У 2022 році через обмежену кількість електроенергії більшість українців повернулися до надійного та перевіреного способу опалення приміщень. Через це, питання з видобутком та зберіганням природного газу стало ще більш актуальним для країни.
На сьогоднішній день більшу частину запасів газу широко використовують в хімічній промисловості як вихідну речовину, пальне для опалення будинків, паливо для транспортних засобів та для роботи газових приладів.
За останніми даними Україна належить до енергодефіцитних країн. Вона здатна задовільнити свої потреби за рахунок власного виробництва менше ніж на 50%.
Проаналізувавши дані, які подані на офіційному сайті статистики України, можна помітити певну динаміку змін у видобуванні природного газу за останні декілька років. Одним з найродючіших років став 2018. Кількість газу, яку змогли отримати становила 20,9 млрд. куб. м.. Менш вдалими були всі наступні роки. В 2019 році показник сягнув відмітки 20,6; а в 2020 – 20,2 млрд. куб. м.. В 2021 році кількість газу пішла на спад та становила 19,8 млрд. куб. м..
За даними АМКУ у 2020 р. в Україні загалом спожито близько 30 млрд м3 природного газу, з якого на власний видобуток припадає лише 35%, решта – імпортується [2]. Слід зазначити, що споживання побутовими споживачами природного газу становить у 2021 р. 27% від валового обсягу спожитого природного газу в Україні.
На даний момент Україна не має змоги закрити всі свої потреби власним виробництвом газу, тому користується імпортом природного газу з Європи. Всі попередні роки ми активно користувалися європейським газом, а на протязі 2022 року сталося різке скорочення імпорту, яке безпосередньо пов`язане з війною. Споживання природного газу на фоні повномасштабного вторгнення скоротилося на 30-50 % в деяких місяцях. Видобуток в межах країни та наявні запаси у сховищах майже повністю покривали необхідні обсяги газу, через що імпорт був неактуальним. Але вирішальним фактором стала ціна, яка в Європі значно перевищувала ціни в Україні, через що імпорт пішов на спад.
Отже, ми можемо зробити висновок, що Україна на даний момент не може повністю самостійно покривати свої потреби у газі, через недостатню кількість природніх ресурсів. Для збільшення обсягів виробництва природного газу нашій країні потрібно розвивати та інвестувати сферу видобутку газу, залучати нових спеціалістів та покращувати умови праці.
Список використаних джерел
1. Проблеми розвитку ринку природного газу в Україні. Галина Пущак. http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789
2. Аналіз ринку природного газу. https://www.google.com/url?esrc=s&q=&rct=j&sa=U&url
3. Природний газ. Склад та властивості. https://skat-trade.com/publikaci%D1%97/prirodnyi-gaz-sklad-vlastivosti-ta-proces-vydobuvannya/
|