:: ECONOMY :: НЕДЕРЖАВНЕ ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ :: ECONOMY :: НЕДЕРЖАВНЕ ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
:: ECONOMY :: НЕДЕРЖАВНЕ ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 25



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

НЕДЕРЖАВНЕ ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 
25.09.2023 21:34
Автор: Найдьон Юрій Олегович, здобувач вищої освіти факультету фінансів та цифрових технологій, Державний податковий університет
[1. Економічні науки;]

Україна, як і багато інших країн, стикається зі складністю забезпечення гідного рівня пенсій для свого населення. Залежно від багатьох чинників, включаючи демографічні зміни та економічну ситуацію, соціальна система вимагає постійного вдосконалення і розширення фінансування для задоволення потреб пенсіонерів. Одним з можливих шляхів вирішення цієї проблеми є залучення недержавних фінансових інститутів до системи соціального захисту населення. У цьому контексті й розглядається питання недержавного пенсійного забезпечення в Україні та його роль в загальній системі соціального захисту населення.

Основною в діяльності системи недержавного пенсійного забезпечення виступає акумуляція додаткових фінансових ресурсів вкладників при виході їх на пенсію. Розглядаючи накопичені активи як потужне джерело довгострокових інвестиційних ресурсів, держава в змозі здійснювати істотні зміни в економіці країни. Варто зазначити, що НПФ є унікальними фінансовими установами, що відрізняються від інших форм колективного інвестування можливістю вкладення коштів на тривалий часовий проміжок, зокрема на декілька десятиліть. У розвинених країнах інвестиційний горизонт таких пенсійних фондів становить 40-60 років. До речі, інших подібних інвесторів немає. Так, максимальний термін планування довгострокових інвестицій банками та фінансовими корпораціями – близько 15 років [3].

Діючі НПФ не досягли великих успіхів у залученні значної чисельності учасників. Переважна більшість пенсійних планів актуальних учасників НПФ фінансується за рахунок коштів роботодавців. При цьому самі власники таких пенсійних планів не сприймають їх як ефективну альтернативу наявній солідарній системі пенсійного забезпечення та не розраховують на них із позиції формування ресурсної бази фінансування своїх життєвих потреб у пенсійному віці [1].

Серед основних недоліків недержавного пенсійного страхування можна виділити: 

1) необізнаність та недовіра громадян до даної системи; 

2) нестабільне економічне становище в Україні; 

3) «Проблема ухиляння платників від сплати страхових внесків шляхом отримування тіньової заробітної плати» [4]; 

4) недосконалість нормативно-правової бази з питань недержавного пенсійного забезпечення, що потребує опрацювання та удосконалення.

На сьогодні у науковій літературі ведеться багато дискусій щодо ролі недержавного пенсійного забезпечення у забезпеченні економічного зростання, що є вкрай важливим для пост-воєнного відновлення країни. Так, як показує досвід країн ОЕСР, більші пенсійні заощадження призводять до поглиблення ринків капіталу, а отже, можна очікувати, що в довгостроковій перспективі це матиме позитивний вплив на економічне зростання, зокрема для підприємств, які залежать від зовнішнього фінансування. Таким чином, слабкість недержавних пенсійних фондів «не дає змоги повною мірою мобілізувати й акумулювати заощадження суб’єктів господарювання і домогосподарств, які є внутрішнім джерелом довгострокового інвестиційного капіталу, та залучити їх до інвестиційного процесу» 6.

Для розвитку НПФ в Україні слід впроваджувати заходи, які безпосередньо впливають на ефективність подальшого реформування сфери пенсійного забезпечення, а саме: створити дієвий механізм для функціонування системи накопичувального пенсійного забезпечення, ознайомити населення із перевагами пенсійного страхування, необхідно підвищувати рівень фінансової грамотності серед населення. Окрім того, розвиток НПФ в Україні неможливий без подальшого розвитку фінансового ринку та зростання доходів населення [2].

Підсумовуючи наведене, важко переоцінити результативного та ефективного функціонування фінансових посередників, що надають недержавний пенсійний захист, як з позиції соціального захисту населення (ветерани війни, постраждалі від воєнних дій, люди з обмеженими можливостями та ін.), так і з економічної точки зору — фінансові установи, що представлені на третьому (недержавному) рівні пенсійного забезпечення є важливими гравцями фінансового ринку та великими інституційними інвесторами з можливостями середньо- та довгострокового інвестування, в якому зацікавлені не тільки роботодавці та працівники 5, а й інші сектори економіки.

