Вступ. Лікування зубів у дітей є не лише комплексом визначених маніпуляцій, а й психологічною проблемою. Зростання частоти та важкостi перебігу карієсу зубів і його ускладнень у дітей можуть бути обумовлені недостатньою адаптацією дитини до тривалого впливу ендо- та екзогенних стресових факторiв [1, 2, 3]. В реаліях російсько-української війни лікарі-стоматологи дитячі усвідомили, що тепер діти як ніколи потребують підтримки психологічної стійкості, мотивації до проведення стоматологічного лікування.
Мета дослідження: оцінити показники медико-психологічного статусу в дітей з позицій емоційного стану, стійкості дітей до стресу, виявити психологічні особливості особистості в реаліях російсько-української війни та обгрунтувати доцільність проведення психотерапевтичних заходів на стоматологічному прийомі.
Матеріал та методи дослідження. Проведено обстеження 83 дітей віком 6-9 років, серед яких 56 дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб, які перебували на лікуванні у відділенні дитячої стоматології. Медико-психологічне обстеження дітей проведено за методиками Ч.Д. Спілбергера (оцінка показників реактивної тривожності - РТ) [4], рівень особистісної тривожності (ОТ) та стану емоційної лабільності - за опитувальником Г. Айзенка (дитячий варіант) [5].
Результати. Психологічні особливості особистості відіграють важливу роль як в механізмах реалізації стресу, так і в формуванні стрес-резистентності. У результаті дослідження з використанням методики Ч.Д. Спілбергера, яка була адаптована, модифікована та стандартизована Ханіним та відома як шкала реактивної й особистісної тривожності Спілбергера-Ханіна, нами встановлено, що у дітей 9-річного віку рівні РТ і ОТ були нижчими, ніж у дітей 6-річного віку, проте ці відмінності не були вірогідними. У дітей 6-річного віку показник ОТ відповідав високому рівню (45 і більше балів) і корелював з тривалістю захворювання (r=0,388; р<0,05). Аналіз теста-опитувальника Айзенка Г. показав найбільш поширений психологічний тип особистості - інтравертований. Прояви екстра-інтраверсії при лікуванні хронічного ускладненого карієсу залежали від тривалості патологічного процесу та кратності загострень (r=-0,422; р<0,05), що свідчить про стрес-індуковане збільшення даного показника.
При підготовці маленького пацієнта до лікувальних заходів враховували її психічний стан: психоемоційне напруження, яке є основною причиною зниження порогу відчуття болю; підвищення захисної реакції організму на тактильне та больове подразнення. Перед проведенням стоматологічного обстеження та лікарського втручання нами було проведено психокорегуючі заходи (бесіди, психологічну підтримку, огляд та годівля акваріумних рибок, перегляд улюблених мультфільмів на екрані монітора комп’ютера, ін.). Проведена психологічна підготовка дитини дозволила забезпечити не тільки ефективне лікування, але й попередити розвиток місцевих та загальних реакцій. В результаті проведення психокорегуючих заходів кількість дітей, в яких показник ОТ характеризувався як високий, знизилась на 10,84 % за рахунок збільшення відсотка дітей із середнім та низьким рівнем цього показника. Прояви емоцiйної лабільностi в процесі психотерапевтичних прийомів зменшились і досягли рiвня здорових дітей (12,43±0,92).
Висновок. Психотерапевтичні заходи з урахуванням психофізіологічних реакцій маленьких пацієнтів дозволяє нормалізувати емоційний стан дитини, покращити показники медико-психологічного статусу, зокрема, стійкості дітей до стресу на стоматологічному прийомі, що значною мірою покращує якість проведеного стоматологічного лікування.
Ключові слова: діти, стоматологічне обстеження, стресові фактори, психотерапевтичні заходи, психокорекція.
Список використаних джерел
1.Khomenko L.O, Lieus P.A, Ostapko O.I, Sorochenko H.V. (2016). Determining the significance of risk indicators at different levels of dental caries intensity in school-aged children. Herald of social hygiene and health care organization of Ukraine, 2, 39-45.
2.Smoliar N.I, Stadnyk U.O, Dmyshko Kh.A, Lysak T.Iu. (2014). Intensity of dental caries in school-aged children with different levels of situational and personal anxiety. Dental news. Vol. 13: Matt. international science and practice conf. "Modern aspects of caries treatment and its complications in children." – Lviv, 94-95.
3.Tokareva N.M, Shamne A.V. (2013). Basics of age psychology: educational and methodological manual. - Kryvyi Rih, – 283 с.
4.Voloshyna V.V., Dolynska L.V., Stavytska S.O., Temruk O.V. (2005). Assessment of the level of personal anxiety (according to Ch. Spielberger). General psychology: Workshop. - K.: Caravella, 2005. - 280с. - С.145-146.
5.Sato T. (2005). The Eysenck Personality Questionnaire Brief Version: Factor Structure and Reliability. The Journal of Psychology, 139(6), 545-552.
|