Війна кардинально трансформувала наше щоденне життя. Виклики, перед якими постало українське суспільство змінили наші життєві пріоритети, цінності та уявлення про світ. Нові культурні сенси та практики наразі спрямовані на єднання та взаєморозуміння українського соціуму, створення нових культурних продуктів про збройну агресію російської федерації проти України. Водночас, війна суттєво вплинула на діяльність митців та культурних інституцій, які змушені були згорнути або й зовсім припинили свою діяльність через обмеження фінансових ресурсів, які об'єктивно спрямовуються на підтримку Збройних Сил України. Враховуючи це, Український культурний фонд започаткував нову програму «Відновлення культурно-мистецької діяльності». Метою програми є підтримати відновлення культурно-мистецької діяльності митців та інституцій сфери культури України, сприяти створенню нових культурно-мистецьких проєктів, як унікальних “інструментів”, завдяки яким українське суспільство здатне не лише максимально застосувати культуротворчий потенціал під час війни, але й стати основою повоєнної відбудови держави.
Практико-орієнтований характер хореографічної освіти обумовлює той факт, що пріоритетом у процесі підготовки майбутніх педагогів-хореографів, поряд із теоретичним навчанням, залишається професійно-практичне становлення в галузі хореографічного мистецтва, яке реалізується в різних формах виробничого навчання (практичних, індивідуальних занять, семінарів, майстер-класів, конкурсів, концертних заходів) і спрямовується на оволодіння студентами комплексом фахових умінь та навичок (виконавських, педагогічних, балетмейстерських).
Культурно-освітня діяльність та концертне виконавство є важливою частиною творчого життя митця, вона завершує довгий етап репетиційних та навчально-методичних занять в професійній підготовці. Освітня програма «Хореографія» [4] підготовки здобувачів у ХНПУ імені Г.С.Сковороди, складена у відповідності зі Стандартом вищої освіти зі спеціальності 024 «Хореографія», напряму «Культура і мистецтво», акцентує увагу на підготовці здобувачів до участі в культурно-освітніх, концертних заходах різного рівня: міського, регіонального, всеукраїнського, міжнародного як важливої фахової компетенції, яка відповідає прогнозованому результату навчання – вдосконалення виконавських навичок майбутніх фахівців.
Культурно-освітні проекти, в яких беруть участь здобувачі спеціальності «Хореографія» розроблені відповідно Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про вищу освіту», Концепції «Нова українська школа», чинних нормативних документів у галузі освіти, культури та мистецтва.
Кафедра хореографії тісно співпрацює з Національною хореографічною спілкою України, її Харківським та Херсонським осередками і бере активну участь у різноманітних культурно-освітніх проектах. Пріоритетним напрямом діяльності цих організацій є збереження та популяризація народного хореографічного мистецтва України, залучення широких верств населення до культурної спадщини українського народу.
Культурно-освітній проект «Всеукраїнський конкурс народної хореографії імені Павла Вірського», який проводиться один раз на три роки, є наймасштабнішим на сьогодні в Україні [3]. Більше ніж 300 кращих творчих колективів взяли участь у фінальному турі в жовтні 2021 року, серед яких і наш колектив Народний ансамбль народного танцю «Зорицвіт», керівники Ольга Лиманська та Каріне Редько.
Згідно плану роботи з Національною хореографічною спілкою України, «Зорицвіт» взяв участь у таких культурно-освітніх проектах як «Толока», «Зеленсвіт», «Зимовий сонцеворот» метою яких є відродження, розвиток, популяризація та збереження народного танцювального та фольклорного мистецтва України; підтримка і розвиток творчих здібностей дітей та молоді; виховання дітей та підлітків в дусі вшанування і збереження українських традицій та поваги до культурних надбань українського народу. НАНТ «Зорицвіт» представив хореографічні композиції, створені на основі фольклору Слобожанщини.
Харківський осередок Національної хореографічної спілки України став ініціатором проведення культурно-освітнього заходу «Концерт-вітання захисникам України» (2023 р.), в якому взяли участь кращі колективи Харківщини, серед них «Зорицвіт».
Культурно-освітні проекти «Гопак. Фест» [7] та Міжнародний фестиваль- марафон української культури «Мистецька сотня» передбачають такі завдання:
-ознайомлення світової спільноти зі здобутками українського мистецтва, як невід’ємною складовою світового єдиного культурного простору. Пропаганда і популяризація традиційної, класичної та сучасної української культури. Розширення міжнародних культурних зв’язків українських митців та творчих колективів.
-Сприяння у збереженні здобутків українського мистецтва, проведення заходів для об’єднання, допомоги і підтримки діячів культури та творчих колективів України в умовах війни. Реалізація благодійних програм для підтримки українців, що постраждали від бойових дій.
-Сприяння формуванню у світі іміджу України, як перспективної сучасної європейської країни зі славетним історичним минулим. Країни, народ якої сьогодні, не шкодуючи життя захищає цивілізований світ від російської навали.