Загалом, розвиток недержавного пенсійного страхування має потенціал позитивно впливати на економічний стан країни, поліпшувати якість життя населення і сприяти зміцненню соціального захисту громадян, особливо тих, хто досяг пенсійного віку або втратив працездатність. Недержавне пенсійне забезпечення представляє собою перспективний шлях для фінансування майбутнього добробуту громадян. Для досягнення цілей у розвитку цієї сфери необхідно розробити та ефективно впровадити комплекс заходів, спрямованих на стимулювання її зростання. Ці заходи повинні бути відображені в державній стратегії реформування національної системи пенсійного забезпечення. Активізація діяльності недержавних пенсійних фондів допоможе зменшити навантаження на Пенсійний фонд України та Державний бюджет країни.

Список використаних джерел:

1. Приймак, І. Недержавне пенсійне забезпечення в системі соціального захисту населення України. Світ фінансів. 2019. Вип. 3. С. 121-138. URL: http://dspace.wunu.edu.ua/handle/316497/37110 (дата звернення 21.09.2023).

2. Сокол Х. Я. Недержавне пенсійне страхування в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку. Фінанси, банківська справа та страхування: актуальні питання розвитку, досягнення та інновації: матеріали І Всеукраїнської інтернет-конференції здобувачів вищої освіти та молодих вчених ЛНТУ, 2022. 214 с. URL: https://www.researchgate.net/profile/publication/361990267_Ukra (дата звернення 20.09.2023).

3. Недержавне пенсійне забезпечення в Україні: оцінка та рекомендації. Проект USAID «Трансформація фінансового сектору». Київ, 2019. URL: http://www.fst-ua.info/wpcontent/uploads/2019/07/Voluntary_Private_Pensions_in _Ukraine-Assessment_jul2019_ua.pdf (дата звернення: 21.09.2023).

4. Бондаренко Н.В., Власюк С.А., Підопригора С.М. Переваги та недоліки недержавного пенсійного страхування в Україні: монографія. Під ред. д.е.н., професора О.О. Непочатенко. Умань: Видавець «Сочінський», 2021. 157 с. URL: (дата звернення: 21.09.2023)

5. Сюйва Є.І. Роль інструментів недержавного пенсійного забезпечення в післявоєнному відновленні в Україні. Збірник доповідей Ювілейної 90-ї щорічної студентської наукової конференції «Інноваційні проєкти для післявоєнного відновлення та розвитку». 2023. С. 132-134. URL: https://kneu.edu.ua/userfiles/Department_of_Administration_and_Marketing_Personn/Kaf

%20UPtaEP%20319/Naukova%20diyalnist/Zbirnyk_dopovidey_90-_stud_nauk_konf.pdf#page=132 (дата звернення: 22.09.2023)

6. Bijlsma Michiel, Johannes Bonekamp, Casper van Ewijk, Ferry Haaijen. Funded Pensions and Economic Growth. Веб-сайт. URL: https://econpapers.repec.org/article/kapdecono/v_3a166_3ay_3a2018_3ai_3a3_3ad_3a10

.1007_5fs10645-018-9325-z.htm (дата звернення: 22.09.2023).

_____________________________________________________________________


Науковий керівник: Діденко Людмила Вікторівна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри фінансових ринків та цифрових технологій, Державний податковий університет


Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
УТОЧНЕННЯ СУТНОСТІ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ ЯК БІЛЬШ ДОСКОНАЛОГО ІНСТРУМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ТА ФІНАНСОВОЇ ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ
28.09.2023 10:24
УКРАЇНСЬКЕ ВИНОРОБСТВО: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ЕКСПОРТНІ МОЖЛИВОСТІ
27.09.2023 20:28
ФОРМУВАННЯ ПРИНЦИПІВ ВИХОДУ ПІДПРИЄМСТ НА ЗОВНІШНІЙ РИНОК
27.09.2023 19:51
ОСОБЛИВОСТІ ЕКПОРТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ЄВРОПЕЙСКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ
27.09.2023 19:29
МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СТВОРЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ У СУЧАСНОМУ ВИРОБНИЦТВІ
27.09.2023 13:38
КОНКУРЕНТНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ТА ЙОГО РОЛЬ У ФОРМУВАННІ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
27.09.2023 12:01
ОСОБЛИВОСТІ ЗДІЙСНЕННЯ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ
27.09.2023 11:41
РЕБРЕНДИНГ ЯК ВИХІД З КРИЗОВОЇ СИТУАЦІЇ ПІД ЧАС ВІЙНИ
25.09.2023 21:57
КРЕДИТНІ СПІЛКИ НА РИНКУ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
25.09.2023 21:46
СТРАТЕГІЯ МАРКЕТИНГУ ЗА ДОПОМОГОЮ ОНЛАЙН ПЛАТФОРМ В ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННІЙ ГАЛУЗІ
25.09.2023 19:06




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.215 сек. / Mysql: 1599 (0.171 сек.)