармакокінетика ЛЗ, що та-кож збільшує ризик виникнення НПР. Тому в клінічній практиці за кордоном широко використовуються інструменти для оптимізації фармакотерапії у паціє-нтів старше 65 років. Одним із таких інструментів є Критерії Бірса (список ЛЗ, які потенційно нерекомендовані пацієнтам похилого віку), що може застосову-ватись як при стаціонарному, так і при амбулаторному лікуванні [3, с. 2054]. В Україні, нажаль, інструменти для оптимізації фармакотерапії у пацієнтів старше 65 років використовуються дуже рідко. Враховуючи вищезазначене наша робо-та була присвячена проблемам поліпрагмазії та призначення потенційно нереко-мендованих ЛЗ у пацієнтів похилого та старечого віку при стаціонарному ліку-ванні.

Метою дослідження стало підвищення безпеки фармакотерапії пацієнтів похилого та старечого віку в стаціонарі терапевтичного профілю.

Матеріали та методи. Проведено аналіз карт стаціонарного хворого та листів лікарських призначень хворих старших за 65 років, які знаходились на стаціонарному лікуванні у терапевтичному відділенні стаціонару. При аналізі листа лікарських призначень проводився підрахунок кількості ЛЗ, що застосо-вувались одночасно, для визначення рівня поліпрагмазії. На наступному етапі за допомогою Критеріїв Бірса проводили пошук призначення потенційно нереко-мендованих ЛЗ пацієнтам похилого та старечого віку. В подальшому обчислю-вали розповсюдженість призначення потенційно нерекомендованих ЛЗ пацієн-там похилого та старечого віку та виявляли ЛЗ, які найчастіше асоціювались з таким призначенням. Статистичний аналіз був виконаний із використанням ме-тодів описової статистики, що включали середнє та стандартне відхилення для нормального розподілу змінних, медіану та інтерквартильний інтервал для не-нормального розподілу змінних.

Результати. За підрахунками кількості призначених ЛЗ у 30 пацієнтів за-галом було застосовано 264 препарати, що в середньому на кожного пацієнта становило 8,8 ± 5,1 ЛЗ. Майже у 97 % пацієнтів, документація яких піддавалась обробці, було виявлено велику (5-10 ЛЗ) та надмірну (більше 10 ЛЗ) поліпраг-мазію, що значно підвищує ризик розвитку НПР фармакотерапії.

Пошук призначення потенційно нерекомендованих ЛЗ хворим похилого та ста-речого віку показав часте використання таких ЛЗ у пацієнтів старше 65 років. За Критеріями Бірса 40 % листів лікарських призначень містили посилання на по-тенційно нерекомендовані ЛЗ. Загалом у 12 пацієнтів число епізодів призначен-ня потенційно нерекомендованих ЛЗ дорівнювало 17 (141,7 %). Більшість паці-єнтів мали однин випадок призначення потенційно нерекомендованих ЛЗ, однак кількість осіб з двома епізодами також була чисельною. Найчастіше у якості по-тенційно нерекомендованих ЛЗ фігурували антиаритмічні, антигіпертензивні та нестероїдні протизапальні препарати. 

Висновки. Велика розповсюдженість поліпрагмазії та призначення потен-ційно нерекомендованих ЛЗ у літніх пацієнтів терапевтичного відділення стаці-онару обумовлює необхідність ретельного вибору ЛЗ для фармакотерапії. Діє-вим механізмом у раціональному підборі ЛЗ є Критерії Бірса. Очевидно, що за-стосування Критеріїв Бірса українськими лікарями може сприяти оптимізації медикаментозної терапії у літніх пацієнтів. Тому в рамках комплексної програ-ми співпраці інформування провізором лікарів щодо наявності інструментів для підбору ЛЗ, зокрема Критеріїв Бірса, та доцільності використання їх у повсяк-денній діяльності може значно підвищити ефективність та безпеку терапії паціє-нтів похилого та старечого віку. 

Список літератури:

1.Incidence and risk factors for polypharmacy among elderly people assisted by primary health care in Brazil / A. Mascarelo et al. BMC Geriatrics. 2023. Vol. 23, no. 1. URL: https://doi.org/10.1186/s12877-023-04195-4 (date of access: 15.11.2023).

2.Medication safety in polypharmacy: Technical report. World Health Organization; 2019. 63 р.

3.American Geriatrics Society 2023 updated AGS Beers Criteria® for potentially inappropriate medication use in older adults. Journal of the American Geriatrics Society. 2023. URL: https://doi.org/10.1111/jgs.18372 (date of access: 15.11.2023).

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОСОБЛИВОСТІ ОСТЕОСИНТЕЗУ ПЕРЕЛОМІВ П’ЯТКОВОЇ КІСТКИ У ДІТЕЙ
21.11.2023 17:08
МУЛЯЖ КИСТІ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ НАВИЧОК ПОШУКУ ПОШКОДЖЕНИХ В РІЗНИХ ЗОНАХ СУХОЖИЛКІВ ТА ЇХ ШВІВ
20.11.2023 18:14
ВАДИ РОЗВИТКУ СПИННОГО МОЗКУ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА
20.11.2023 17:51
КОМБІНОВАНА ОПЕРАЦІЯ З ОСТЕОСИНТЕЗОМ 3 В 1 ПРИ ВРОДЖЕНОМУ ХИБНОМУ СУГЛОБІ ВЕЛИКОГОМІЛКОВОЇ КІСТКИ ПРИ ІНТАКТНІЙ МАЛОГОМІЛКОВІЙ КІСТЦІ
19.11.2023 21:03
ПОШИРЕНІСТЬ РІЗНИХ ВИДІВ ВІДПОЧИНКУ СЕРЕД СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ
18.11.2023 12:50
АНАЛІЗ ГЕМОДИНАМІКИ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ ПРОТЕЗНОГО ЛОЖА ЯК КЛІНІЧНИЙ КРИТЕРІЙ ОРТОПЕДИЧНОГО ЛІКУВАННЯ ЗНІМНИМИ КОНСТРУКЦІЯМИ
18.11.2023 11:34
HUMORAL IMMUNITY AGAINST TETANUS IN SCHOOL-AGED CHILDREN DURING THE COVID-19 PANDEMIC
16.11.2023 19:33
МІКРОБНИЙ ПЕЙЗАЖ КЛІНІЧНИХ ЯСЕННИХ КИШЕНЬ ПРИ РІЗНИХ ФОРМАХ ПАТОЛОГІЇ ПАРОДОНТУ
15.11.2023 09:50
ГЕНДЕРНА І ВІКОВА СТРУКТУРА ЗЛОЯКІСНИХ НОВОУТВОРЮВАНЬ РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ
10.11.2023 12:07
ВПЛИВ ЕПІХЛОРГІДРИНА НА КИСЛОТНУ РЕЗИСТЕНТНІСТЬ ЕРИТРОЦИТІВ КРОВІ ЛЮДИНИ IN VITRO
08.11.2023 14:37




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.321 сек. / Mysql: 1630 (0.263 сек.)