«Помаранчева революція» 2004 року в Україні стала поворотним моментом в історії країни, позначеним масовими протестами та політичними потрясіннями. Ця подія привернула значну увагу західних партнерів, включаючи представників Європи та США. Політичний вплив «Помаранчевої революції» був центральним в оцінках західних партнерів, бо вона була спрямована на боротьбу з фальсифікаціями на виборах та проведення демократичних реформ. Західні партнери, які уважно спостерігали за подіями, високо оцінили відданість українського народу демократичним принципам та його протест.
Колишній Посол США в Україні Стівен Пайфер висловив захоплення «Помаранчевою революцією» в Україні. Він підтвердив свою позицію під час зустрічі з міністром закордонних справ України Борисом Тарасюком. С. Пайфер також позитивно оцінив демократичні та економічні реформи нового уряду. Він особливо захоплено відгукнувся про зовнішню політику України, яка, на його думку, була успішною та принесла конкретні результати [8].
У березні 2005 року, Кондоліза Райс, Державний секретар США, висловила глибоке захоплення проявом свободи, продемонстрованим українським народом під час «Помаранчевої революції», назвавши її важливим прикладом, який Україна подала решті світу. К. Райс висловила своє задоволення особливими відносинами між Сполученими Штатами та Україною на урядовому рівні[7].
На думку Джорджа Сороса, президента Інституту «Відкрите суспільство», події в Україні мають значення для всього пострадянського регіону. Він вважає, що країни колишнього Радянського Союзу зараз перебувають перед вирішальним моментом, коли вони повинні вибрати між наслідуванням прикладів Грузії та України в плані прийняття свободи або протистояння її проявам [9].
За словами помічника Державного секретаря США з європейських справ Деніела Фріда, Президент України Віктор Ющенко за шість місяців свого перебування на посаді досяг значних успіхів у внутрішній політиці та значно покращив репутацію України на міжнародній арені[6].
Після парламентських виборів Україна отримала позитивні оцінки від американських законодавців. Вони висловили свої вітання українському народу з проведенням вільних, чесних, відкритих і прозорих парламентських виборів. У документі вони виразили «суттєву та довготривалу підтримку зусиллям українського народу щодо зміцнення досягнень «Помаранчевої революції» у зміцненні поваги до прав людини, верховенства права, включаючи незалежну судову систему»[1].
Під час свого щорічного звернення до Конгресу, у 2008 році звітуючи про стан справ у державі, президент Джордж Буш зробив акцент на зовнішній політиці США і присвятив цій темі значну частину своєї промови. Він особливо відзначив «Помаранчеву революцію» в Україні як приклад того, що населення країни прагне свободи та демократичних цінностей[4].
У рейтингу свободи слова складеному міжнародною неурядовою організацією «Репортери без кордонів», станом на 28 жовтня 2009 року, Україна посіла 87-ме місце серед 173 країн. Порівняно з 138-м місцем, яке країна займала у 2004 році. Це показує певне покращення. Після «Помаранчевої революції» влада припинила тиск на пресу [3].
Згідно з оцінкою 2009 року експертів Freedom House, рейтинг свободи ЗМІ в Україні покращився. Київ посів 108-ме місце, що є покращенням порівняно з минулорічним 115-м місцем. Автори звіту пояснюють цей прогрес зменшенням кількості нападів на журналістів [10].
У січні 2010 року європейські міністри з Великобританії, Німеччини, Польщі та Франції, висловили переконання, що «Помаранчева революція» в Україні не зазнала поразки. У статті для газети «Дзеркало тижня» вони заявили, що медіа та політичний ландшафт стали більш різноманітними та вільними, а виборчі механізми стали більш захищеними від фальсифікацій та маніпуляцій. Міністри визнали, що, незважаючи на певне розчарування результатами «Помаранчевої революції», вона стала каталізатором політичних змін як в Україні, так і за її межами [5].
Повторне голосування на президентських виборах в Україні підтвердило оцінку місії міжнародних спостерігачів про те, що виборча процедура в цілому відповідала стандартам, встановленим ОБСЄ та Радою Європи. Матіаш Ерші, голова делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи, заявив, що, хоча дехто стверджує, що «Помаранчева революція» зазнала поразки, він не погоджується з цим твердженням. За його словами, «Помаранчева революція» зробила демократичні вибори в Україні відчутним досягненням [2].
Отже, «Помаранчева революція» в Україні у 2004 році мала глибокий вплив на демократичні цінності в країні. Вона об'єднала українців навколо спільної мети проведення прозорих виборів та політичних реформ, що призвело до значних змін у культурній, економічній, політичній та соціальній сферах. Незважаючи на те, що такі виклики як триваюча корупція та геополітична напруженість залишаються, революція заклала фундамент для більш демократичного суспільства в Україні. Спадщина «Помаранчевої революції» продовжує формувати політичний ландшафт країни і слугує нагадуванням про силу колективних дій у прагненні до демократичних ідеалів.
Література:
1. Американські конгресмени привітали український народ з проведенням вільних, чесних, відритих і прозорих парламентських виборів [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2007. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/970648.html.
2. Вибори в Україні вiдповiдали стандартам – місія міжнародних спостерігачів [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2010. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/1952037.html.
3. «Вільне слово». Україна посіла 87 місце в міжнародному рейтингу свободи слова [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2008. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/1335753.html.
4. Джордж Буш: Ми бачили, як громадяни Грузії та України обстоювали своє право на справедливі та чесні вибори [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2008. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/976439.html.
5. Європейські міністри не вважають, що помаранчева революція в Україні зазнала поразки [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. – 2010. – Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/1943965.html.
6. Заступник держсекретаря США по країнах Європи Деніел Фрід заявив, що за півроку перебування при владі Президент України Віктор Ющенко домігся значних успіхів усередині держави і помітно поліпшив імідж України за кордоном [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. – 2005. – Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/932962.html.
7. Зустрiч мiнiстра Тарасюка з держсекретарем Райс [Електронний ресурс] // Голос Америки. 2005. Режим доступу до ресурсу: https://ukrainian.voanews.com/a/a-49-a-2005-03-14-2-1-86987132/225587.html.
8. Колишній Посол США в Україні Стівен Пайфер висловив захоплення Помаранчевою революцією в Україні наприкінці минулого року [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2005. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/930842.html.
9. Президент Інституту відкритого суспільства Джордж Сорос упевнений, що події в Україні є важливими для всього пострадянського регіону, оскільки країни всього колишнього Радянського Союзу зараз перебувають на перехресті – або вони підуть шляхом Грузії та Ук [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2005. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/931038.html.
10. Freedom House поліпшує показник України за рівнем свободи ЗМІ [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. 2010. Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/2027864.html.
___________________
Науковий керівник: Чернікова Інна Володимирівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України, координатор з виховної роботи факультету історії і права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди
|