:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ КАЛОРИФЕРІВ В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ  КОТЕЛЬ :: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ КАЛОРИФЕРІВ В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ  КОТЕЛЬ
:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ КАЛОРИФЕРІВ В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ  КОТЕЛЬ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВИКОРИСТАННЯ КАЛОРИФЕРІВ В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ КОТЕЛЬ

 
18.09.2023 15:03
Автор: Боженко Михайло Федорович, кандидат технічних наук, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», доцент, Київ, Україна; Труцуненко Іван Олексійович, магістрант, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, Україна
[26. Технічні науки;]

ORCID: 0000-0003-2649-0901 Mykhailo Bozhenko

Одним з джерел централізованого та помірно-централізованого теплопостачання  житлових, громадських та промислових будівель в Україні є промислово-опалювальні котельні з водогрійними та паровими котлами типів КВ-ГМ та ДЕ відповідно, які характеризуються підвищеними температурами відхідних димових газів. 

Зниження температури відхідних димових газів за котлами може бути досягнуто при встановленні за ними теплоутилізаторів, що в цілому сприятиме підвищенню енергетичної ефективності котелень.

Для однієї з котелень (м. Чернігів) виконані розрахунки енергетичної ефективності при встановленні за котлами  утилізаційних калориферних установок, що використовуються для нагрівання води власних потреб.

Калорифери – це теплообмінні апарати поверхевого типу, які зазвичай використовуться  в системах механічної вентиляції для нагрівання припливного повітря у холодний період року, наприклад, гарячою водою. В системі утилізації навпаки можливо нагрівання води за рахунок охолодження відхідних димових газів.  

Опис теплової схеми. В котельні встановлені два водогрійних котли (ВК) 

КВ-ГМ-20 та чотири парових котли (ПК) ДЕ-10-14ГМ. Система теплопостачання – закрита. Температурний графік теплової мережі – (150/70) 

о С. Для компенсації витікання води в тепловій мережі та недоповернення конденсату від споживачів встановлена двоступенева натрій-катіонітна установка водопідготовки (ХВО). Сира вода  витратою 41,47 т/год з розрахунковою температурою 5 оС нагрівається у водо-водяному теплообміннику до 25 оС і надходить для пом’якшення на перший ступінь водопідготовки, після якого розділяється на два потоки. Перший потік  пом’якшеної води витратою 19,76 т/год нагрівається в охолоднику деаерованої води до температури 61,2 о С і спрямовується на охолодник випару деаератора, і далі в атмосферний деаератор підживлюваної води. Другий потік пом’якшеної води витратою 14,8 т/год пом’якшується у другому ступені водопідготовки, після якого нагрівається до температури 29,5 о С в охолоднику продувальної води і спрямовується на охолодник випару деаератора, і далі в атмосферний деаератор живильної води.

Розрахункові дослідження ефективності утилізації теплоти. 

Пропонується встановити наступні калориферні установки за котлами:

1. За першим ВК - для нагрівання сирої води витратою 41, 47 т/год, яка надходить на ХВО, від 5 до 25 о С.

2. За трьома ПК - для нагрівання хімічно очищеної води загальною витратою 19,76 т/год, яка після першого ступеня ХВО надходить в деаератор води для підживлення, від 61,2 до 94 о С.

3. За другим ВК - для нагрівання хімічно очищеної води витратою 14,8 т/год , яка після другого ступеня ХВО надходить в деаератор живильної води, від 29,5 до 94 о С.

Вибір калориферних установок здійснюється за необхідною площею теплопередавальної поверхні, м2, яка визначається за відомим рівнянням теплопередачі





де Qк – теплопродуктивність калориферної установки, кВт; K – коефіцієнт теплопередачі, Вт / (м2∙К); Dtср – середній температурний напір, о С.



Можливу   теплопродуктивність   калориферів   за   димовими  газами  за 



кожним з котлів, кВт, визначали за формулою [1]








де Lгiс- масова витрата сухих димових газів за котлами, кг/с; hг' іhг″- ентальпії димових газів на виході з котлів – на вході в калорифери і на виході з калориферів відповідно, кДж/кг.



Коефіцієнт теплопередачі  в калориферах визначали у залежності від масової швидкості димових газів у фронтальному перерізі ρυг , кг/(с∙м2), та швидкості воді у живому перерізі трубок  wв, м/с.



Зауважимо, що дійсна площа теплопередавальної поверхні калоферної установки Fд  повинна перевищувати необхідну Fт на (10 – 20) %. 



Використані в розрахунках витрату природного газу (Bк, м3/год) та температуру відхідних димових газів ( tг', , о С) для ВК КВ-ГМ-20 брали 2520 м3/год і 190 о С відповідно, а для ПК ДЕ-10-14ГМ – 698 м3/год і 143 о С [2].    



Для природного газу заданого складу визначили теоретичний об’єм повітря на його спалювання (Vпов о = 9,52 м3/м3) та теоретичні об’єми утворених димових газів, м3/м3: (трьохатомних VRO2 ^o = 1,0; азоту VN2o = 7,52; водяних парів VH2 Oo = 2,15) [1].



