Управління підприємствами в умовах сучасних трансформацій, які супроводжують їх функціонування та розвиток, що викликані незворотними змінами зовнішнього середовища та супроводжуються виникненням кризових ситуацій в діяльності підприємств, все частіше потребують застосування підходів, які здатні оптимізувати взаємодію його внутрішнього середовища та зовнішніх чинників впливу на систему господарювання. Вирішити це складне завдання покликано запровадження інформаційних технологій (ІТ) в управлінні діяльністю функціонуючих нині підприємств [3].
Інформаційна технологія - цілеспрямована організована сукупність інформаційних процесів з використанням засобів обчислювальної техніки, що забезпечують високу швидкість обробки даних, швидкий пошук інформації, розосередження даних, доступ до джерел інформації незалежно від місця їх розташування.
Питання застосування сучасних інформаційних технологій в управлінні підприємством знайшло своє відображення у багатьох працях вітчизняних вчених. Так, Шамрай В.О., Кривенко В.І., Мельниченко С.В. досліджували аспекти розвитку та впровадження інформаційних технологій в сучасності. Матюхін В.О., Огірко І.В. відобразили побудову інформаційної системи і технології на підприємствах. Назаров В.І., Глівенко С.В., Скопець М.М., Краснокуцька Н.В. розглянули цілі та перспективи подальшого розвитку інформаційних технологій на підприємстві.
Сучасним інформаційним технологіям притаманні такі риси:
- об'єктно-орієнтований підхід, коли користувач маніпулює об'єктами, а не даними;
- наскрізна інформаційна підтримка користувача на всіх етапах обробки та використання інформації на основі типової бази даних, що забезпечує уніфіковану форму подання, зберігання, пошуку, відображення, відновлення та захисту даних;
- безпаперовий процес обробки документів, рецензування, затвердження, розсилки та контролю виконання (електронний документообіг);
- інтерактивний режим вирішення завдань, в тому числі і з використанням віддаленого доступу;
- можливості адаптивної перебудови форми і способу подання інформації в процесі вирішення завдань;
- широке використання глобальних і локальних телекомунікацій [1].
Інформаційні технології класифікуються за багатьма ознаками. Найбільш поширеними з них є:
1.За способом використання засобів обчислювальної техніки під час оброблення інформації: інформаційні технології у централізованих інформаційних системах; інформаційні технології у децентралізованих інформаційних системах.
2.За способом реалізації в інформаційних системах: традиційні інформаційні технології; нові інформаційні технології; високі інформаційні технології.
3.За ступенем охоплення задач управління: інформаційні технології електронної обробки даних; інформаційні технології автоматизації функцій управління; інформаційні технології підтримки прийняття рішень; інформаційні технології електронного офісу; інформаційні технології експертної підтримки.
4.За типом користувацького інтерфейсу: пакетні; діалогові; мережеві.
5.За способом побудови мережі: локальні; глобальні; багаторівневі; розподілені [1].
Інформаційні технології на підприємствах існують у вигляді різноманітних інформаційних систем і інформаційних комплексів та використовуються в різних сегментах управлінської системи.
Для того, щоб ефективно впровадити ІТ на сучасне підприємство потрібно розробити необхідний механізм, який дасть можливість зменшити час, мінімізувати ризики та підвищити ефективність діяльності підприємства в цілому від впровадження ІТ. Щоб побудувати основу механізму впровадження ІТ на підприємствах необхідно враховувати вплив зовнішніх і внутрішніх факторів на підприємство [2].
Отже, запровадження інформаційних технологій в управлінні підприємством забезпечує прискорення обробки інформації, скорочення управлінського персоналу, забезпечення якісною інформацією керівництва, дозволяє своєчасно та якісно здійснювати діагностику господарської діяльності, підвищує швидкість прийняття управлінських рішень.
Список літератури:
1.Впровадження новітніх інформаційних технологій на підприємстві. URL: Shiluk_bakalavr.pdf (kpi.ua) (дата звернення: 17.11.2023)
2.Застосування інформаційних технологій в управлінні підприємством. URL: https://ela.kpi.ua/bitstream/123456789/22560/1/2017-11_2-18.pdf (дата звернення: 17.11.2023)
3.Стан запровадження інформаційних технологій в управлінні сучасними підприємствами. URL: www.economy.nayka.com.ua (дата звернення: 17.11.2023)
|