Прогресуюче зростання митних ризиків, зумовлене наслідками війни в Україні призводить до зниження експорту та імпорту продовольчих товарів та становить загрозу продовольчій безпеці України та світу загалом. З метою дослідження актуальних проблем митного контролю та пошуку оптимальних шляхів їх розв’язання, ризики митного контролю у сфері продовольчої безпеки варто згрупувати за певними напрямами, відповідно до найважливіших проблем, що потребують розв’язання на сьогодні, а саме як ризики організаційного напряму, ризики суб’єктів агропромислового комплексу (АПК) та ризики міжнародного напряму [1]. Негативний вплив ризиків митного контролю на забезпечення продовольчої безпеки демонструє тісний взаємозв’язок між ймовірними ризиками, що мають місце у митній діяльності з найбільшою частотою, та станом продовольчої безпеки у розрізі її складових. Зокрема на фізичну доступність продовольчих товарів матиме негативний вплив ускладнення митних формальностей при експорті та імпорті. Причиною зниження експорту та імпорту продовольчих товарів, або затримок при перетині кордону можуть стати несвоєчасна оплата митної заборгованості, попередній перетин кордону забороненими, неякісними, шкідливими товарами, розходження маршруту продовольчих товарів з транспортними документами, неякісна підготовка документів, про митну вартість товарів та розходження в митній класифікації товарів. Щодо впливу митних ризиків на економічну доступність продовольчих товарів, як складової продовольчої безпеки, варто відмітити ймовірність зростання втрат часу під часу під час проходження митного контролю, що негативно відображаються не лише на якості і безпечності харчових продуктів, але призводять до додаткових витрат суб’єктів АПК і, таким чином, до зростання вартості продовольчого кошика. Особливої уваги при цьому потребують ризики, що призводять до втрат часу при перетині кордону, зокрема затримки при оформленні митних декларацій та розмитненні продовольчих вантажів, оскільки суб’єкти АПК перевозять товари, термін придатності яких є коротким порівняно із іншими видами товарів. Основну загрозу глобальній продовольчій безпеці становить ймовірність настання ризиків, що провокують блокування виходу компаній АПК на міжнародний ринок. Серед них варто виділити блокування міжнародних ланцюгів торгівлі, недосконалість митних інструментів для міжнародної співпраці, суперечливість положень окремих законодавчих актів, відсутність чіткої системи відповідальності за певні порушення законодавства, неузгодженість вітчизняного законодавства з митним законодавством інших країн, тощо.
Розв’язання проблем митного контролю потребує впровадження дієвих механізмів державного управління спрямованих на оптимізацію системи управління ризиками митного контролю суб’єктів АПК. У свою чергу суб’єкти АПК, як важливі учасники процесу формування продовольчої безпеки, у тісній співпраці з Державною митною службою повинні сприяти мінімізації ризиків митного контролю у частині дотримання митних формальностей при експорті та імпорті продовольчих товарів, доброчесності та уважності при створенні документів для підтвердження таких операцій, адаптації до складних процесів цифровізації документообігу, вивченні та врахуванні митного законодавства.
Список використаних джерел:
1. Подольчак Н. Ю., Стеців І. С. Удосконалення системи управління ризиками митного контролю суб’єктів АПК як напрям підвищення ефективності державного управління продовольчою безпекою. Інвестиції:практика та досвід. Випуск 7. 2023. С. 113-122. URL: https://www.nayka.com.ua/index.php/investplan/article/view/1333
|