Вступ. При метаболічних порушень, що супроводжуються артеріальною гіпертензії (АГ) та абдомінальним ожирінні (АТ) є інсулінорезистентність. Активація локальної та системної запальної відповіді, а також протромботичні зміни при АГ та АТ є основою для органних уражень, прогресування атеросклеротичного процесу та розвитку ускладнень.
Мета дослідження. Вивчення взаємозв'язку між маркерами запальної відповіді, показниками гемостазу та станом органів-мішеней у щурів в умовах експериментального моделювання метаболічного синдрому.
Материалы и методы. Проведено комплексну оцінку взаємозв'язку рівнів адипокінів, цитокінів та показників гемостазу зі станом органів-мішеней у 360 нелінійних білих щурах , які були поділено на 3 основні групи за віком: молоді (статевонезрілі), зрілі (статевозрілі) та старі (пострепродуктивного віку). В кожній групі в залежності від терміна моделювання МС виділили підгрупи: контрольна група (інтактні тварини); експериментальна група із моделюванням МС протягом 1 місяця (1 група); моделювання МС протягом 3-х місяців (2 група); моделювання МС протягом 6 місяців (3 група).
Статистичний аналіз проводився за допомогою пакету прикладних програм SPSS 17.0. Моделі лінійної регресії використовувались для визначення асоціацій між НЛІ та антропометричними показниками. P <0,05 вважали статистично значущим.
Результаты. У щурах з комбінацією АГ та АТ виявлено підвищення лептину та інтерлейкіну-6, зниження адипонектину та протромботичні зміни гемостазу порівняно з пацієнтами з ізольованими АГ, АТ та практично здоровими. У групі хворих з комбінацією АГ та АТ з більшою частотою виявлялися гіпертрофія лівого шлуночка та збільшення комплексу інтима-медіа сонних артерій порівняно з пацієнтами, які мали лише АГ та лише АТ. Виявлено позитивні лінійні кореляції індексу маси міокарда лівого шлуночка з концентрацією інтерлейкіну-6 та товщини комплексу інтима-медіа з рівнем інтерлейкіну-1β, негативний зв'язок цих показників з рівнями адипонектину та інгібітору активатора плазміногену 1 типу. Також співвідношення нейтрофілів і лімфоцитів (НЛІ) мають значення як маркери субклінічного запалення у щурів в умовах експериментального моделювання метаболічного синдрому.
Проведені дослідження показали наявність вірогідних статевих та вікових відмінностей значення НЛІ в контрольній (р=0,027 та р=0,048) і 1 групах (р=0,002 та р=0,006).
Висновки. При поєднанні АГ з АТ у молодому віці найчастіше виявляється субклінічне ураження органів-мішеней; встановлено більш високий вміст глюкози, загального холестерину, холестерину ліпопротеїнів низької щільності, тригліцеридів, лептину, інтерлейкіну-6, фібриногену, інгібітору активатора плазміногену 1 типу та інгібітору шляху тканинного фактора. Наявність певних особливостей значення НЛІ у інтактних щурів в залежності від віку та статі, що необхідно враховувати при розвиток ожиріння. Подальші дослідження необхідні для встановлення механізмів високого рівня НЛІ і оцінки його клінічної значущості як маркера субклінічного запалення.
Список використаних джерел:
1.Pecht T., Gutman-Tirosh A., Bashan N., Rudich A. Peripheral blood leucocyte subclasses as potential biomarkers of adipose tissue inflammation and obesity subphenotypes in humans. Obes Rev. 2020. Vol. 15. P. 322–337.
2. Боярінова М. А., Ротар О. П., Конраді А. О. Адіпокіни та кардіометаболічний синдром. Артеріальна гіпертензія. Том 2020, випуск 4 (72), С.422-432.
|