Актуальність. Комбінована лікарська терапія внаслідок поліморбідності у людей похилого та старечого віку нерідко стає причиною поліпрагмазії [1, с. 5]. В цьому випадку завжди необхідно пам’ятати, що від кількості вживаних лікарських засобів (ЛЗ) напряму залежить частота розвитку несприятливих по-бічних реакцій (НПР) терапії [2, с. 15]. З іншого боку, внаслідок вікових змін в організмі людини змінюється фармакодинаміка та фармакокінетика ЛЗ, що та-кож збільшує ризик виникнення НПР. Тому в клінічній практиці за кордоном широко використовуються інструменти для оптимізації фармакотерапії у паціє-нтів старше 65 років. Одним із таких інструментів є Критерії Бірса (список ЛЗ, які потенційно нерекомендовані пацієнтам похилого віку), що може застосову-ватись як при стаціонарному, так і при амбулаторному лікуванні [3, с. 2054]. В Україні, нажаль, інструменти для оптимізації фармакотерапії у пацієнтів старше 65 років використовуються дуже рідко. Враховуючи вищезазначене наша робо-та була присвячена проблемам поліпрагмазії та призначення потенційно нереко-мендованих ЛЗ у пацієнтів похилого та старечого віку при стаціонарному ліку-ванні.
Метою дослідження стало підвищення безпеки фармакотерапії пацієнтів похилого та старечого віку в стаціонарі терапевтичного профілю.
Матеріали та методи. Проведено аналіз карт стаціонарного хворого та листів лікарських призначень хворих старших за 65 років, які знаходились на стаціонарному лікуванні у терапевтичному відділенні стаціонару. При аналізі листа лікарських призначень проводився підрахунок кількості ЛЗ, що застосо-вувались одночасно, для визначення рівня поліпрагмазії. На наступному етапі за допомогою Критеріїв Бірса проводили пошук призначення потенційно нереко-мендованих ЛЗ пацієнтам похилого та старечого віку. В подальшому обчислю-вали розповсюдженість призначення потенційно нерекомендованих ЛЗ пацієн-там похилого та старечого віку та виявляли ЛЗ, які найчастіше асоціювались з таким призначенням. Статистичний аналіз був виконаний із використанням ме-тодів описової статистики, що включали середнє та стандартне відхилення для нормального розподілу змінних, медіану та інтерквартильний інтервал для не-нормального розподілу змінних.
Результати. За підрахунками кількості призначених ЛЗ у 30 пацієнтів за-галом було застосовано 264 препарати, що в середньому на кожного пацієнта становило 8,8 ± 5,1 ЛЗ. Майже у 97 % пацієнтів, документація яких піддавалась обробці, було виявлено велику (5-10 ЛЗ) та надмірну (більше 10 ЛЗ) поліпраг-мазію, що значно підвищує ризик розвитку НПР фармакотерапії.
Пошук призначення потенційно нерекомендованих ЛЗ хворим похилого та ста-речого віку показав часте використання таких ЛЗ у пацієнтів старше 65 років. За Критеріями Бірса 40 % листів лікарських призначень містили посилання на по-тенційно нерекомендовані ЛЗ. Загалом у 12 пацієнтів число епізодів призначен-ня потенційно нерекомендованих ЛЗ дорівнювало 17 (141,7 %). Більшість паці-єнтів мали однин випадок призначення потенційно нерекомендованих ЛЗ, однак кількість осіб з двома епізодами також була чисельною. Найчастіше у якості по-тенційно нерекомендованих ЛЗ фігурували антиаритмічні, антигіпертензивні та нестероїдні протизапальні препарати.
Висновки. Велика розповсюдженість поліпрагмазії та призначення потен-ційно нерекомендованих ЛЗ у літніх пацієнтів терапевтичного відділення стаці-онару обумовлює необхідність ретельного вибору ЛЗ для фармакотерапії. Діє-вим механізмом у раціональному підборі ЛЗ є Критерії Бірса. Очевидно, що за-стосування Критеріїв Бірса українськими лікарями може сприяти оптимізації медикаментозної терапії у літніх пацієнтів. Тому в рамках комплексної програ-ми співпраці інформування провізором лікарів щодо наявності інструментів для підбору ЛЗ, зокрема Критеріїв Бірса, та доцільності використання їх у повсяк-денній діяльності може значно підвищити ефективність та безпеку терапії паціє-нтів похилого та старечого віку.
Список літератури:
1.Incidence and risk factors for polypharmacy among elderly people assisted by primary health care in Brazil / A. Mascarelo et al. BMC Geriatrics. 2023. Vol. 23, no. 1. URL: https://doi.org/10.1186/s12877-023-04195-4 (date of access: 15.11.2023).
2.Medication safety in polypharmacy: Technical report. World Health Organization; 2019. 63 р.
3.American Geriatrics Society 2023 updated AGS Beers Criteria® for potentially inappropriate medication use in older adults. Journal of the American Geriatrics Society. 2023. URL: https://doi.org/10.1111/jgs.18372 (date of access: 15.11.2023).
|