:: ECONOMY :: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК У СТУДЕНТІВ-ПСИХОЛОГІВ :: ECONOMY :: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК У СТУДЕНТІВ-ПСИХОЛОГІВ
:: ECONOMY :: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК У СТУДЕНТІВ-ПСИХОЛОГІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК У СТУДЕНТІВ-ПСИХОЛОГІВ

 
24.10.2023 19:56
Автор: Доскач Світлана Сильверстівна, кандидат психологічних наук, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Лубик Дмитро Іванович, студент, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
[4. Психологічні науки;]

ORCID: 0000-0001-6611-405x Svitlana Doskach

Головною вимогою спілкування сучасного фахівця є уміння комунікувати.  Ефективність даного процесу визначається рівнем розвитку комунікативних навичок, що налаштовує і спрямовує взаємодію між людьми  на успішні стосунки. Важливість даного феномена яскраво визнається у психологічній сфері, у зв’язку з тим, що ефективне спілкування як засіб досягнення психологічного благополуччя сприяє розвитку особистості. 

Проблема розвитку комунікативних навичок широко представлена в наукові праці зарубіжних дослідників, зокрема: А. Адлера, Р. Кеттелла, А. Маслоу, К. Спірмана, Ф. Перлза Л. Терстоуна, 3. Фройда, К. Юнга та інших. 

Також дослідники ведуть активну науково-пошукову діяльність з проблеми зв'язку комунікативних здібностей та комунікативної компетентноті, а також впливу комунікативних здібностей психологів та професійну діяльність 1. Умови та засоби розвитку комунікативних навичок розглядаються в роботах: І. Алтуніної, Т. Артюхової, Н. Басалаєвої, А. Гусейнова, Н.Жарких, Т. Козакової, І. Лісовської та інших. Науковці зазначають, що саме умови ВНЗ найбільш сприятливі для розвитку комунікативних навичок студентів. 

Знання психологічних характеристик комунікативних навичок та володіння ними, покращує процес адаптації студентів-психологів до вимог потреб сучасності, а їх розвиток забезпечує професійну успішність. На теперішній час у психологічній науці існує безліч трактувань цієї категорії як у вітчизняній, так і зарубіжній літературі. Слід одразу відзначити, що всі ці підходи тісно пов'язані та доповнюють один одного. Їхня суть у тому, що спілкування – це процес взаємодії між людьми, що відбувається в процесі обміну інформацією. 

Аналіз зарубіжних та вітчизняних джерел, які інтерпретують дане поняття, виокремлюють його основні риси та характеристики, а комунікацію розглядають як сукупність наступних аспектів:

-цілеспрямований процес передачі повідомлень та інформації з використанням правил та норм, необхідних для досягнення успіху;

-основа екзистенційних відносин між людьми (як відносини Я і Ти) та вирішальний процес самовизначення людини у соціумі, у якому людина знаходить розуміння свого існування та її основ.

-акт спілкування, зв'язок між двома або більше особистостями, заснований на взаєморозумінні; передача інформації однією особою іншій чи декільком особам;

-психологічна характеристика особистості, оскільки ефективність людських відносин залежить від оволодіння комунікативними навичками, дотримання норм і правил поведінки під час спілкування;

-засіб, за допомогою якого люди створюють та підтримують стосунки [3].

Означені положення визначають сутність ставлення до спілкування у сучасних умовах, де основним суб’єктом є людина як особистість. Одним із завдань вищої школи виступає формування професійних компетенцій у рамках комунікативних навичок, які необхідні висококваліфікованому фахівцю. Джерелами комунікативних навичок виступають як біологічні (екстравертованість – інтровертованість), так і соціальні фактори: виховання, життєвий досвід, загальна ерудиція та спеціальні методи навчання. Професійні комунікативні навички не можуть бути сформовані стихійно, необхідні спеціальна психолого-педагогічна робота та створення психологічних умов [2, С. 38]. 

Комунікативна компетентність як особистісна складова необхідна для вирішення завдань і реалізації мети у роботі психолога. Адже взаємодія з клієнтами, колегами, керівництвом та іншими членами професійного середовища за допомогою ефективного спілкування допомагає налагодити довірливі стосунки, зрозуміти потреби та проблеми людей, здійснити аналіз індивідуальних особливостей та надати відповідну допомогу.

Необхідною для психолога рисою характеру є комунікабельність. Вона допомагає налагодити контакт з клієнтом, побудувати довірчі стосунки з ним, визначити його потреби та проблеми. Вивчення комунікативних навичок майбутнього психолога дозволяє визначити рівень його обізнаності у питаннях спілкування з різними категоріями клієнтів, які володіють несхожими стилями сприйняття ситуації та реакцією на неї.

Виявлення проблемних сторін комунікативного розвитку у студентів-психологів допоможе реалізувати для них ефективні стратегії та програми з вироблення та вдосконалення комунікативної компетентності. Студенти матимуть можливість усвідомлено працювати, самостійно усувати недоліки та покращити свої комунікативні навички, використовувати знання для розвитку емпатії, здатності ефективно спілкуватися та встановлювати контакти з іншими людьми [4]. Це сприятиме їхньому професійному зростанню та досягнення високої якості взаємодії із клієнтами.

Отже, вивчення психологічних особливостей розвитку комунікативні навичок у студентів-психологів є важливим кроком для підвищення якості підготовки майбутніх фахівців та сприятиме формування навичок ефективного спілкування, що відіграє важливу роль для їх професійної діяльності та забезпечить ефективну взаємодію з клієнтами.

Список літератури:

1.Іващенко І.О. Вплив навчального процесу на формування комунікативних навичок студентів психологічних спеціальностей [Електронний ресурс]. Педагогіка і психологія. 2019. № 62, С. 49-56. Доступно за посиланням: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pp_2019_62_7 

2.Ільїна Т.В., Шаповалова, О.М. Взаємозв'язок комунікативної компетентності та мотивації у студентів-психологів. Педагогіка вищої та середньої школи. 2019. Т. 57. С. 37-43.

3.Орбан-Лембрик Л.Е. Психологія професійної комунікації: навч. посіб. Чернівці. 2010. 528 с. 

4.Пархоменко О.О. Розвиток комунікативних здібностей студентів психологічних спеціальностей у процесі професійної підготовки [Електронний ресурс]. Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О. Сухомлинського. 2015. № 1(6). С. 134-139. 

Доступно за посиланням: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmdu_2015_1%286%29__25

5.Adler A. The Individual Psychology of Alfred Adler A Systematic Presentation in Selections from His Writings Basic Books, New York. 1956. 503 p. 

6.Kettell R. Psychometric theory and the assessment of communication skills. British Journal of Educational Psychology. 2001. 71(2). P. 241-255

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОСНОВНІ НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО РОЗУМІННЯ АГРЕСИВНОСТІ У ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ
24.10.2023 22:20
СПЕЦИФІКА СТАНОВЛЕННЯ САМОООЦІНКИ ДІТЕЙ У МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
24.10.2023 21:48
СПЕЦИФІКА РОЗВИТКУ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ У ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
24.10.2023 21:33
СУТНІСТЬ ЕМОЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТУ
24.10.2023 17:04
СОЦІАЛЬНА ТРИВОЖНІСТЬ ЯК ЧИННИК УСПІШНОСТІ У НАВЧАННІ СТУДЕНТІВ
24.10.2023 11:56
COMPETENCE APPROACH IN THE FORMATION OF THE FUTURE SPECIALIST'S PERSONALITY IN A HIGHER EDUCATION INSTITUTION
14.10.2023 15:03




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.257 сек. / Mysql: 1630 (0.208 сек.)