В даний час більшість студентів стикаються з великою кількістю стресу. Неспокійний сон, проблеми з навчанням та з особистим життям сильно виснажують організм, що може призвести до негативних наслідків. Для зниження рівня стресу ми проаналізували, який саме вид відпочинку сприяє найбільшому відновленню сил серед студентів вищих навчальних закладів.
Відпочинок - це важлива та невід’ємна складова нашого життя. Правильний відпочинок – запорука гарного самопочуття, піднесеного настрою протягом дня, а також профілактика зниження імунних властивостей організму.
Автори провели опитування серед студентів ВНЗ, щоб виявити поширеність певного виду відпочинку, з’ясувати зв’язок між різноманітністю дозвілля та самопочуттям респондентів.
Для даного дослідження ми опитали понад 100 респондентів. Опитування проводилось серед студентів вищих навчальних закладів, серед них 75,2% жінок, та 24,8% чоловіків. Поміж них були респонденти віком: 16-18 років - 31,7%, 19-21 рік - 51,5%, 22-24 роки - 10,8% та люди віком понад 25 років - 5,9%.
Ми виявили, що більшість опитаних (90,2%) скаржаться на те, що лише фізичний відпочинок, а саме сон, не приносить їм повного відновлення сил. В той час 86,3% студентів знають, що відновлювати сили можна не лише фізичним способом.
Ми вже знаємо, що існує фізичний спосіб відпочити, який у свою чергу поділяється на активний - йога, розминка, та пасивний - сон. Але це не єдиний спосіб зарадити собі при втомі. Також існує ще 6 видів дозвілля, а саме: розумове, сенсорне, творче, емоційне, соціальне та духовне. Розумовий відпочинок потрібен для того, щоб звільнити мозок від зайвих думок, на які він витрачає свій час та енергію. Щоб трохи “перезарядити” мозок під час робочого дня, можна робити короткі перерви, або виділити декілька хвилин на медитацію. Ми постійно приймаємо купу рішень: яку каву випити? чи який спосіб лікування краще обрати для пацієнта? Для того, щоб генерувати нові ідеї, потрібно мати ресурс для натхнення. Коли цей “ресурс” закінчується, ми починаємо відчувати втому. Саме тому нам потрібен творчий відпочинок, який полягає у перегляді фільмів, прослуховуванні улюбленої пісні, прогулянці парком тощо.
Нас переслідує ще одна проблема - надлишок спілкування та емоцій отриманих в результаті нього. Існує два способи вирішення цієї проблеми: це висловлення емоцій, котрі у нас накопичилися за тривалий час, поговорити з близькою подругою, або близькою людиною; уникання будь-якого емоційного перенапруження та провести час із собою. Духовне дозвілля нам потрібне для того щоб відчути важливість власного “я”, прийняття себе, саме тому прикладом цього є молитва, участь у роботі громади тощо.
Провівши опитування, ми виявили, що найпопулярнішим видом відпочинку серед студентів є творчий (70,6%). На другому місці соціальний відпочинок (68,6%). Далі йдуть фізичний (55,9%), емоційний (42,2%), розумовий (26,5%), сенсорний (21,6%) та духовний (2,9%).
Також ми запитали студентів після якого відпочинку вони відчувають себе більш відновленими. Творчий відпочинок виявився не лише найпопулярнішим, а й найбільш відновлюваним, про що свідчить відсоток студентів, які його обрали - 31,4%. Друге місце посів фізичний відпочинок (27,5%), а третє - соціальний (24,5%). Далі були емоційне (8,7%), розумове (4,9%) та сенсорне (3,9%) дозвілля .
Якість і вид відпочинку напряму пов’язані з самопочуттям студентської молоді. Згідно результатів нашого дослідження ми бачимо, що найчастіше студенти обирають саме творчий вид відпочинку. За даними опитування цей вид відпочинку є також найбільш відновлюючим. З цих даних ми робимо висновки що творчий вид відпочинку є не лише найпопулярнішим, а й найвідновлюванішим.
Список джерел та літератури:
1)https://docs.google.com/forms/d/11vTGo3SuYNkTozPFnCXwOZ5DkhuQroiltFAEi5EqA9Q/edit?pli=1
2)Dr. Saundra Dalton-Smith(2017). Sacred Rest: Recover Your Life, Renew Your Energy, Restore Your Sanity. Hachette Nashville. 140 с.
|