Карієсогенна ситуація у дітей молодшого віку є основною проблемою в світі, через високу поширеність та інтенсивність захворювання. Тому хороша налагодженість і вдосконаленість методів профілактики та лікування ранніх форм карієсу тимчасових зубів є досить актуальними [1]. Дієві профілактичні програми й раннє лікування карієсу дозволяють покращити стоматологічного здоров’я дітей і, відповідно, рівень їхнього загальносоматичного здоров’я [2, 3].
Нами було проведено власні дослідженя із вивчення поширеності та інтенсивності раннього дитячого карієсу зубів залежно від віку, садіковських груп та місцевості проживання. Проведено стоматологічне обстеження 222 дітей дошкільного віку 3-6 років, які проживають у міській і сільській місцевості.
Батьки дітей, яких ми обстежували, обов’язково заповняли і підписували інформаційну добровільну згоду пацієнта на проведення діагностики та лікування. Обстежили 112 дітей, які відвідують Тернопільський заклад дошкільної освіти «Ясла-садок №5 «Фіалка» Тернопільської міської ради. Виокремили такі садіковські групи для нашого дослідження: дві середні групи з назвою «Ромашка» – 24 дітей; друга середня група «Бджілка» – 28 дітей; молодша група «Дзвіночки» – 29 дітей; «Капітошка» – 31 дитина. У комунальному дошкільному закладі «Ясла-садочок «Країна дитинства» Великогаївської ТГ Тернопільської області на профілактичний огляд погодилось 110 матерів дітей, що відвідували дитячі садочки, на базі яких є групи для дітей: дві середні групи з назвою «Веселий вулик» – 25 дітей; середня група «Сонечко» – 24 дитини; молодша група «Карамельки» – 31 дитина і «Поляна квітів» – 30 дітей.
Згідно нашого дослідження створили вісім груп дітей, з яких чотири групи виокремили у міському садочку «Ясла-садок №5 «Фіалка», а інші чотири у сільському садочку «Ясла-садочок «Країна дитинства».
У міському садочку дітей молодших і середніх садіковських груп поділили на основну групу і контрольну групу. До основної молодшої групи увійшли 29 дітей віком 3-4 років, контрольної молодшої групи –31 дитина. До середньої основної групи увійшли 28 дітей віком 5-6 років, до контрольної групи – 24 дитини.
У сільському садочку «Ясла-садочок «Країна дитинства» дітей молодших і середніх садіковських груп поділили на основну групу і контрольну групу. До основної молодшої групи увійшли діти віком 3-4 років, кількість яких склала 30 дітей, до контрольної молодшої групи – 31 дитина. До основної середньої групи увійшли діти віком 5-6 років, кількість яких склала 25 дітей, контрольної групи – 24 дітей.
Спостереження за дітьми тривало до двох років. Планові огляди проводили через 6, 12 місяців. При плановому огляді проводили клінічне обстеження порожнини рота за стандартною схемою із заповненням індивідуальної карти пацієнта, визначенням поширеності та інтенсивності карієсу зубів за індексом кп(з) та кп(п). Для діагностики початкового карієсу зубів у всіх дітей оцінювали інтенсивність демінералізації емалі зубів методом фарбування каріозних плям 2%-ним розчином метиленового синього з оцінкою за 10-бальною шкалою Аксаміт. На очищену, висушену та ізольовану від слини поверхню зуба, нанесли барвник за допомогою маленького ватяного тампона. Після закінчення 3-х хвилин надлишки барвника видалили шляхом полоскання і візуально реєстрували міру фарбування (легка, середня, висока).
Використання карієсмаркера для діагностики ранніх форм карієсу зубів показало, що у дітей 3-4 років молодших садіковських груп міста та села спостерігали ділянки демінералізованої емалі, про що свідчив легкий рівень фарбування барвником (1-3 бали). У дітей 5-6 років середніх садіковських груп ступінь зафарбовування був 4-5 балів, що свідчило про більший ступінь демінералізації емалі. Цифрові результати фарбування ураховували при визначенні поширеності карієсу .
Цей метод довів, що поширеність та інтенсивність карієсу збільшується із зростанням віку у дітей.
