:: ECONOMY :: ТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ ТА ДЕТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ В ТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНОСИСТЕМАХ :: ECONOMY :: ТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ ТА ДЕТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ В ТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНОСИСТЕМАХ
:: ECONOMY :: ТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ ТА ДЕТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ В ТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНОСИСТЕМАХ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ ТА ДЕТЕРМІНОЛОГІЗАЦІЯ В ТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНОСИСТЕМАХ

 
06.06.2023 14:24
Автор: Бєлоусов Андрій Олексійович, студент ІІІ курсу освітньої програми «Прикладна лінгвістика», Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»
[9. Філологічні науки;]

Термінологізація та детермінологізація – це процеси формування, узагальнення та систематизації термінів та їх використання в конкретних галузях знань. Термінологізація описує процес створення нових термінів та їх внесення до відповідних терміносистем. Цей процес пов'язаний з розвитком науки, технологій та інших галузей знань, що вимагає створення нових термінів, які б відображали нові концепції, об'єкти, процеси та інші аспекти. Детермінологізація описує процес зменшення кількості термінів та зменшення їхньої специфічності. Цей процес може відбуватися у випадку, коли раніше уживані терміни стають застарілими або втрачають свою актуальність. У такому разі вони можуть бути замінені загальновживаними словами, що відображають той самий концепт [1, с. 65].

Термінологізація – це процес створення нових термінів у мові для позначення нових понять, об'єктів або явищ в науці та техніці. 

За визначенням українського лінгвіста О. Меленка, термінологізація – це процес «утворення нових термінів або присвоєння нового значення старим термінам для позначення понять, які виникають у процесі розвитку науки, техніки та інших галузей діяльності людини» [5, с. 322]. Американський лінгвіст Емілі Лузеро визначає термінологізацію як «процес утворення нових слів або виражень для позначення спеціальних концепцій або об’єктів у конкретній науковій або технічній галузі» [4, с. 122]. У свою чергу, А. Жовтобрюх вважає, що термінологізація – це «процес формування термінів в мові, що відбувається в процесі розвитку науки, техніки та інших галузей діяльності людини, а також їх упорядкування, систематизації та поширення» [3, с. 35]. І. С. Попова визначає термінологізацію як «процес введення нових термінів до мови, що використовуються для найточнішого відображення понять певної галузі знань» [6, с. 11]. 

З другого боку, детермінологізація – це процес заміни складних та складномовних термінів простими словами або вживання загальновживаних слів у новому значенні з метою полегшення сприйняття та зрозуміння матеріалу. Однак, уживання загальновживаних слів у технічному контексті може призвести до суттєвої зміни їх семантичного значення та перенесення нового відтінку значення на раніше відоме слово [2, с. 423].

Отже, термінологізація та детермінологізація є важливими процесами в науковій та технічній літературі, що допомагають у зрозумінні складних понять та ідей. Однак, важливо зберігати належну точність термінів та не допускати їх відхилення від відповідного наукового або технічного значення.

Список використаних джерел:

1.Булгакова М. Л. Особливості термінотворення та термінологізації в електронному праві. Наукові праці Національного університету «Острозька академія». 2017. Вип. 33. С. 65–68.

2.Булик-Верхола С. З., Наконечна Г. В., Теглівець Ю. В. Основи термінознавства. Львів. Видавництво Львівської політехніки, 2014. 423 с.

3.Дейнеко В. Т. Термінологізація української мови в інформаційному суспільстві. Мова і культура. 2009. № 13. С. 35–42.

4.Куньч З. Й. Співіснування детермінологізмів різних тематичних груп в художньому дискурсі. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. – Серія : Філологія.  Журналістика, 32 (71) / 1 (1), 44–49. 

5.Український науковий термін: діахронний контекст / З. Й. Куньч, І. Д. Фаріон, І. П. Василишин, О. Г. Литвин, І. Б. Ментинська. Львів. Галицька Видавнича Спілка. 2019. 322 с. 

6.Куньч З. Й., Наконечна Г. В., Микитюк О. Р., Булик-Верховола С. З., Тягнівець Ю. В. Теорія терміна: конкретизація лексико-семантичної парадигми: монографія (З.Й.Куньч та інші). Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2018. С. 11–38.

______________________________________________________

Науковий керівник: Медведь Олена Вікторівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри прикладної лінгвістики, Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
«ДОРОГА З ПЕКЛА І НАЗАД» В. КУЗНЄЦОВА Й Н. ТАРАСЕНКО: МАЛЬОПИС ВІЙНИ
20.06.2023 21:39
ЛЮДИНA В СOЦІOКУЛЬТУРНOМУ ІНФOРМAЦІЙНOМУ ПРOСТOРІ: ДРУЖБA, ЛЮБOВ ТA ДOБРO У МІЖOСOБИСТІСНИХ СТOСУНКAХ
20.06.2023 21:15
НАЗВИ ДНІВ ТИЖНЯ В НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (ДІАХРОНІЧНИЙ АСПЕКТ)
20.06.2023 09:34
PECULIARITIES OF TRANSLATION OF AVIATION TERMS
20.06.2023 09:18
ХРОМАТИЗМИ В ПОЕТИЧНОМУ МОВЛЕННІ В. ВИХОДЦЕВА
19.06.2023 17:18
PECULIARITIES OF TRANSLATING ENGLISH PHRASEOLOGICAL UNITS INTO UKRAINIAN IN MOVIES
16.06.2023 19:00
ЛІНГВОКУЛЬТУРНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ЛЕКСЕМ НА ПОЗНАЧЕННЯ ЖОВТОГО ТА СИНЬОГО КОЛЬОРІВ У РИМСЬКІЙ ПОЕЗІЇ
15.06.2023 12:20
ВХОДЖЕННЯ ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНИХ ТЕРМІНІВ ДО СКЛАДУ УКРАЇНСЬКИХ ТЕРМІНОСИСТЕМ
14.06.2023 14:36
ВІДДІЄСЛІВНІ ІМЕННИКИ В УКРАЇНСЬКІЙ ТА АНГЛІЙСЬКІЙ МОВАХ
09.06.2023 16:31
ДО ПИТАННЯ ПРАГМАТИКИ ХУДОЖНЬОГО ДИСКУРСУ
09.06.2023 16:22




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.179 сек. / Mysql: 1599 (0.138 сек.)