-Здійснення освітніх та просвітніх програм в галузі культури із залученням визнаних фахівців і діячів культури та мистецтва України, української діаспори та міжнародної мистецької спільноти.
-Проведення заходів для підтримки засобами культури та мистецтва морального духу та заходів для сприяння психологічній та соціальній адаптації українців під час війни.
В рамках проекту «Гопак.Фест» здобувачі вищої освіти взяли участь у майстер-класі зі слобожанського танцю, проведений членом журі, Заслуженим працівником культури Кариною Островською.
Продовженням проекту «Гопак. Фест» став міжнародний фестиваль «Танець. Net», під час якого здобувачі вищої освіти мали змогу поспілкуватись з представниками української діаспори зі всього світу та отримати інформацію про досвід фахівців з організації творчих колективів.
«International Art Center «All Stars» спільно з Херсонським обласним осередоком Національної хореографічної спілки України започаткувала низку мистецьких фестивалів конкурсів у рамках культурно-освітнього проекту «Ми з України», в яких у 2023 р. взяв участь Народний ансамбль бального танцю ХНПУ імені Г.С.Сковороди: «Зірки кохання» та «Жінок оспівую красу».
Всеукраїнський благодійний фонд «Злагода» та «Злагодафест» за підтримки Уряду Республіки Болгарія, Міністерства освіти і науки, Міністерства культури Республіки Болгарія в рамках благодійного культурно-освітнього проекту «Підтримай Україну» започаткували низку заходів, в яких взяв участь НАНТ «Зорицвіт», це «Весняне сузір'я», «Перлини Дніпра», «Різдвяна зірка», «Зірки Хортиці», «Zlagoda Gold Star» та ін. [1].
З початку війни благодійний фонд «Злагода» долучився до допомоги військовим, біженцям, сім'ям загиблих і всі учасники заходів своїми благодійними внесками допомагають наблизити нашу Перемогу.
Здобувачі вищої освіти протягом 2021-2023 рр. взяли участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі «STELLA FUTURA – AUTUNNO», Міжнародному фестивалі «Територія Па», мета яких – популязирація мистецтва танцю, розвиток дитячої та молодіжної творчості, підтримка талановитої молоді.
Благодійний фонд підтримки талановитих людей та молоді «Жар-Птиця» спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України та Харківською державною академією культури проводить низку міжнародних фестивалів-конкурсів мистецтв, у яких активну участь бере Народний ансамбль бального танцю ХНПУ імені Г.С.Сковороди, зокрема: «Буду жити в Україні», «Dance song fest» тощо. Метою фестивалю-конкурсу є допомога у зборі коштів для наших захисників, сприяння становленню та розвитку національної культури і духовності дітей та молоді, формування творчого потенціалу підростаючого покоління, популяризація мистецтва, сприяння розвитку сучасних напрямів та жанрів.
Міжнародний фестивальний центр «WAF та ART WORLD FESTIVALS» започаткував міжнародний проект (Словенія – Україна), рамках якого у 2023 році Народний ансамбль бального танцю ХНПУ імені Г.С.Сковороди взяв участь у Міжнародному конкурсі «Європейська весна». Мета конкурсу: виявлення та підтримка талановитої молоді; естетичне виховання пiдростаючого поколiння; відродження, збереження та розвиток національних культур та традицій; фінансова підтримка громадянам, які постраждали під час війни, підтримка ЗСУ
Участь творчих колктивів кафедри хореографії у концертному заході в рамках Всеукраїнської стратегічної сесії «Освіта України – 30. Національний технопарк з підвищення якості освіти».
Враховуючи освітній проект «Виховний простір Харківщини: вектори розвитку (2019-2021 рр.)» [2], спрямований на реалізацію завдань виховання юного покоління українців на засадах гуманізму, дитиноцентризму, педагогіки партнерства, об’єднання зусиль педагогічної спільноти, батьків і громадськості у вирішенні завдань виховання підростаючого покоління, використання наявного ефективного досвіду закладів освіти усіх типів і окремих педагогів, забезпечення неперервності й наступності виховного процесу в усіх освітніх ланках Харківської області (від дошкільної до вищої).
Здобувачі вищої освіти спеціальності Хореографія взяли участь у культурно-освітніх заходах: «З Мрією про Україну» (Муніципальний центр культури та аматорського мистецтва); урочистий концерт кращих колективів Харківщини до міжнародного дня танцю; ювілейний концерт освітнього закладу «Обдарованість», Святковій ході в рамках святкування Дня захисту дітей, Святковій ході – карнавал «Харків – місто знань».
Культурно-освітня програма «Перлини Слобожанщини» [8], ініціатором і головним реалізатором якої є БО «Благодійний фонд «Харків з тобою».
