Під час обстеження дітей з гемолітичною хворобою новонароджених була встановлена залежність тяжкості перебігу захворювання від факторів ризику перинатальної патології у матерів.
Клініко-параклінічні особливості сучасного перебігу гемолітичної хвороби новонароджених у ранньому неонатальному періоді вивчені у 92 новонароджених. У 37 дітей хвороба була викликана несумісністю крові матері та плода за резус-конфліктом і у 55 новонароджених причиною захворювання була несумісність материнської та плодової крові за системою АВО.
Під час вагітності у всіх матерів обстежених дітей за бальною системою була проведена клінічна оцінка факторів ризику перинатальної патології.
Високий ступінь ризику перинатальної патології (понад 10 балів) спостерігали у 53,3% жінок, серед яких 59,1% народили дітей з АВО-ГХН і 40,9% – з Rh-ГХН. У 46,7% – визначався середній ступінь ризику (5 - 9 балів) (60,4% – з АВО-ГХН і 39,6% – з Rh-ГХН). Матерів з низьким ступенем перинатального ризику в наших спостереженнях не було.
Зі зростанням ступеня ризику перинатальної патології зростала тяжкість гемолітичного процесу. Так, при легкому перебігу ГХН високий перинатальний ризик зустрічався у 27,7% матерів, середній – у 72,3% жінок. За середньотяжким перебігом хвороби відсоток високого ступеня ризику зростав до 51,8% та середнього – до 48,2%. Значно частіше високий ризик перинатальної патології визначали при тяжкому перебігу захворювання – у 83,3% жінок, тоді як середній спостерігався лише у 16,7% матерів.
При зіставлені визначених показників у дітей з різним видом серологічного конфлікту встановлено, що з АВО- та Rh-ГХН високий та середній ступені ризику перинатальної патології зустрічалися приблизно з однаковою частотою: АВО-ГХН – високий ризик мали 52,7% матерів, середній – 47,3%, а за Rh-ГХН – 54,2% та 45,4% матерів відповідно.
Серед загальної кількості дітей 14 народжені від першої вагітності, причому у всіх хвороба викликана тільки АВО-ізоімунізацією. У 5 з них діагностований легкий ступінь захворювання, у 8 – середньотяжкий та у 1 дитини – тяжкий. Переважна кількість дітей народилася від повторної вагітності (78), серед яких 41 новонароджена дитина мала АВО-ГХН і 37 – Rh-ГХН. Легкий перебіг хвороби визначався у 13 немовлят, середньотяжкий – у 48, а тяжкий – 17 дітей.
Таким чином, Rh-обумовлена гемолітична хвороба мала місце у дітей, які народилися виключно від повторної вагітності, тоді як за АВО-несумісністю ізоімунний конфлікт розвивався вже під час першої вагітності. За АВО-ГХН лекгий, середньотяжкий та тяжкий ступені тяжкості захворювання діагностувалися майже з однаковою періодичністю як під час першої, так і під час повторної вагітності, тобто не залежали від паритету у матерів. При Rh-несумісності за збільшенням паритету у матерів зростала частота тяжких форм хвороби. Провідне значення серед причин та факторів ризику захворювання та ступеня тяжкості ГХН мала материнська патологія.
Список використаних джерел:
1.Неонатологія: підручник у 3 т. /Т. К. Знаменська, Ю.Г. Антипкін, М.Л. Аряєв та ін.; за ред. Т.К. Знаменської. Львів: Видавець Марченко Т.В., 2020, Т. 1. 407 с; Т. 2. 455 с.; Т. 3. 379 с.
2.Імунологічна несумісність крові матері та плода: метод. вказ. для самост. роботи студентів /упор М. О. Щербина, О. П. Ліпко, Д. І. Демиденко. – Харків: ХНМУ, 2015. – 20 с.
|