Для оцінки ураження зубів карієсом визначали такі показники відповідно до рекомендації ВООЗ (1998): поширеність карієсу зубів визначали за кількістю дітей, уражених карієсом (у %). Оцінку проводили відповідно нового міжнародного протоколу для дітей віком від 3-6 років згідно з такими критеріями:
значення від 0% до 30% відповідають низькій поширеності;
від 31%‒80% – середня поширеність;
від 81% до 100% – висока поширеність карієсу зубів.
Як свідчать наші дані серед усіх обстежених дітей віком 3-4 роки поширеність карієсу основної молодшої групи міста становить від 55,17%, а основної молодшої групи села складає до 56,7% ці показники вказують на середній рівень поширеності карієсу. Вихідні дані поширеність карієсу контрольної молодшої групи міста становить від 54,84%, а контрольної молодшої групи села складає до 58,1% це також свідчить про середній рівень поширеності карієсу це вказує про недостатні знання батьків щодо гігієни і харчування своїх дітей.
Значно вищі показники вихідних даних серед усіх обстежених міських і сільських дітей віком 5-6 років основних і контрольних груп, зокрема поширеність карієсу становить від 60,72 до 62,5% виявлено середній рівень поширеності карієсу, це свідчить в порівнянні з молодшою садіковською групою про збільшення показника відповідно до віку.
Причиною такої поширеності карієсу є порушення гігієнічного догляду за порожниною рота. Також вагомий вплив на неї мають наявність хронічної загальносоматичної патології та дія несприятливих екологічних чинників [7].
Для індексу інтенсивності карієсу тимчасових зубів обчислювали середню величину, де визначали к(п) та к (з) і пломбованих зубів у даних групах і кп(п), кп(з). Варто зазначити, що окремо було обчислено вихідні дані середньої інтенсивність карієсу зубів у дітей щодо даної групи.
Для наших груп інтенсивність карієсу визначали також за критеріями ВООЗ. Виділяли п'ять рівнів інтенсивності карієсу постійних зубів: дуже низький – 0,0-1,1; низький – 1,2-2,6; середній – 2,7-4,4; високий – 4,5-6,5; дуже високий – КПВ>6,6.
Аналізуючи наші результати ми можемо зробити такий висновок, що вихідними даними середньої інтенсивності карієсу серед усіх обстежених дітей віком 3-4 роки основної і контрольних груп міста і села складала від 2,55 до 2,71 це вказує на середній рівень інтенсивності . Значно збільшився цей показник у дітей 5-6 років і склав від 2,89 до 2,96, отож, треба врахувати, що це діти, які почали готуватися до школи. Для них обов’язковою є повна санація порожнини рота. Окрім цього, це є важливим періодом оскільки прорізуються перші постійні моляри.
Отриманні результати свідчать про те, що проживання в залежно від місцевості, вікові категорії садіковських груп суттєво впливає на показники поширеності та інтенсивності карієсу зубів, що з віком статистично зростають Своєчасне консультативно-профілактичне звернення до лікаря-стоматолога сприятиме зниженню поширеності та інтенсивності карієсу зубів у дітей молодшого віку. У сукупності це дозволить нам зменшити поширеності та інтенсивності у прогресуванні карієсу зубів у дітей молодшого віку.
Список використаних джерел:
1.Individual, Family, and Socioeconomic Contributors to Dental Caries in Children from – and Middle-Income Countries / M. Yousaf, T. Aslam, S. Saeed et al. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2022. № 19(12). C. 7114. doi: 10.3390/ijerph19127114.
2.Савчин С. В. Особливості перебігу карієсу тимчасових зубів у дітей з Епштейн-Барр вірусною інфекцією / С. В. Савчин., Н. Л. Чухрай, Е. В. Безвушко, Х. Г. Семенців, О. О. Шпотюк // Буковинський медичний вісник. – 2020. – № 3 (95). – С. 157-164.
3.Шаковець Н. В, Терехова Т. М. Захворюваність на карієс зубів у дітей раннього віку та її взаємозв'язок з різними факторами ризику. Профілактична та дитяча стоматологія. 2015. № 1. C. 38-42.
4.Хоменко Л. О., Остапко О. І., Дуда О. В. Екологічні аспекти стоматологічних захворювань у дітей. Клінічна стоматологія. 2011. № 1-2. С. 53-63.
|