Ефективність функціонування усіх видів виробництв, промислового, сільськогосподарського та інших залежить від розвитку логістичної інфраструктури – транспортно-логістичних систем (ТЛС). Тому застосування математичного моделювання для оптимізації логістичної системи перевезень з перевантаженням є актуальною проблемою. Метою дослідження є моделювання основних показників процесу вантажних перевезень з перевантаженням шляхом застосування методів теорії ймовірності [1]. Завдання дослідження - розробити математичну модель ТЛС вантажних перевезень з урахуванням динаміки процесів транспортного обслуговування виробництва на прикладі транспортування цукрових буряків.
Моделювання процесів вантажних перевезень під час збирання буряків ґрунтується на розгляді вантажоутворюючих (поле-А), вантажопоглинаючих (завод-С) і логістичних (В) пунктів, які представляються у вигляді графу станів ТЛС (рисунок).
Рисунок - Граф станів ТЛС, (1,4 – умовний зсув в обробці даних, хвл.)
Застосовуючи до ТЛС правило Колмогорова, [2], та вводячи позначки ймовірності того, що: рз –завод (С, див.рис.) приймає буряки і черги на заводі немає; рП – підприємство (А) виробляє вантаж (йде збирання буряків); рСКЛ – на складі виробника є запас вантажу (буряків); рЛЦ – логістичний (В) центр обробляє заявки на перевезення вантажу; рТЗ – транспорт везе вантаж, розробимо математичну модель у вигляді системи звичайних диференціальних рівнянь, яка характеризує ймовірність станів даної ТЛС:
Основною умовою – обмеженням, що накладається при вирішенні даної системи рівнянь, є відсутність на заводі черги на приймання вантажу, тобто за-вод готовий прийняти вантаж. Отже, в початковий момент часу при t=0, рЗ=1, а решта pi=0. Тоді опускаючи проміжні обчислення отримаємо математичну модель ТЛС у вигляді виразу для визначення ймовірності того, що завод приймає буряки і черги на заводі немає (рз)
Отримана модель дозволяє визначити оптимальні ймовірності знаходжен-ня ТЛС в робочому стані при перевантаженні.
Подальший напрямок розвитку тематики – виконання досліджень та прое-ктування автоматизованих робочих місць для операторів логістичних центрів ТЛС.
Список джерел
1. Вентцель Є.С. Дослідження операцій/Є.С. Вентцель. - М.: «Радянське радіо», 1972. - 552с.
2. Попов А.В. Вірогідне моделювання системи вантажоперевезень / А.В. Попов, Є.Р. Обрізанова, Є.Ю. Синебрюхова // Радіоелектронні та комп'ютерні системи. - 2012. - №1 (53). - С. 144-151.