Надалі  при коефіцієнту надлишку повітря за котлами (aвідх  = 1,15),  вологовмісту  повітря  (dпов   =  0,01 кг/кг с.п),  вологовмісту   природного газу 



(dпл = 0,01 кг/кг с.пл)  за методикою [1] визначили: дійсний об’єм водяної пари в димових газах ( VH2O = 2,17 м3/м3), дійсний об’єм димових газів (Vг = 12,12 м3/м3), масу сухих димових газів ( Gгс = 13,17 кг / м3), вологовміст димових газів на виході з котлів – на вході в теплоутилізатори ( dг' = 0,131 кг/кг с.г).



Ентальпію димових газів на виході з котлів – на вході в утилізатори, кДж/кг, визначали за формулою [1]








де cс.г і cп – теплоємність сухих димових газів і водяної пари в димових газах відповідно, кДж/(кг∙К).



В розрахунках  брали cс.г  =  1 кДж / (кг∙К),  а  cп  =  1,97 кДж / (кг∙К),  тоді для ПК hг.п'= 508, 2 кДж/кг, а для ВК - hг.в'= 567,4 кДж/кг.



Ентальпію димових газів на виході з калориферів визначали також за формулою (3) для так званого «сухого» режиму їх роботи (при температурі димових газів tг″= 60 оС), тоді і для парових і для водогрійних котлів ця ентальпія буде однаковою і становитиме hг″= 403,8 кДж/кг.



Масову витрату сухих димових газів на виході з котлів, кг/с, визначали за формулою [1]








З урахуванням наведених вище величин  Bк  і Gгс для ПК Lг.пс = 2,55 кг/с, а для ВК - Lг.вс= 9,21 кг/с.



Вибір калориферних установок  виконаний за методикою [1],  результати розрахунків наведені в табл. 1.



Таблиця 1 – Результати вибору калориферних установок








Кількість утилізованої теплоти димових газів за опалювальний сезон при встановленні  калориферних установок за вказаними вище котлами для нагрівання   сирої   та   хімічно   підготовленої води,   ГДж/рік,  визначали  за 



формулою [1]  








де  ΣQк – сумарна теплопродуктивність всіх калориферних установок, кВт (табл. 1); tвн  –  температура  внутрішнього  повітря опалюваних приміщень, о С; tср.о  - середня температура зовнішнього повітря за опалювальний період, о С;  



tр.о - розрахункова температура зовнішнього повітря на опалення, о С; nо – тривалість опалювального періоду, діб. 



В розрахунках брали tвн = 20 о С, а за кліматологічними даними для м. Чернігова визначили tср.о  = - 0,9 о С, tр.о = - 23 о С, nо = 187 діб [3], тоді величина енергетичного ефекту становитиме Qут.оп = 22229 ГДж/сезон. З урахуванням вартості одиниці теплоти за даними Чернігівоблкомуненерго  2125,18 грн/ГКал (507,20 грн/ГДж) економічна ефективність утилізації  теплоти димових газів за п’ятьма котлами в котельні при встановленні за ними калориферних установок  становитиме 11274548 грн/сезон.



СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ



1. Боженко М.Ф. Енергозбереження  в теплопостачанні : навч. посіб./ М.Ф.Боженко, В.П.Сало. -  Київ. : НТУУ «КПІ», 2008. – 268 с.  



2. Алабовський О.М. Проектування котелень промислових підприємств: курсове проектування з елементами САПР : навч. посібник для студентів вузів із спец. «Промислова теплоенергетика» / О.М. Алабовський, М.Ф. Боженко, Ю.В. Хоренженко. – Київ : Вища школа, 1992. – 207 с.



3. ДСТУ – Н Б В. 1.1 – 27:2010. Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія. – Чинний від 2011 – 11 – 01. Київ: Мінрегіонбуд України, 2011. – 123 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
БЕЗПЕЧНІСТЬ СИРУ КИСЛОМОЛОЧНОГО ВІТЧИЗНЯНОГО ВИРОБНИЦТВА
27.09.2023 13:27
ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ТЕЧІЇ ГАЗУ У ВИХРОВИХ КАМЕРАХ ТОРЦЕВОГО ТИПУ
26.09.2023 23:47
СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ У РЕСТОРАННОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ
26.09.2023 20:17
ІННОВАЦІЙНІ СПОСОБИ ПОКРАЩЕННЯ БЕЗПЕКИ ПРОЦЕСІВ ФРЕЗЕРУВАННЯ
26.09.2023 19:40
СИСТЕМА КОНТРОЛЮ ЯКІСТЮ ПОВІТРЯ
26.09.2023 19:15
КЛАСТЕРІЗАЦІЯ ЗОБРАЖЕНЬ АЛГОРИТМОМ РОЗБИТТЯ З УРАХУВАННЯМ ЩІЛЬНОСТІ РОЗПОДІЛЕННЯ
24.09.2023 17:46




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.526 сек. / Mysql: 1570 (0.454 сек.)