В умовах теперішніх подій Україні особливе місце займають місцевоанестезуючі лікарські засоби, оскільки під час війни високий ступінь травматизації військових, великий відсоток травматичних ампутацій, осколкових поранень які потребують місцевого знеболення з метою уникнення больового шоку. Вивчення лікарських засобів, які впливають на аферентну іннервацію, знання особливостей їх хімічної структури і фармакологічної дії дасть можливість спеціалістам забезпечити адекватну і професійну допомогу при розладах нервової системи [1-2].
Метою роботи було опрацювання методик якісного та кількісного аналізу місцевоанестезуючих лікарських засобів.
Згідно хімічної поділяють класифікації місцеві анестетики на: 1) естери п-амінобензойної кислоти (прокаїну гідрохлорид); 2) похідні ацетаніліду (лідокаїн); 3) ариламіди піперидин карбонових кислоти (ультракаїн, бупівакаїн).
Естери п-амінобензойної кислоти. Новокаїн має широкий спектр терапевтичної дії та відносно незначну токсичність. Застосовують для інфільтраційної (0,25-0,5 % розчин), провідникової (1-2 % розчин) та спинномозкової анестезії [3].
Похідні ацетаніліду. Один із самих стійких анестезуючих препаратів, що не втрачає своїх властивостей під час кип'ятіння, при дії кислот і лугів – це лідокаїн. Анестезуючий ефект в 3-4 рази більший, ніж у новокаїну, але токсичність в два рази вища. Швидко всмоктується, повільно розкладається, діє довше, ніж новокаїн (до 60-120 хв.). Анестезія настає через 2-3 хвилини. Препарат має виражену антиаритмічну дію. Обережно використовують при недостатності серцево-судинної системи, хворобах печінки і нирок. Небажано поєднувати його з β-адреноблокаторами, так як при цьому можливий розвиток брадикардії, гіпотензії, бронхоспазму [1-3].
Ариламіди піперидинкарбонових кислот. Ультракаїн має токсичність в 1,5 разу більшу ніж новокаїн, але в 5 разів його сильніший. Анестезія настає через 0,5-2 хвилини і триває більше 60- 180 хвилин. При порівнянні з лідокаїном виявилось, що знеболюючий ефект 2% розчину артикаїну тривав 126 хвилин, а у 2% розчину лідокаїну він тривав усього 106 хвилин.
Бупівакаїн стабільний, може бути неодноразово стерилізований. Не дивлячись на високу токсичність, вважається одним із найбільш безпечних місцевих анестетиків. На відміну від новокаїну, який розщеплюється в крові псевдохолінестеразою сироватки, метаболізує в печінці. Анестезуюча активність бупівакаїну в 6-16 разів вище новокаїну, але він в 7-8 разів більш токсичний [3].
Для дослідження використовували субстанції лікарських речовин та лікарські форми промислового виробництва, що впливають на аферентну іннервацію. Проведено якісний та кількісний аналіз лікарських форм промислового виробництва з використанням хімічних та фізико-хімічних методів аналізу.
Список використаних джерел:
1.Яценко І.В. Проблеми вибору місцевої анестезії та знеболювального препарату при оперативних втручаннях в порожнини рота у сучасних умовах /
2.В. Яценко, О.О. Розколупа, Л.М. Саяпіна, В.М. Гаврильєв //Український стоматологічний альманах,. – 2001. – №1 (2) – С. 27-29.
3.Гумецкий Р. Сучасні засоби місцевої анестезії в стоматології. /Р. Гумецкий, М.Угрин// – Львів, Галдент, 1998. – 160 с.
4. Andren S.S. Ambulatory anesthesia. An injury, study of patient satisfaction andtherapeutic quality / S.S. Andren // Ugeskr.Laeger. – 2012. – Vol. 155, № 36. – P.2803-2806.
|