Анотація. У статті наведено результати клініко-фармацевтичного аналізу зареєстрованих в Україні лікарських засобів для лікування туберкульозу. Дослідження фармацевтичного ринку здійснено за такими напрямками, як асортимент діючих речовин та лікарських форм, структура ринку країн-імпортерів та вітчизняних компаній-виробників протитуберкульозних препаратів.
Ключові слова: фармацевтичний ринок, туберкульоз, протитуберкульозні препарати, асортимент.
Abstract. The article presents the results of the clinical and pharmaceutical analysis of medicines registered in Ukraine for the treatment of tuberculosis. The research on the pharmaceutical market was carried out in such areas as the assortment of active substances and dosage forms, the market structure of importing countries, and domestic companies producing anti-tuberculosis drugs.
Key words: pharmaceutical market, tuberculosis, anti-tuberculosis drugs, assortment.
У структурі поширеності інфекційних хвороб туберкульоз займає провідне місце і є вкрай серйозною світовою проблемою охорони здоров’я, згідно з даними ВОOЗ майже третина населення світу інфікована Mycobacterium tuberculosis [6]. Проблема туберкульозу актуальна у зв’язку з поширеністю та важкістю перебігу, що обумовлює часту інвалідизацію і порівняно високу летальність [8].
Не дивлячись на поліпшення якості медичної допомоги, захворюваність на туберкульоз продовжує постійно зростати навіть у розвинених країнах світу. Для забезпечення ефективного та безпечного лікування медичні працівники використовують комбінації різних протитуберкульозних препаратів, які можуть викликати у хворих серйозні побічні реакції [1]. Саме тому, важливим є своєчасне і оптимальне забезпечення хворих на туберкульоз якісними і ефективними лікарськими засобами [7]. Все це свідчить про необхідність дослідження асортименту протитуберкульозних препаратів, представлених на фармацевтичному ринку України.
Метою роботи є аналіз вітчизняного фармацевтичного ринку лікарських засобів для лікування туберкульозу з урахуванням усіх форм випуску та виробників.
Матеріали та методи дослідження
Для досягнення поставленої мети здійснено клініко-фармацевтичний аналіз зареєстрованих в Україні протитуберкульозних лікарських засобів. Аналіз асортименту препаратів проведено згідно з Державним реєстром лікарських засобів України та класифікаційною системою АТС (Anatomical Therapeutic Chemical), які було проаналізовано за наступною схемою: склад, лікарська форма, виробник, показання для застосування, особливості застосування тощо. В якості інформаційних джерел використано Державний реєстр лікарських засобів України [2], Державний формуляр лікарських засобів 14 випуск, розміщений на сайті Державного експертного центру МОЗ України [3, 5], довідник лікарських препаратів Компендіум [4], електронні бази даних, тощо. Об’єктами дослідження стали засоби, що належать до групи «J04A – протитуберкульозні засоби». Для опрацювання матеріалу використано логічний, системно-аналітичний та порівняльний методи аналізу.
Результати дослідження та обговорення
За результатами пошукового запиту згідно з АТС-класифікацією за кодом J04A – протитуберкульозні препарати, було встановлено, що станом на грудень 2022 року в Україні зареєстровано та представлено на фармацевтичному ринку 79 найменувань лікарських засобів цієї фармакологічної групи. Серед них більшу частину препаратів (54,43%) становлять закордонні лікарські засоби, вітчизняні представлені 36 найменуваннями, що складає 45,57%. За результатами досліджень країн-виробників протитуберкульозних препаратів встановлено, що на український фармацевтичний ринок лікарські засоби закордонного виробництва постачаються з 7 країн. Основними країнами-імпортерами препаратів для лікування туберкульозу є Індія, Велика Британія та Нідерланди. Розподіл по країнах виробниках наведено на рис. 1.
Рис. 1. Розподіл протитуберкульозних ЛЗ за країною-виробником
Відповідно до одержаних результатів номенклатуру вітчизняних протитуберкульозних препаратів забезпечують 8 виробників, серед яких провідними є ПАТ «Київмедпрепарат», ПрАТ «Технолог», а також ПрАТ «Дарниця» та ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» (рис.2).
