Під час проведення реконструкцій досить часто доводиться виконувати нові прорізи в несучих стінах, або виконувати розширення існуючих. Відповідно, щоб виконати такі роботи потрібно влаштувати нові перемички (розвантажувальні балки), які можуть бути як з збірного залізобетону (рис. 1) так і металевих профілів (прокатні швелери, кутики).
Рисунок 1. Приклад влаштування залізобетонних перемичок з наступним пробиванням вікна в підвальних стінах з збірних залізобетонних блоків
Для прикладу при влаштуванні розвантажувальних елементів з швелерів на поверхні стіни у місці, де проектом передбачається встановлення нових елементів, з використанням дискового різального інструменту прорізають штраби, висота яких приймається на 30…50 мм більшою від висоти швелера. Нові балки встановлюють в прорізані штраби на високомарочному жорсткому цементно-піщаному розчині. Вони повинні спиратися на стіну не менше, ніж на 250 мм з обох сторін прорізу, який планується. Такі металеві елементи влаштовуються з двох сторін і з’єднуються між собою натяжними болтами, шви між новими перемичками та існуючою кладкою заповнюють цементно-піщаним розчином та підклинюють металевими пластинками [1, с. 150].
Проте останнім часом зустрічаються випадки влаштування нових перемичок не враховуючи матеріалу стін. Зокрема під час розширення віконних прорізів в стінах з газо чи пінобетону незначної товщини зустрічаються випадки влаштування металевих перемичок з швелерів значних розмірів, а при з’єднанні двох елементів стяжними болтами, матеріал стіни між елементами повністю викришується (рис. 2). В таких випадках доцільніше застосувати металеві кутники. Причини застосування таких методів, без врахування матеріалу стінових конструкцій – це недостатня підготовка інженерів-будівельників, або відсутність фахової підготовки виконавців, іноді будівельники не хочуть конфліктувати з замовником, який вважає, що чим більше – тим міцніше. Це помилкове твердження. Іноді потрібно застосовувати менший сортамент швелеру чи взагалі застосування прокатні кутики.
Металевими кутиками перекривають прорізи шириною до 1200 мм, при необхідності збільшити жорсткість металевого елементу, його підсилюють тяжами, які кріплять наскрізними болтами до стіни. При необхідності влаштування підсилення цегляної перемички завширшки більше ніж 1200 мм, необхідно використовувати металеве обрамлення або металева обойма простінку.
Рисунок 2 – Некоректне виконання перемичок з швелерів завищених профілів у тонких стінах
Рисунок 2. Приклад влаштування перемички з швелерів в цегляній стіні: 1 – швелер; 2 – металева пластинка; 3 – шпилька; 4 – зачеканка розчином
При виконанні розвантажувальних балок обов'язково потрібно враховувати матеріали, конструкцію та параметри жорсткості стін.
Список літератури:
1. Архітектура будівель і споруд. Книга 4. Технічна експлуатація та реконструкція будівель : Підручник-довідник / Плоский В. О., Гетун Г. В., Мартинов В. Л. та ін. ; за заг. ред. Г. В. Гетун. Кам’янець-Подільський : Рута, 2018. 750 с.