Вступ
Хмарні технології — це модель надання ІТ-ресурсів, таких як додаток, інфраструктура чи платформа, у формі сервісу за допомогою Інтернету. Хмарні обчислення забезпечують інфраструктуру для обчислень і обробки всіх типів ресурсів даних і адаптовані для роботи з великими обсягами даних [1]. Можливості хмарних обчислень дозволили просунути ІТ-індустрію на крок вперед.
Хмарні технології — це сервіси, що працюють за запитом до обчислювальних ресурсів, які часто надаються сторонньою організацією та потребують незначного керування. Ці ресурси включають сервери, простір для зберігання, мережу, програми та служби. Для хмарних обчислень існує ряд архітектур і корисних моделей, які можна використовувати з іншими технологіями та підходами до проектування [2].
Великі корпорації, такі як Sun Microsystems, Google, IBM, Amazon і Microsoft, постійно створюють нові центри обробки даних для розміщення додатків хмарних технологій у різних місцях по всьому світу. Адже все більше компаній переходить саме на хмарні технології щоб забезпечити безперебійну роботу навіть через можливий збій сайту. На сьогоднішній день хмара є найкращим рішенням для тих, хто шукає методи швидкого розгортання сайту чи додатку [4].
Характеристика хмарних технологій
Хмарні технології — це нова парадигма розподілених обчислень, яка обіцяє запропонувати користувачам економічно ефективні масштабовані послуги за запитом без необхідності великих початкових інвестицій в інфраструктуру. Однією з головних причин успіху хмарних обчислень є роль, яку вони зіграли в усуненні розміру підприємства як критичного фактору його економічного успіху [4].
Чудовим прикладом цієї зміни є поняття центрів обробки даних, які позбавляють малих компаній потреби робити великі капітальні витрати на створення інфраструктури для створення глобальної клієнтської бази. Адже завжди навіть мала компанія може звернутися до компанії посередника (Amazon, Google, Microsoft, …), і отримає вже повністю налаштовану інфраструктуру без необхідності відкривати свої сервери [3].
Типи хмарних сервісів
•Послуги хмарних обчислень IaaS
IaaS (Infrastructure as a Service), також відома як інфраструктура як послуга, є першою та найповнішою послугою хмарних обчислень для вашого бізнесу з цифровою інфраструктурою, що включає обчислення, сховище, мережеві інструменти та засоби безпеки. Придбання IaaS дозволяє клієнтам налаштовувати, встановлювати та керувати будь-яким необхідним програмним забезпеченням, включаючи проміжне програмне забезпечення, операційні системи, програми, засоби розробки та бізнес-аналітику. Це сприяє виключенню капітальних витрат на створення внутрішньої інфраструктури [1].
Це чудова альтернатива для невеликих компаній і стартапів, які не мають коштів на придбання програмного та апаратного забезпечення, необхідного для побудови внутрішньої мережі, але все ж хочуть мати максимальний контроль і відповідальність за свій стек апаратного та програмного забезпечення [4].
Іншими словами, постачальник IaaS постачає обладнання та базову інфраструктуру, а компанія постачає решту. Приклади IaaS включають: Linode, Amazon Web Services (AWS), Rackspace, Google Compute Engine (GCE), Microsoft Azure тощо.
•Послуги хмарних обчислень PaaS
PaaS (Platform as a Service), платформа як послуга передбачає доставку операційних систем і підтримку програмування через Інтернет без необхідності інсталяції чи подальшого завантаження.
PaaS використовує ту саму основну інфраструктуру, що й IaaS, але також включає інструменти розробки, проміжне програмне забезпечення, операційні системи та системи керування базами даних, необхідні для розробки програмних додатків [1].
Однак, на відміну від IaaS, PaaS доступний для спільноти розробників, а не для окремого власника, який хоче спільно створювати програми, не обов’язково контролюючи результати цих програм [3].
PaaS є вигідним для компаній, які створюють веб-додатки та програмне забезпечення. Користувачі PaaS можуть легко отримати доступ до необхідних інструментів розробки, коли вони знадобляться, не відчуваючи проблем від прямої покупки.
Приклади PaaS включають: Apache Stratos, Microsoft Azure, AWS Elastic Beanstalk, Google App Engine тощо [4].
•Програмні рішення SaaS
SaaS (Software as a Service), програмне забезпечення як послуга, широко відоме як SaaS, є повністю вдосконаленим рішенням, яке має форму веб-додатків [1].
Хмарний постачальник SaaS відповідає за операційну систему, інфраструктуру, проміжне програмне забезпечення та дані, необхідні для запуску програми, гарантуючи, що програмне забезпечення доступне на хмарній платформі коли це потрібно користувачам.
SaaS — це третій і найзручніший тип хмарних послуг для стартапів або інших нових компаній, які потребують максимального збільшення потенціалу прибутку та скорочення накладних витрат.
Це тому, що вам не потрібно вкладати величезну суму коштів в якості початкового внеску. Натомість SaaS можна оплачувати в кредит або як плату за підписку.
Приклади SaaS включають: Salesforce, Microsoft Office 365, Google Apps, Cisco WebEx, ERP тощо.
Висновки
Сьогодні хмарні технології є головним напрямком ІТ-компаній у всьому світі. Хмарні обчислення можуть запропонувати величезні переваги компаніям, які використовують їх для розгортання та масштабування ІТ для бізнес-процесів.
Все більше і більше галузей, від бухгалтерських фірм до банків та лікарень, використовують послуги хмарних обчислень. Щодня мільйони клієнтів використовують онлайн-хмарні сервіси, а саме Apple iCloud, Gmail і Dropbox на комп‘ютерах і мобільних пристроях.
Але конкуренція між хмарними та офлайн провайдерами зростає, оскільки нові стартапи продовжують виходити на світовий ринок хмарних обчислень.
Очікується, що хмарні обчислення зростатимуть, тому розробникам варто це враховувати. Незалежно від того, чи продає хмарний постачальник послуги на низькому чи на вищому рівні, обчислення, зберігання й мережа мають зосереджуватися на масштабованості та гнучкості ресурсів.
Отже, хмарні технології можна назвати однією з основних галузей інформаційних технологій, і вони відіграють ключову роль у персональному розвитку спеціалістів та розвитку великих компаній.
Список літератури:
1.Erl T. Cloud computing: concepts, technology, & architecture. 2013. 489 p.
2.Rafaels M. R. J. Cloud computing: from beginning to end. CreateSpace Independent Publishing Platform, 2015. 152 p.
3.Recent advances and future research directions in edge cloud framework. International journal of engineering and advanced technology. 2019. Vol. 9, no. 2. P. 439–444.
4.Weinman J. Cloudonomics: the business value of cloud computing. Wiley & Sons, Incorporated, John, 2012. 416 p.
__________________________________________________________________________
Науковий керівник: Яковина Віталій Степанович, доктор технічних наук, професор, Національний університет Львівська політехніка
|