Щорічне зростання кількості хворих жінок на гінекологічні захворювання та вартість фармакотерапії вимагає неухильного зростання фінансових ресурсів. Фінанси системи охорони здоров’я формуються за рахунок коштів державного бюджету, власних коштів громадян, організацій добровільного медичного страхування та довільних чи разових сплат (благодійних внесків, меценатської допомоги та ін.). На соціально-економічні аспекти життя населення суттєво впливають наступні чинники: значна поширеність багатьох хронічних захворювань, збільшення питомої ваги хворих на тяжкі та середньо-тяжкі форми захворювання, які потребують інтенсивної тривалої терапії, що тягне за собою значні фінансові витрати як для самого пацієнта, так і для держави [1]. Вартість ліків на профілактику захворювання, лікування пацієнтів, реабілітацію, підтримання рівня життя становлять значний відсоток фінансування.
Результати проведених нами фармакоекономічних досліджень можуть сприяти прийняттю економічно обґрунтованих рішень у галузі охорони здоров'я. За даними зарубіжних дослідників, запровадження фармакоекономічного аналізу у систему охорони здоров'я та медичної допомоги дозволяє знизити на 10-20% витрати на фармакотерапію без зниження ефективності лікування.
В основу фармакоекономічного аналізу препаратів для лікування найпоширеніших запальних захворювань статевих органів був покладений ABC-аналіз. Для досягнення поставленої мети нами проаналізовані дані Клінічних рекомендацій «Аномальні вагінальні виділення» стосовно фармакотерапії бактеріального вагінозу та вагінального кандидозу.
За принципом Парето нами проранжовані досліджувані лікарські засоби відповідно до їхньої частки витрат у загальній структурі витрат від найдорожчих до найдешевших.
Також нами було обрано фармакоекономічний аналіз вартості ЛЗ з урахуванням DDD.
Для аналізу використали ціни онлайн-ресурсу застосунку Tabletki.ua від 12.02.2023, дані представлені в таблиці 1.1 [3].
Таблиця 1.1
Фармакоекономічний аналіз рекомендованої схеми лікування гострого бактеріального вагінозу
Провівши аналіз вартості ЛЗ з урахуванням DDD рекомендованої схеми лікування гострого бактеріального вагінозу ми прийшли до висновку, що до групи А слід віднести препарат крем Кліндаміцин, до групи В – гель Метронідазол, С – таблетки Метронідазолу (таблиця 1.1).
Результати фармакоекономічного аналізу альтернативної схеми лікування гострого бактеріального вагінозу представлені в таблиці 1.2.
Таблиця 1.2
Фармакоекономічний аналіз альтернативної схеми лікування гострого бактеріального вагінозу
Аналіз вартості ЛЗ з урахуванням DDD альтернативної схеми лікування гострого бактеріального вагінозу підтверджує висновок, що до групи А належить препарат Тинідазол, до групи В – Флуомізин, Кліндаміцин, до групи С – таблетки Метронідазолу по 250 мг.
Також слід відмітити результати фармакоекономічного аналізу рекомендованої схеми лікування гострого вагінального кандидозу (табл. 1.3).
Таблиця 1.3
Фармакоекономічний аналіз рекомендованої схеми лікування гострого вагінального кандидозу
Дані аналізу вартості ЛЗ з урахуванням DDD рекомендованої схеми лікування гострого вагінального кандидозу підтверджують висновок, що до групи А належить препарат Ітракон, до групи В – Еконазол-фармекс, Флуконазол-дарниця та Кліндаміцин.
Таблиця 1.4
Фармакоекономічний аналіз альтернативної схеми лікування гострого вагінального кандидозу
Розрахувавши вартість ЛЗ за методикою DDD альтернативної схеми лікування гострого вагінального кандидозу, препарати були розподілені наступним чином: група А - препарат Ломексин по 600 мг, група В – Ломексин по 200 мг та Клофан, група С – Ітракон, Еконазол-фармекс, Міконазол.
Схеми лікування наведені згідно з Клінічною настановою «Аномальні вагінальні виділення» British Association for Sexual Health and HIV [2].
Висновки. Для фармакоекономічного аналізу асортименту антибактеріальних ЛЗ використано ABC-аналіз та аналіз з урахуванням DDD. За основу взяті дані Клінічних рекомендацій «Аномальні вагінальні виділення» щодо фармакотерапії бактеріального вагінозу та вагінального кандидозу. За даними фармакоекономічного АВС-аналізу до групи А належать препарати: Кліндаміцин крем, Тинідазол, Ітракон та Ломексин. Результати проведених нами фармакоекономічних досліджень дають можливість приймати економічно обґрунтовані рішення у галузі охорони здоров'я.
Список використаних джерел:
1.Германюк Т.А., Івко Т.І. Методологія маркетингових, фармакоепідеміологічних та фармакоекономічних досліджень. 2014. 62 с.
2.British Association for Sexual Health and HIV. 2022.
3.https://tabletki.ua/uk/
|