Рис. 2. Розподіл за кількістю пропозицій протитуберкульозних засобів вітчизняними фірмами-виробниками
Аналіз розподілу протитуберкульозних засобів за лікарськими формами на українському ринку показав, що препарати досліджуваного сегмента випускаються у вигляді різних лікарських форм (рис. 3), що дозволяє застосовувати їх для різних категорій населення, при гострих та хронічних станах. Зокрема, пероральні форми, представлені таблетками (41,77%), що складають більшість, капсулами (18,99%), гранулами кишковорозчинними (3,80 %), сиропами (1,27 %) та порошками для оральних розчинів (1,27%) . Лікарські форми для парентерального застосування, а саме розчини для ін’єкцій становлять 10,13%. До цієї групи можна також віднести порошки для розчину для ін’єкцій (17,72%), концентрат для розчину для ін’єкцій ( 1,27%) та ліофілізат для розчину для ін’єкцій ( 3,80%).
Рис. 3. Розподіл протитуберкульозних ЛЗ за лікарськими формами
Огляд фармацевтичного ринку свідчить, що більшість препаратів, які застосовуються для лікування туберкульозу, за складом є монокомпонентними – 67 торгових найменування (84,81 %), відповідно комбіновані препарати становлять 15,19 % (рис. 4).
Рис. 4. Розподіл препаратів, які застосовуються для лікування туберкульозу, зареєстрованих в Україні за складом
Розподіл протитуберкульозних препаратів групи «J04A – протитуберкульозні засоби » за діючими речовинами представлений на рисунку 5.
Рис. 5. Розподіл протитуберкульозних препаратів групи «J04A – протитуберкульозні засоби » за діючими речовинами
Висновки. За результатами аналізу асортименту зареєстрованих в Україні лікарських препаратів групи «J04A – протитуберкульозні засоби» за АТС-класифікацією, країною-виробником, кількістю компонентів і видом лікарської форми, встановлено, що: зареєстровано 79 найменувань лікарських засобів, з яких 54,43% становлять закордонні лікарські засоби. Препарати закордонного виробництва постачаються з 7 країн світу, основними країнами-імпортерами цих препаратів є Індія, Велика Британія та Нідерланди. Номенклатуру вітчизняних протитуберкульозних препаратів забезпечують 8 виробників, серед яких провідними є ПАТ «Київмедпрепарат», ПрАТ «Технолог», а також ПрАТ «Дарниця» та ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод». Препарати представлені в твердих (таблетки, капсули, гранули кишковорозчинні) та рідких (розчини для ін’єкцій, концентрати для розчину для ін’єкцій, ліофілізати) лікарських формах, при цьому більшість у даній групі складають таблетки (41,77%). Асортимент сформований в основному монокомпонентними препаратами (84,81 %), спостерігається дефіцит комбінованих лікарських засобів, що свідчить про доцільність розширення номенклатури комбінованих засобів з метою оптимізації фармакотерапії пацієнтів з туберкульозом, шляхом налагодження вітчизняного виробництва.
Список використаних джерел:
1.http://ftiziatr.org.ua/ftiziatrorgua/docsis/den-1--sesiya-6---protituberkulozni-preparati.pdf
2.Державний реєстр лікарських засобів [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.drlz.com.ua
3.Державний формуляр лікарських засобів України 14 випуск [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0
%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/dn_1011_13.06.2022_dod.pdf
4.Довідник лікарських препаратів Компендіум. [Електронний ресурс]. – Режим доступа : https://compendium.com.ua/uk/
5.Наказ МОЗ України від 13.06.2022 № 1011 «Про затвердження чотирнадцятого випуску Державного формуляра лікарських засобів та забезпечення його доступності»
6.Туберкульоз в Україні. Аналітично-статистичний довідник за 2019 рік https://www.phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/TB_surveillance_statistical-information_2019_dovidnyk.pdf
7.Туберкульоз. Клінічна настанова, заснована на доказових даних. Державний експертний центр МОЗ України. 2021. 444 с. https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2021/11/2021_11_18_kn_tuberkuloz.pdf
8.Фещенко Ю.І., Тодоріко Л.Д., Кужко М.М., Гуменюк М.І. Патоморфоз туберкульозу реалії сьогодення, хіміорезистентність як ознака прогресування. Укр. пульмонол. журн. 2018. № 2. С. 6 10
|