Серед найважливіших проблем сучасності, без сумніву, найбільш складною являється екологічна.
Однією з таких гострих екологічних ситуацій на території України – це аварія на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році. Це надзвичайна подія, яку називають найстрашнішим цивільним ядерним інцидентом у світі. Отже, хочемо ми цього чи ні, але радіаційне випромінювання стало невід’ємною частиною нашого життя.
Під дією іонізуючого випромінювання в організмі людини утворюються речовини з високою хімічною активністю-вільні атоми, або радикали, які руйнують клітини організму. Одне з провідних місць в патогенезі променевого захворювання займає ураження органів кровотворення. Кровотворна система більш чутлива до радіації, особливо баластні клітини. В крові при променевій хворобі спостерігається різке зниження рівня лейкоцитів(до 2,0*10/л і нижче), при цьому лейкопенія носить стійкий характер.
Найбільш вираженими стають ознаки токсичної зернистості і дегенеративних змін нейтрофілів, тромбоцитопенія.
В даній роботі розглянуто особливості радіаційного впливу на систему кровообігу у населення Рівненської області. Стаття аналізує, яким чином радіаційне випромінювання впливає на зміну якісного та кількісного складу крові у населення, що проживає на радіаційно забруднених територіях та яким чином погіршується їх стан здоров’я. Спостерігаючи за статистикою по захворюваності людей, які проживають на території Рівненської області, то у місцевих майже не відрізняється показник від населення, яке проживає в інших областях України, проте у сільського населення цей показник дещо вищий за показник захворюваності населення, що проживає в містах. У західному регіоні України , спостерігаючи за медичною статистикою захворюваності населення, за останні 40 років, була особливо помітна тенденція до збільшення частоти захворювання нирок
(від 12% до 36%), захворювання серцево-судинної системи(від 29% до 48%), захворювання кровотворної системи( від 27% до 58%), ендокринні захворювання (від 22 % до 41 %).
Аналіз усіх випадків лейкемії загалом показав, що у після аварійному періоді, незалежно від статусу територій, поширеність зростала, що свідчить про ймовірну роль іонізуючого випромінювання у виникненні даної групи захворювань.
Перш за все, це говорить про негативний вплив опромінення на гемопоез- процес кровотворення.
Ця стаття має на меті внести світло в дослідження впливу радіаційного забруднення на здоров’я населення Рівненської області та стати джерелом інформації для медичних фахівців, дослідників і громадян, які цікавляться цією проблемою.
Отже, радіаційне забруднення має серйозний вплив на здоров’я людини , включаючи систему кровообігу, а саме накопичені дози радіації спричиняють пошкодження кісткового мозку, що призводить до зменшення виробництва червоних кров’яних клітин.
Висновки даної роботи можуть сприяти підвищенню обізнаності щодо потенційних ризиків, пов’язаних з радіаційним забрудненням, і вказати на важливість подальших досліджень у цьому напрямку. Результати досліджень можуть служити основою для розробки заходів профілактики та захисту здоров’я населення в умовах радіаційного забруднення.
Список використаних джерел:
1.Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 №4004-ХІІ
2.Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” від 08.02.1995 №39/95-ВР
3.Холодна Л. С. Імунологія:Підручник.-К.: Вища школа, 2007-271с.
4.Комісаренко С. В «Радіація та імунітет людини” 1994-109 с.
___________________________________________________
Науковий керівник: Рудь Олег Григорович, кандидат ветеринарних наук, доцент, Рівненський державний гуманітарний університет
|