:: ECONOMY :: ОПТИМІЗАЦІЯ СТОМАТОЛОГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ШЛЯХОМ ПІДТРИМКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ДІТЕЙ В РЕАЛІЯХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ :: ECONOMY :: ОПТИМІЗАЦІЯ СТОМАТОЛОГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ШЛЯХОМ ПІДТРИМКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ДІТЕЙ В РЕАЛІЯХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
:: ECONOMY :: ОПТИМІЗАЦІЯ СТОМАТОЛОГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ШЛЯХОМ ПІДТРИМКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ДІТЕЙ В РЕАЛІЯХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 25



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОПТИМІЗАЦІЯ СТОМАТОЛОГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ШЛЯХОМ ПІДТРИМКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ДІТЕЙ В РЕАЛІЯХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

 
06.06.2023 13:55
Автор: Гевкалюк Наталія Олександрівна, доктор медичних наук, Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського; Расяк Богдан Романович, лікар-інтерн, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького;
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0002-7718-4616 Nataliya Gevkalyuk

Вступ. Лікування зубів у дітей є не лише комплексом визначених маніпуляцій, а й психологічною проблемою. Зростання частоти та важкостi перебігу карієсу зубів і його ускладнень у дітей можуть бути обумовлені недостатньою адаптацією дитини до тривалого впливу ендо- та екзогенних стресових факторiв [1, 2, 3]. В реаліях російсько-української війни лікарі-стоматологи дитячі усвідомили, що тепер діти як ніколи потребують підтримки психологічної стійкості, мотивації до проведення стоматологічного лікування. 

Мета дослідження: оцінити показники медико-психологічного статусу в дітей з позицій емоційного стану, стійкості дітей до стресу, виявити психологічні особливості особистості в реаліях російсько-української війни та обгрунтувати доцільність проведення психотерапевтичних заходів на стоматологічному прийомі.

Матеріал та методи дослідження. Проведено обстеження 83 дітей віком 6-9 років, серед яких 56 дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб, які перебували на лікуванні у відділенні дитячої стоматології. Медико-психологічне обстеження дітей проведено за методиками Ч.Д. Спілбергера (оцінка показників реактивної тривожності - РТ) [4], рівень особистісної тривожності (ОТ) та стану емоційної лабільності - за опитувальником Г. Айзенка (дитячий варіант) [5]. 

Результати. Психологічні особливості особистості відіграють важливу роль як в механізмах реалізації стресу, так і в формуванні стрес-резистентності. У результаті дослідження з використанням методики Ч.Д. Спілбергера, яка була адаптована, модифікована та стандартизована Ханіним та відома як шкала реактивної й особистісної тривожності Спілбергера-Ханіна, нами встановлено, що у дітей 9-річного віку рівні РТ і ОТ були нижчими, ніж у дітей 6-річного віку, проте ці відмінності не були вірогідними. У дітей 6-річного віку показник ОТ відповідав високому рівню (45 і більше балів) і корелював з тривалістю захворювання (r=0,388; р<0,05). Аналіз теста-опитувальника Айзенка Г. показав найбільш поширений психологічний тип особистості - інтравертований. Прояви екстра-інтраверсії при лікуванні хронічного ускладненого карієсу залежали від тривалості патологічного процесу та кратності загострень (r=-0,422; р<0,05), що свідчить про стрес-індуковане збільшення даного показника. 

При підготовці маленького пацієнта до лікувальних заходів враховували її психічний стан: психоемоційне напруження, яке є основною причиною зниження порогу відчуття болю; підвищення захисної реакції організму на тактильне та больове подразнення. Перед проведенням стоматологічного обстеження та лікарського втручання нами було проведено психокорегуючі заходи (бесіди, психологічну підтримку, огляд та годівля акваріумних рибок,  перегляд улюблених мультфільмів на екрані монітора комп’ютера, ін.). Проведена психологічна підготовка дитини дозволила забезпечити не тільки ефективне лікування, але й попередити розвиток місцевих та загальних реакцій. В результаті проведення психокорегуючих заходів кількість дітей, в яких показник ОТ характеризувався як високий, знизилась на 10,84 %  за рахунок збільшення відсотка дітей із середнім та низьким рівнем цього показника. Прояви емоцiйної лабільностi в процесі психотерапевтичних прийомів зменшились і досягли рiвня здорових дітей (12,43±0,92). 

