На сьогоднішній день в Україні налічується 22 тисячі найменувань лікарських засобів, але не всі вони відповідають сучасним вимогам, оскільки мають небажані ефекти [1]. Проблема безпеки використання сучасних лікарських засобів є однією з найактуальніших проблем медицини. З’явилися нові препарати з високою біологічною активністю, але їх використання супроводжувалося виникненням різних побічних реакцій. Почастішали випадки появи сенсибілізації до синтетичних речовин та рослин, нераціонального застосування ліків [2]. Тому проблема пошуку ефективних та безпечних лікарських засобів є актуальною та сучасною. Одним з напрямків створення нових ліків та виявлення ефективних біологічно активних речовин є цілеспрямований синтез нових сполук на основі металів. Комплексоутворення з біометалами дозволяє поєднувати в одній сполуці різні види активності, мати широкий спектр дії та низьку токсичність [3]. На основі германію створено цілий ряд біметальних координаційних сполук, з лігандами (органічні кислоти, вітаміни тощо) [4]. Експериментами доведено, що координаційні сполуки германію мають виразну фармакологічну активність. Залежно від складу та дози виявляють нейротропні, протизапальні, антимікробні, противірусні властивості [5-7]. На кафедрі неорганічної хімії та хімічної освіти Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова під керівництвом професора Сейфулліної І.Й. синтезовано тартратогерманати літію та магнію. Вивчення фармакологічних властивостей в тесті «відкрите поле» показало наявність седативних та протитривожних властивостей. Завданням нашої роботи було продовження вивчення нейротропних властивостей біологічно активних речовин (БАР) в тесті «кубик».
Тест "Кубик" дозволяє вивчити пізнавальні реакції тварин та рівень тривожності. Дерев’яний кубик 3 см х 3см поміщають в центр клітки, де знаходиться щур. На протязі 5 хв реєструють латентний час першого підходу щура до кубика, число підходів та сумарний час його дослідження тваринами. Уникнення незнайомого предмета в домашній клітці свідчить про підвищений рівень базової тривожності у щурів. Протитривожний вплив оцінюють за зменшенням латентного періоду часу першого підходу щура до кубика та за збільшенням кількості підходів і часу його дослідження.
Експеримент проведено на щурах лінії «Вістар» масою 180-250 г, яким внутрішньоочеревинно уведели тартратогерманати літію та магнію дозами 1/80, 1/110 та 1/135 LD50. Створені експериментальні групи по три на кожну БАР та контрольна. При проведення експерименту керувалися загальними принципами Європейської конвенції із захисту хребетних тварин, Директиви 2010/63/EU Європейського Парламенту та Ради Європейського союзу від 21 вересня 2010 року.
Аналіз отриманих результатів показав, що тартратогерманат магнію дозою 1/80 ЛД50 зменшував латентний час першого підходу у 3 рази, збільшував число підходів у 1,7 разів та збільшував час дослідження у 2 рази, що свідчить про наявність активування орієнтовно-дослідницької активності та протитривожної дії.
В той же час тартратогерманат літію збільшував латентний час першого підходу у 1,6 рази, зменшував число підходів у 1,6 рази та зменшував час дослідження у 1,2 рази, що свідчить про наявність пригнічуючої дії.
Таким чином, тартратогерманат магнію дозою 1/80 ЛД50 виявляв виразну протитривожну дію, а тартратогерманат літію спричиняв пригнічуючу дію в тесті «кубик».
Список використаних джерел:
1. В.Т.Чумак. Доступність лікарських засобів в Україні. Раціональна фармакотерапія. №3 (8). 2008. С.3-6.
2. Кашуба О.В. Побічні реакції, спричинені лікарськими засобами: термінологія та класифікація, механізми розвитку і клінічні прояви. Фармакологія та лікарська токсикологія. 2013. № 3(34). С. 23 – 35.
3. Lukevics E. Biological activity of organogermanium compounds. Metallotherapeutic Drugs & Metal–based Diagnostic Agents. The Use of Metals in Medicine. eds. : M. Gielen, R. T. Tiekink. Wiley, 2005. Р. 279–295.
4. Seifullina I.I., Martsinko E.E., Chebanenko E.A., Pirozhok O.V., Dyakonenko V.V., Shishkina S.V. Structure of bis(citrato)germanates with different types of cations: (Hphen)2[Ge(HCit)2·3H2O], [CuCl(phen)2]2[Ge(HCit)2·6H2O], where H4Cit is citric acid, phen is 1,10-phenanthrolin. Journal of Structural Chemistry. 2017. Vol. 58. No 3. P. 532-538.
5. K.F. Shemonayeva, M.V. Matiushkina, R.S. Vastyanov, P.B. Antonenko. (Mg, Co) bis (citrato) germanates antidepressive properties Pharmacology OnLine 2021. Vol. 3. P. 1004-1009.
6. Порівняльна оцінка фармакологічної активності координаційних сполук біс(цитрато)германатів та станатів на моделі закритої черепно–мозкової травми. В. Д. Лук'янчук, Є. М. Поліщук, І. Й. Сейфулліна [та ін.] Фармакологія та лікарська токсикологія. 2014. № 2. С. 36–43.
7. Матюшкіна М.В. Фармакологічна активність нових координаційних сполук металів з лимонною кислотою : автореф. дис. к. фарм. наук : спец. 14.03.05 «Фармакологія».; Нац. фарм. ун–т. Харків, 2015. – 32 с.
|