Актуальність: Інфекція верхніх сечових шляхів (ІВСШ) — найбільш поширена в сучасній терапевтичній та урологічній практиці, її частота в структурі госпітальних інфекцій сягає 45–50 %, схильна до рецидивів і не має тенденції до зниження.
Мета дослідження: розробити комплексний метод лікування ІВСШ для ефективного впливу на бактеріальну флору сечових шляхів у жінок з пієлонефритом та удосконалити спосіб лікування анемії.
Матеріал і дослідження: для досягнення встановленої мети проведено комплексне клініко-лабораторне обстеження 58 жінок з безсимптомною бактеріурією та анемією легкого ступеня, які становили основну групу. 20 жінок без ознак сечових інфекцій та анемії становили контрольну групу. Жінки основної групи після проведеної антибактеріальної терапії залежно від способу комплексного лікування були розподілені на дві клінічні групи. До першої клінічної групи увійшли 28 жінок, для яких використано рослинний препарат, що застосовується при лікуванні запальних захворювань сечових шляхів. До другої клінічної групи увійшли 30 пацієнток, які отримували 200 мл озонованого фізіологічного розчину внутрішньовенно один раз на день протягом 10 днів. Вік пацієнток коливався від 18 до 37 років, середній вік жінок основної групи становив 29,5 ± 3,6 року, контрольної — 26,4 ± 4,3 року.
Результати дослідження: після проведеного лікування рецидив захворювання визначався у 7 (25 %) жінок з традиційним лікуванням і у 2 (6,7 %) жінок, які отримували озонотерапію. Після проведеного лікування рослинним препаратом було визначено, що залізо сироватки крові збільшилось майже вдвічі, а після озонотерапії — у 3,5 рази, практично дорівнюючи контрольним показникам. Рівень трансферину підвищився в 1,3 рази після використання рослинного препарату та втричі після застосування озону. Також після застосування медичного озону нормалізувалися показники феритину. Зміни доплерометричних показників вказували на покращення стану сечовидільної системи після озонотерапії у 93,3 %, після фітолікування — у 67,9 %.
Висновок: використання комплексної патогенетично обґрунтованої терапії, спрямованої на оптимізацію ефективності лікування ІВСШ, не має побічних ефектів і дозволяє поліпшити результати лікування пацієнток із пієлонефритом, зменшити кількість прийому антибактеріальних препаратів та запобігти рецидивам сечових інфекцій, що сприятиме значному зниженню кількості анемій та покращанню показників метаболізму еритроцитів.
|