Актуальність. На догоспітальному етапі при обмеженні функції дихання та погрожуючих життю станах, використовують різні способи для забезпечення прохідності верхніх дихальних шляхів: серцево-легеневу реанімацію, непрямий масаж серця, прийом Сафара. Якщо прохідність дихальних шляхів відновити не вдалося, необхідно провести інтубацію трахеї. Проведення інтубації трахеї у людей з надлишковою вагою може викликати труднощі, що іноді погрожуватиме стану хворого.
Мета. Проаналізувати проведення інтубації трахеї у людей з надлишковою вагою.
Матеріали і методи. Зарубіжні літературні джерела, що містять результати досліджень на дану тему.
Результати. Рівень надлишкової ваги та ожиріння оцінюють за допомогою індексу маси тіла, але оцінювання є приблизним та орієнтовним. За інформацією ВООЗ діагноз «надлишкова вага» використовується у таких випадках: ІМТ ≥ 25 – надлишкова вага; ІМТ ≥ 30 – ожиріння. Проблема надлишкової ваги гостро стоїть у всьому світі: близько 650 млн людей живуть з ожирінням понад 1,9 мільярда мають зайву вагу. В Україні показник людей, які страждають на ожиріння сягає 22,1% всього населення.
За даними дослідження Seattle Medic One в медичному центрі травматології Harborview, яке спостерігало за пацієнтами в віці >15 років протягом 4-х років, яким була зроблена інтубація трахеї на догоспітальному рівні. Дані дослідження вилучені з бази даних догоспітального управління дихальними шляхами та медичних нотаток лікарні, враховуючи демографічні показники , кількість успішних та неуспішних проведень інтубації трахеї відносно маси тіла. Труднощі у проведенні інтубації трахеї вважалася кількість спроб більше 4, тому була необхідність використання альтернативного метода забезпечення дихальних шляхів. З 80501 досліджуваних протягом 4-ох років було використано 4114 спроб проведення інтубації трахеї, 823 людини відповідали нормальному значенню ваги (ІМТ<25). Загальний показник успішності проведення інтубації трахеї склав 93,2% , 6,8% з них відповідали складному проведенню інтубації трахеї. Не було зазначено співвідношення між тяжким проведенням інтубації трахеї та віком людини, статтю та медичним діагнозом(травма чи не травма). Порівняно з людьми,які мали нормальну вагу(ІМТ<25), пацієнти з ожиріння ІІІ ступеня (ІМТ>40) мали труднощі з проведенням інтубації трахеї-відношення шансів дорівнювало 3,68 (тобто співвідношення ожиріння ІІІ ступеня до труднощів проведення інтубації трахеї), а у пацієнтів з ожирінням І/ІІ ступеню (ІМТ> 30) не мали таких труднощів відносно групи вище (відношення шансів 0,98).
Висновки.За результатами дослідження можна зробити такі висновки: труднощі в проведенні інтубації трахеї спостерігаємо у пацієнтів з високим рівнем ожиріння, але у пацієнтів з меньшим рівнем ожиріння не виявилося таких труднощів. Тому потрібно заздалегідь вирішувати питання проведення інтубації трахеї з використанням альтернативних методів забезпечення прохідности дихальних шляхів.
Список використаних джерел:
1.https://www.who.int/ua
2.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21346165/
3.https://www.msdmanuals.com/uk/professional/critical-care-medicine/respiratory-arrest/tracheal-intubation
4.http://amnu.gov.ua/problema-ozhyrinnya-v-suchasnomu-sviti/
5.https://life.pravda.com.ua/society/2016/04/1/210419/
________________________________________________
Науковий керівник: Кучеренко Богдан Юрійович, асистент, Харківський національний медичний університет
|