Висновок.  Психотерапевтичні заходи з урахуванням психофізіологічних реакцій маленьких пацієнтів дозволяє нормалізувати емоційний стан дитини, покращити показники медико-психологічного статусу, зокрема, стійкості дітей до стресу на стоматологічному прийомі, що значною мірою покращує якість проведеного стоматологічного лікування.

Ключові слова: діти, стоматологічне обстеження, стресові фактори, психотерапевтичні заходи, психокорекція. 

Список використаних джерел

1.Khomenko L.O,  Lieus P.A, Ostapko O.I, Sorochenko H.V. (2016). Determining the significance of risk indicators at different levels of dental caries intensity in school-aged children. Herald of social hygiene and health care organization of Ukraine, 2, 39-45. 

2.Smoliar N.I, Stadnyk U.O, Dmyshko Kh.A, Lysak T.Iu. (2014). Intensity of dental caries in school-aged children with different levels of situational and personal anxiety. Dental news. Vol. 13: Matt. international science and practice conf. "Modern aspects of caries treatment and its complications in children." – Lviv, 94-95. 

3.Tokareva N.M, Shamne A.V. (2013). Basics of age psychology: educational and methodological manual. - Kryvyi Rih, – 283 с. 

4.Voloshyna V.V., Dolynska L.V., Stavytska S.O., Temruk O.V. (2005).  Assessment of the level of personal anxiety (according to Ch. Spielberger). General psychology: Workshop. - K.: Caravella, 2005. - 280с. - С.145-146. 

5.Sato T. (2005). The Eysenck Personality Questionnaire Brief Version: Factor Structure and Reliability. The Journal of Psychology, 139(6), 545-552.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
КОРЕКЦІЯ МІКРОБІОМУ КИШКІВНИКА ЗАДЛЯ КОНТРОЛЮ ПЕРЕБІГУ АУТОІМУННИХ ХОЛЕСТАТИЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ
20.06.2023 13:24
ORAL HYGIENE AS A MEANS OF PRIMARY PROPHYLACSIS OF ORAL AND SOMATIC DESEASES
19.06.2023 19:16
ОПТИМІЗАЦІЯ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ НА ПЕЧІНКОВО-НИРКОВУ НЕДОСТАТНІСТЬ
17.06.2023 20:06
ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ОЦІНКА ВПЛИВУ МІНЕРАЛЬНОЇ ЛІКУВАЛЬНО-СТОЛОВОЇ ВОДИ «ПОЛЯНА КВАСОВА 3» НА ГОМЕОСТАТИЧНІ ПАРАМЕТРИ ЩУРІВ З МОДЕЛЛЮ МЕТАБОЛІЧНОГО СИНДРОМУ
16.06.2023 14:33
ОБГРУНТУВАННЯ РЕАБІЛІТАЦІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ З ЛЕГКОЮ БОЙОВОЮ КОНТУЗІОННОЮ ТРАВМОЮ ТА ПРОЯВАМИ ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
16.06.2023 10:14
ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ЗАПАЛЬНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ЛІМФОГЛОТКОВОГО КІЛЬЦЯ В ДИТЯЧОМУ ВІЦІ
16.06.2023 00:05
КЛІНІЧНА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ДЕВІТАЛІЗУЮЧИХ ПАСТ ПРИ ЛІКУВАННІ ПУЛЬПІТУ
09.06.2023 18:12
INDICATORS OF THE QUALITY OF LIFE ON THE BACKGROUND OF TREATMENT IN PATIENTS WITH HYPERTENSION AND GOUT
08.06.2023 10:56




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.198 сек. / Mysql: 1599 (0.152 сек.)