Важливу роль у розвитку та підвищенні конкурентоспроможності підприємства відіграє якісний людський капітал. Цифрова трансформація економіки ставить нові вимоги до навчання та професійної підготовки людського капіталу і водночас створює нові можливості для зростання його якості. З метою підвищення ефективності господарювання та досягнення конкурентних переваг на ринку підприємствам необхідно знати, наскільки їх працівники підготовлені до викликів цифрового світу та як можна покращити їх якість. У зв’язку з цим важливо здійснювати оцінку якості людського капіталу.
Ключовим елементом високої якості робочої сили у сучасному світі є цифрові навички [1]. Саме вони дозволяють працівникам бути більш продуктивними, адаптивними, здатними швидко освоювати й ефективно працювати з цифровими інструментами та програмами, створювати нові інноваційні продукти та послуги, приймати більш обґрунтовані рішення.
Цифровізація економіки – це не лише впровадження цифрових технологій, але і зміни в структурі зайнятості, вимогах до працівників та способах навчання. Як свідчить досвід розвинених країн світу, в цифровій економіці «найвище цінуються знання, інформація та творчість, а також уміння їх своєчасно обробити, подати та використати» [2, с.206].
Стрімкі зміни в технологіях і бізнес-моделях вимагають від працівників здатності швидко вчитися та адаптуватися. А знання цифрових інструментів та платформ спрощує спільну роботу та спілкування з колегами, навіть з тими, які знаходяться у різних місцях світу. Цифрова трансформація потребує розвитку креативності, вміння аналізувати великий обсяг інформації, розв’язувати складні завдання, взаємодіяти з різними засобами комунікації тощо.
Оцінка якості людського капіталу дозволить підприємству виявити як слабкі місця в знаннях та навичках співробітників, так і талановитих працівників, а відповідно розподілити завдання між ними на основі здібностей і вмінь. На наш погляд, оцінка якості людського капіталу повинна бути комплексною і охоплювати різні підходи, які відображено в табл.1.
Таблиця 1
Основні підходи до оцінки якості людського капіталу в умовах цифровізації
Джерело: складено автором
Оцінивши відповідність працівників вимогам цифрової економіки, їх готовність до постійних змін, підприємство зможе ефективніше розподілити ресурси, визначити потреби в додатковому навчанні та розвитку співробітників. Це дозволить розробити план заходів щодо покращення знань і навичок співробітників, підвищення їх конкурентоспроможності у цифровому середовищі. Серед цих заходів варто виділити розробку навчальних програм розвитку інтелектуального, креативного, професійного потенціалу співробітників; організацію тренінгів та семінарів для працівників з акцентом на цифрові навички і технології (з залученням внутрішніх та зовнішніх тренерів і консультантів); розширення доступу до онлайн-курсів і платформ для самонавчання; впровадження системи стимулів для працівників, які активно займаються самонавчанням; створення індивідуальних планів розвитку для найкращих працівників, щоб зберегти та підвищити їхню відданість компанії, тощо.
Список використаних джерел:
1. Цифрові компетенції як умова формування якості людського капіталу : аналіт. зап. / [В. С. Куйбіда, О. М. Петроє, Л. І. Федулова, Г. О. Андрощук]. Київ : НАДУ, 2019. 28 с.
2. Поснова Т. В. Трансформація людського капіталу в умовах цифрової економіки. Економічний вісник. Серія: фінанси, облік, оподаткування. 2019. Вип. 3. С.204-211.
|