Мета програми – популяризація матеріальної та нематеріальної культурної спадщини Слобожанщини серед самих слобожан, а також у всій Україні через проведення низки всеукраїнських фестивалів. Організатори вважають, що ознайомлення з культурною спадщиною Слобожанщини, її «перлинами», має стати поштовхом для подальшого знайомства з нашою місцевістю, розвитку туристичної сфери, а також має показати інвестиційну привабливість Харківщини.
В рамках цього проекту творчі колективи кафедри хореографії взяли участь у:
-фестивалю мистецтв Слобожанщини «З Мрією до святого Миколая»;
-фестивалі танцю «Українські викрутаси»;
-фестиваль «Українська вишиванка» (до дня вишиванки);
-фестиваль «Масляна у Харкові»;
-урочистостях з нагоди 30-річчя незалежності України;
-урочистий концерт до дня Соборності України;
-фестивалі танцю «Квіти Зимцерли».
Згідно із Стратегією розвитку Харківської області на період 2021-2027 рр. [5], важливими векторами культурно-освітньої діяльності є: підтримка культури, аматорського мистецтва та спорту, в тому числі для людей з обмеженими можливостями; забезпечення міжнародного співробітництва у сфері молодіжної політики, культури та спорту.
Здобувачі вищої освіти взяли участь у таких проектах:
«Бал Патріотів» - проєкт організований Громадською організацією “Всеукраїнське студентське братство «Еліта Нації» спільно з обласною державною адміністрацією, у якому взяли участь народний ансамбль бального танцю ХНПУ імені Г.С.Сковороди. Метою благодійного проєкту став збір коштів на створення інтернет-платформи «Небайдужі» та на адресну допомогу дітям загиблих воїнів АТО, а також сприяння фізичної допомоги літнім людям, людям із інвалідністю тощо.
«Харківський вальс» - єдиний в Україні фестиваль з бальних танців, який проводиться під відкритим небом і з великою кількістю глядачів, з показовими виступами кращіх колективів Харкова та Харківської області. В рамках цього проекту було встановлено рекорд України з одночасно танцюючими вальс парами.
Творчі колективи кафедри хореографії є народними аматорськими колективами профспілок України. У рамках співпраці з Харківською обласною організацією профспілки працівників освіти і науки України здобувачі вищої освіти спеціальності хореографія неодноразово брали участь у різноманітних культурно-мистецьких проектах, серед них: урочистості до «Дня працівників освіти», «Співучі тераси» (м. Красний кут), заходах до Міжнародного Дня людей похилого віку та Дня ветеранів. Кафедра хореографії тісно співпрацює з Українською федерацію спортивного танцю, Харківською міською федерацією спортивного танцю, об'єднанням громадських організацій з розвитку спортивних танців «Все буде Україна».
Згідно Стратегії розвитку фізичної культури і спорту до 2028 року [6] одним із ключових завдань є створення умов для формування фізичного і ментального здоров’я населення та підвищення іміджу України в світі, в тому числі – шляхом реалізації людського потенціалу нації, тому у рамках співпраці з Українською федерацію спортивного танцю кафедра хореографії проводить щорічний Чемпіонат України зі спортивних бальних танців серед закладів вищої освіти. Здобувачі кафедри хореографії беруть активну участь у цих спортивних змаганнях та демонструють високий рівень професійної майстерності, стають переможцями та призерами.
У 2022 р. Валківською Міською Радою, Всеукраїнським танцювальним союзом, благодійним фондом «Велич Батьківщини» проведено Фестиваль хореографічного мистецтва «Велика країна 2022». У заході взяли участь здобувачі та викладачі кафедри хореографії, у складі сіддівського корпусу.
Отже, участь здобувачів вищої освіти в культурно-освітніх проектах має велике значення для розвитку їх загальної культури; вдосконалення професійних здібностей та навичок; підвищення пріоритету вчительської професії; популяризації вітчизняної хореографічної освіти та підвищенню авторитету кафедри хореографії та Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.
Список використаних джерел:
1.БО Благодійний фонд «Злагода». URL: https://zlagodafest.org/
2.Виховний простір Харківщини: вектори розвитку (2019-2021 рр.). URL: https://edu-post-diploma.kharkov.ua/?news
3.Національна хореографічна спілка України. URL: https://www.facebook.com/ukrdanceunion/?locale=uk_UA
4.Освітня програма «Хореографія». URL: http://smc.hnpu.edu.ua/node/41
5.Стратегія розвитку Харківської області на період 2021-2027 рр. URL: https://kharkivoda.gov.ua/oblasna-derzhavna-administratsiya/struktura-administratsiyi/strukturni-pidrozdili/717/102538
6.Стратегії розвитку фізичної культури і спорту до 2028 року. URL: https://mizhiria-osvita.gov.ua/uploads/1-1.pdf
7.Фестиваль українського народного танцю «Гопакфест». URL: http://www.hopakfest.com/
8.Фестиваль «Перлини Слобожанщини. URL: https://www.cultura.kh.ua/uk/news/6412-festival-perlini-slobozhanschini
|